Czy Święty Mikołaj istnieje - co mówić dzieciom

Czy Mikołaj istnieje fot. Adobe Stock
Jeśli starsze dziecko zaczyna wątpić w to, czy Mikołaj istnieje, nie obchodź tematu i wyznaj mu prawdę, podpierając się żywotem biskupa Mikołaja. Maluchy warto zachęcać do wiary w nadejście Mikołaja, by mogły fantazjować o jego istnieniu i cieszyć się w pełni świętami.
Edyta Liebert / 10.12.2020 11:34
Czy Mikołaj istnieje fot. Adobe Stock

Mikołaj przynosi prezenty do domu (nad ranem), do przedszkola (osobiście), a w szkole dzieci przygotowują sobie nawzajem upominki, w określonej przez nauczyciela kwocie. Jeśli masz jedno dziecko w szkole, a drugie w przedszkolu – dużego prawdopodobieństwa niełatwych pytań, czy Mikołaj istnieje, nie da się uniknąć

Święty Mikołaj istniał (i istnieje)

Czy mówić dzieciom, że Św. Mikołaj istnieje czy porzucić obyczaj i już najmłodszym dzieciom tłumaczyć skąd biorą się prezenty pod choinką? Wielu rodziców przybliża maluchom postać Mikołaja i deklaruje, że to on przynosi prezenty - 6 grudnia (kiedy to przygotowuje się dla niego słodkie ciastka i mleko), by zostawił w bucie lub skarpecie podarki. Jest to sympatyczny i atrakcyjny dla dzieci zwyczaj łączenia zabawy z nauką np. pieczenia kruchych ciastek

Kolejnym momentem jego nadejścia są Święta Bożego Narodzenia - wówczas Gwiazdor (tak mówi się na Mikołaja w Wielkopolsce) po kryjomu pojawia się w domu (wchodzi przez komin lub balkon) i pod drzewkiem zostawia upominki. Można zaplanować dla dzieci atrakcje w postaci pojawienia się św. Mikołaja w wigilijny wieczór - jego nadejście poprzedza wieczerza i śpiewanie kolęd. Jeden z domowników zazwyczaj przebiera się za Mikołaja - warto przygotować się na ten minispektakl i zerknąć, co mówi Mikołaj jak przychodzi do dzieci

Co zrobić, jeśli dziecko zacznie domyślać się, że to nie sympatyczny Mikołaj zostawił prezenty pod choinką, a tata lub mama? Z wiekiem dzieci przestają wierzyć w św. Mikołaja (ok. 7 roku życia u dzieci zanika tzw. myślenie magiczne, czyli fantazjowanie), ale z uwagi na np. młodsze rodzeństwo, niejako kontynuują w praktyce wiarę w jego osobę i piszą w przedszkolu lub w szkole listy do Św. Mikołaja. Warto powiedzieć prawdę - Święty Mikołaj istnieje w naszych sercach i w naszych domach, jeśli go co roku zapraszamy. 

Czy mówić dzieciom, że Mikołaj nie istnieje?

Warto zaczekać z informacją o fizycznym nieistnieniu Mikołaja - trudne pytania ze strony dzieci będą się pojawiać, ale lepiej poczekać do momentu, w którym dziecko samo domyśli się prawdy i jedynie będzie szukać potwierdzenia tego faktu. Pamiętaj, że mówienie prawdy wpływa na relacje z dzieckiem, wzmacnia zaufanie i wzajemny szacunek. 

Jedną z orędowniczek mówienia dzieciom prawdy na temat świątecznych podarunków, jest psycholożka, Agnieszka Stein. Powtarza, że ani dzisiaj, ani kiedy była dzieckiem, nikt w jej rodzinie nie udawał, że Mikołaj w magiczny sposób wrzuca paczki pod choinkę. Warto jednak wspomnieć w okresie bożonarodzeniowym postać biskupa Mikołaja.

Święty Mikołaj biskup 

Pocieszny starszy pan z brodą i w czapce z pomponem, niewiele ma wspólnego ze swoim archetypem – świętym biskupem Mikołajem. Ten nie ubierał na czerwono, a prezenty rozdawał tylko ubogim i potrzebującym. W rodzinach katolickich pozostaje do rozstrzygnięcia i ta kwestia. Historia życia Mikołaja jest poruszająca i warto zapoznać z nią starsze dzieci.

Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Był jedynym i wyczekanym dzieckiem zamożnych rodziców. Wyróżniał się pobożnością i empatią - jako dziecko odczuwał silną potrzebę niesienia pomocy. Po śmierci rodziców zaczął dzielić się swoim majątkiem z potrzebującymi.

Został wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre, terytorium Turcji). Dla wiernych prosił o łaski, pomagał ubogim i chorym. Podanie głosi, że Mikołaj wskrzesił trzech mężczyzn zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że nie zapłacili mu należności. W czasie prześladowania, jakie wybuchło za cesarza Dioklecjana i Maksymiana (IV w.) Mikołaj został uwięziony. Uwolnił go dopiero edykt mediolański w roku 313. Po wielu latach Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia - między 345 a 352 rokiem. 

Obecnie setki tysięcy listów jest adresowanych do Św. Mikołaja do Laponii (adres świętego to Rovaniemi 96930). W latach 80. w Rovaniemi powstała jedyna, oficjalna wioska świętego Mikołaja. Jak do tego doszło, że „oryginalny” Mikołaj z Turcji trafił na koło podbiegunowe?
 
Niektóre źródła mówią o tym, że na początku XX wieku legendę tę stworzył fiński prezenter radiowy Markus Rautio, podczas audycji dla dzieci. Lapoński Mikołaj stał się na tyle popularny, że posłużyło to za pomysł stworzenia całego kompleksu wioski Mikołaja z atrakcjami dla turystów w malowniczo położonej miejscowości. Do historyjki o tym, że Mikołaj istnieje i pochodzi z Laponii, przywykli także dorośli opowiadając dzieciom o saniach i o tym, ile reniferów jest w zaprzęgu Mikołaja.   

Tekst na podstawie artykułu Dominiki Buczak. Pierwotnie opublikowany 04.12.2016.

Czytaj także: Kim był Św. Mikołaj Gdzie dokładnie mieszka Mikołaj (adres do listu)5 korzyści dla dziecka płynących z podtrzymywania wiary w Św. Mikołaja

Redakcja poleca

REKLAMA