jakie ptaki przylatują do karmnika fot. Adobe Stock, Linas T

Jakie ptaki przylatują do karmnika? Rozpoznaj swoich skrzydlatych gości

Jakie ptaki przylatują do karmnika? Najczęściej można spotkać sikorkę, gila, wróbla, sójkę, dzwońca lub rudzika. Przeczytaj krótkie opisy ich zwyczajów.
Weronika Kwaśniak / 07.12.2021 10:41
jakie ptaki przylatują do karmnika fot. Adobe Stock, Linas T

Klimat się zmienia i pomimo że w ostatnich latach zimy nie są zbyt srogie, a śniegu raczej jak na lekarstwo, ptaki i tak mogą mieć trudności ze zdobywaniem pożywienia. Zimą starajmy się pamiętać o ich dokarmianiu, częstując je przysmakami na podwórkach czy balkonach. Jakie ptaki przylatują do karmnika? Na to pytanie trudno znaleźć uniwersalną odpowiedź. Na moim podwórku najczęściej dożywiają się gile, z kolei u sąsiadów regularnie stołują się wróble i sikorki. Poniżej przedstawiamy pełną listę 6 gatunków ptaków, które przylatują do karmnika najczęściej.

Pewnie przydadzą ci się też nasze pomysły na to, jak zrobić karmnik.

Spis treści:

  1. Sikorka
  2. Gil
  3. Rudzik
  4. Wróbel
  5. Sójka
  6. Dzwoniec

Sikorka 

Sikorki to jedne z najczęstszych gości w karmnikach. W Polsce popularnie występuje 7 odmian sikory. To z natury bardzo towarzyskie ptaki, kiedy więc już zaczniesz je dokarmiać, na pewno zaproszą znajomych i będą licznie odwiedzać karmnik. Nie zapominaj więc o regularnych dostawach pokarmu, aby ptaszki nie były zawiedzione. Latem sikorki chętnie korzystają z budek lęgowych.

jakie ptaki przylatują do karmnika sikorka
fot. Sikorka/Adobe Stock, Soru Epotok

Gil

Gile zimą wyjątkowo rzucają się w oczy z racji swoich jaskrawoczerwonych brzuszków. Chociaż to ptaki typowo leśne, często odwiedzają też parki, ogrody i sady w poszukiwaniu pożywienia. Raczej nie żyją w lasach liściastych - preferują te iglaste lub mieszane.

jakie ptaki przylatują do karmnika gil
fot. Gil/Adobe Stock, Tobias Kuhl

Rudzik

Malutkie, ciekawskie ptaszki sprawiają wrażenie bardzo wesołych. Mało kto wie, że samczyki potrafią zaciekle walczyć. Co ciekawe, te bardziej wojownicze osobniki, atakują nawet czerwone kawałki tkanin. Rudzik żyje w wilgotnych lasach, a także parkach i ogrodach.

jakie ptaki przylatują do karmnika rudzik
fot. Rudzik/Adobe Stock, Micha

Wróbel

Chyba nie istnieją osoby, które nie znałyby poczciwych wróbelków. Można je spotkać dosłownie wszędzie - żyją nawet w największych miastach, gdzie raczej nie zapuściłaby się nawet najodważniejsza sójka czy gil. Gdy wróble znajdą pożywienie, głośno ćwierkają, aby zawiadomić swoich kompanów. Co ciekawe, samotnie nie rozpoczynają ucztowania - czekają, aż pojawi się reszta stadka.

jakie ptaki przylatują do karmnika wróbel
fot. Wróbel/Adobe Stock, Henryk Olszewski

Sójka

Wśród gatunków ptaków, które najczęściej przylatują do karmnika, nie wolno zapominać o sójce. Wbrew pozorom, wcale nie wybiera się ona za morze, a zimą chętnie wypatruje przysmaków w naszych ogrodach. Sójka robi jednak własne zapasy - co roku w październiku zbiera żołędzie i skrzętnie je ukrywa, aby przetrwać zimowe miesiące. 

jakie ptaki przylatują do karmnika sójka

fot. Sójka/Adobe Stock, Anna

Dzwoniec

Dzwońce to chyba najwięksi zimowi fani słonecznika. Możesz wysypać do karmnika ten łuskany lub w łupinkach. Co ciekawe, dzwońce zupełnie nie są towarzyskie. Najczęściej zdarza się między nimi rywalizacja o najlepsze kąski - raczej nie lubią między sobą współpracować.

jakie ptaki przylatują do karmnika dzwoniec
fot. Dzwoniec/Adobe Stock, J.C.Salvadores

Czytaj także:
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Zwierzęta, które budzą się wiosną