Cytryna na pluskwy: niezawodny, babciny sposób na pozbycie się tych robaków z domu raz na zawsze

cytryna na pluskwy fot. Adobe Stock, Robert Petrovic
Pluskwy to małe, nieestetyczne robaki, które najczęściej możesz spotkać we własnym łóżku. Uwielbiają ciepło ludzkiego ciała, pozostałości naskórka oraz krew, dlatego to właśnie tam żerują. Ich pozbycie się może być trudne, na szczęście jest na nie pewien domowy sposób. Zobacz, jak działa cytryna na pluskwy.
/ 02.03.2023 05:46
cytryna na pluskwy fot. Adobe Stock, Robert Petrovic

Cytryna to znany sposób na wiele domowych bolączek. Sprawdza się nie tylko do czyszczenia, ale i to odstraszania robaków w domu. Możesz z jej pomocą także pozbyć się pluskiew, które pojawiły się w twojej sypialni. Zobacz, jak stosować cytrynę na pluskwy.

Spis treści:

  1. Czy cytryna odstrasza pluskwy?
  2. Cytryna na pluskwy: jak stosować?
  3. Jak znaleźć gniazdo pluskiew?

Czy cytryna odstrasza pluskwy?

Pluskwy nie lubią mocnych, intensywnych aromatów, dlatego zapach cytryny skutecznie je odstraszy. Jeśli dodatkowo będą miały kontakt z kwaśnym sokiem, na pewno szybko wyniosą się z domu. Jeśli chcesz dołączyć do tego inne "nieprzyjemne" aromaty, sięgnij po szałwię, lawendę albo goździki.

Cytryna na pluskwy sprawdzi się nie tylko w naturalnej formie, ale także w postaci odświeżaczy powietrza czy olejków eterycznych. Dla ciebie ten zapach będzie przyjemny, a być może nawet kojący, ale dla pluskiew łóżkowych będzie to prawdziwa katorga.

Cytryna na pluskwy: jak stosować?

Cytryna to bardzo skuteczny i tani domowy sposób na pluskwy. Możesz wykorzystać ją na wiele sposobów. Dobrym pomysłem jest przygotowanie roztworu wody z sokiem cytrynowym (w proporcji 1:1). Taką mieszanką spryskaj zakamarki domu, a także całe pomieszczenie, w którym widujesz pluskwy. Uważaj, jeśli używasz pościeli z delikatnych materiałów - sok cytrynowy może je odbarwić, jeśli spryskasz nim materiał ze zbyt małej odległości.

Możesz także ułożyć plasterki cytryny w miejscach, gdzie najczęściej widzisz pluskwy lub tam, gdzie podejrzewasz, że jest ich gniazdo. Wymieniaj je co 3-4 dni lub kiedy zobaczysz, że wyschły. Trzymaj je na talerzyku lub tacce, aby nie pobrudziły elementów mieszkania.

Cytryna na pluskwy sprawdzi się także zapobiegawczo, w formie olejku eterycznego. Możesz wylać go na wacik kosmetyczny i ułożyć w zakamarkach, ale także rozpylić w kominku zapachowym lub dyfuzorze. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się pluskiew, ale także ochronisz mieszkanie przed kolejnym atakiem.

co na pluskwy cytryna

fot. Cytryna na pluskwy: jak stosować/Adobe Stock, Nanie Nan

Jak znaleźć gniazdo pluskiew?

Pluskwy lokują swoje gniazda w przeróżnych zakamarkach pokoju. Możesz je znaleźć w rogach w pobliżu łóżka, w szczelinach dylatacyjnych w podłodze, a także za cokołami w meblach. Lubią zbierać się też w tapicerowanych częściach mebli (np. w załamaniach między poduszkami w kanapie) oraz pod materacem.

Jeśli więc chcesz pozbyć się pluskiew raz na zawsze, musisz najpierw znaleźć ich gniazdo i usunąć je w całości. Możesz wciągnąć pluskwy w odkurzacz lub zastosować specjalne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych lub remontowo-budowlanych.

domowy sposób na pluskwy cytryna

fot. Cytryna na pluskwy/Adobe Stock, ondreicka

Czytaj także:
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
Robaki w żywności
Sposoby na mrówki w domu
 

Redakcja poleca

REKLAMA