czym karmić ptaki zimą fot. Adobe Stock, Mariusz

Czym karmić ptaki zimą? Lepiej nie dawaj im pieczywa

Czym karmić ptaki zimą? Wybierz ziarna, suszone owoce, albo zawieś kawałek słoninki. Lepiej nie serwuj im pieczywa - jeśli już, to czerstwą bułkę, która będzie bardzo drobno pokruszona.
Małgorzata Świgoń / 26.12.2021 08:21
czym karmić ptaki zimą fot. Adobe Stock, Mariusz

Co roku o tej porze zaczyna się dyskusja: czy dokarmiać ptaki, które pozostają w kraju oraz te przylatujące do nas na zimę z chłodniejszych obszarów. 

Spis treści:

  1. Dlaczego warto karmić ptaki zimą?
  2. Gdzie umieścić karmnik?
  3. Czym karmić ptaki zimą?

Dlaczego warto karmić ptaki zimą?

Jesteśmy zwolenniczkami dokarmiania, bo choć pozornie ptaki mają w miastach sporo jedzenia, to w rzeczywistości zabudowa miejska staje się coraz bardziej zwarta, ubywa zieleni, a w parkach nie zawsze rosną krzewy, na których ptaki znajdują ulubione owoce.

Dokarmianie ma jeszcze jedną ważną zaletę  – wielu osobom daje jedyną możliwość kontaktu z dziką przyrodą. Wielką radość sprawia obserwowanie sikorek buszujących na balkonie, czy licznej ptasiej braci przepychającej się w poszukiwaniu smaczniejszego kąska. Nie warto się tego widoku pozbawiać.

Gdzie umieścić karmnik?

Jeśli zdecydujesz się na karmnik, wybierz miejsce zaciszne, ale jednocześnie uniemożliwiające drapieżnikom (kotom) zaczajenie się w jego pobliżu. Karmnik powinien mieć koniecznie daszek chroniący pokarm przed opadami i być tak skonstruowany, by ptaki miały zapewniony swobodny dolot i odlot. Trzeba go regularnie sprzątać, usuwać resztki pożywienia, które mogą się popsuć i zaszkodzić ptakom. Przyda ci się też nasz poradnik, jak zrobić karmnik.

Gdy już zaczniesz karmić, rób to do końca zimy. Ptaki przyzwyczajają się, że mogą zdobyć pożywienie w tym samym miejscu. Ważne, by wybierać taką karmę, która się szybko nie popsuje. Ziarna powinny być nie łuskane, a słonina dla sikorek świeża i nie solona. Choć pieczywo nie jest najlepszym pożywieniem dla ptaków,  można je podawać (najlepiej bułki), pod warunkiem, że wcześniej dobrze je wysuszysz i starannie pokruszysz.

Czym karmić ptaki zimą?

Zamieszczamy listę ulubionych przysmaków poszczególnych gatunków ptaków.

  • Czubatka. Łatwo ją rozpoznać po charakterystycznym czubku pokrytym czarnymi plamkami. Choć jest ptakiem pospolitym rzadko się ją widuje, bo przebywa w koronach iglastych drzew. Najchętniej żywi się nasionami sosny i owadami.

  • Gil. Ma charakterystyczne upierzenie: czarną czapeczkę, popielaty grzbiet, różowoczerwony brzuszek (u samicy różowobrązowy) oraz czarny ogonek i skrzydła. Łatwiej go spotkać zimą, gdy szuka pożywienia na krzewach z owocami. Bardzo lubi jagody jarzębiny, nasiona słonecznika i konopi.
  • Kaczka krzyżówka. Można ją spotkać w wielu parkach, jest przodkiem kaczki domowej. Samiec ma charakterystyczny zielony łepek, upierzenie samicy jest mniej kontrastowe. Bardzo lubi drobno pokrojone gotowane warzywa, ziarna zbóż.

  • Jemiołuszka. Jej znakiem rozpoznawczym jest mały czubek z piór skierowany ku tyłowi, czarny pasek na linii oczu oraz jasne plamy na skrzydłach. Do Polski przylatuje zimą, bo tu jest cieplej niż w jej rodzinnej tajdze. Swą nazwę zawdzięcza owocom jemioły, które bardzo chętnie zjada. Lubi też głóg, dziką różę.
  • Modraszka. Malutka, mniejsza od wróbla. Na głowie ma niebieską czapeczkę, w tym samym kolorze skrzydła, jasnożółty brzuszek, oliwkowo-zielony grzbiet. Te barwy czynią ją bardzo charakterystyczną. Lubi słoninkę, ziarna słonecznika, maku oraz orzechy.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.12.2016

Czytaj także:
Jak dbać o ogród zimą? 20 rad
Jakie ptaki przylatują do karmnika?