Stary, domowy i tani sposób na pluskwy: na pewno masz ten składnik w domu

czy ocet działa na pluskwy fot. Adobe Stock, gpointstudio
Czy ocet na pluskwy działa? To stary, domowy sposób na pozbycie się niechcianych robaków z domu. Pluskwy bardzo często pojawiają się w sypialni i żerują w łóżkach. Żywią się krwią i resztkami naskórka. Ich pozbycie się może być problematyczne, dlatego musisz działać od razu, jak tylko zauważysz ich obecność.
/ 12.02.2023 05:51
czy ocet działa na pluskwy fot. Adobe Stock, gpointstudio

Jak działa ocet na pluskwy i w jaki sposób go stosować? Pluskwy nie lubią mocnych, ostrych ani kwaśnych zapachów. Przeszkadza im nie tylko ocet, ale także goździki, kurkuma oraz cytrusy. Jeśli chcesz pozbyć się tych robaków z domu raz na zawsze, sięgnij po stary, niezawodny sposób.

Spis treści:

  1. Jaki zapach odstrasza pluskwy?
  2. Ocet na pluskwy: jak stosować
  3. Inne babcine sposoby na pluskwy
  4. Co przyciąga pluskwy?

Jaki zapach odstrasza pluskwy?

Pluskwy, choć bywają trudne do wytępienia, nie lubią intensywnych zapachów, szczególnie tych ostrych, kwaśnych lub korzennych. Jeśli chcesz szybko je odstraszyć, wykorzystaj zapach:

  • mięty,
  • lawendy,
  • cytryny,
  • octu,
  • goździków,
  • kurkumy,
  • eukaliptusa,
  • nafty,
  • spirytusu.

Możesz rozpylić wybrany zapach w pomieszczeniu lub postawić miseczkę z przyprawami, octem czy spirytusem w miejscu, gdzie jest ich najwięcej. Niestety najczęściej jest to łóżko, więc musisz przygotować się na zapachy, które będą nieprzyjemne także dla ciebie.

Możesz także skropić materac oraz pościel i nie korzystać z nich przez kilka dni, a potem dokładnie uprać. Powtarzaj zabieg nawet kilka razy dziennie. W ten sposób możesz skutecznie pozbyć się pluskiew.

Ocet na pluskwy: jak stosować?

Ocet to skuteczny sposób na pluskwy, ale dość trudny w stosowaniu. Nie możesz za bardzo wlać go w szpary w meblach, bo w ten sposób możesz je zniszczyć. Najlepszą opcją jest polewanie lub pryskanie octem pluskwy, kiedy ją zauważysz.

Możesz także spryskać poduszki i pościel octem. Jego zapach skutecznie odstraszy szkodniki i zmniejszy liczbę ugryzień. Ten sposób także ma jedną wadę. Ocet, poprzez swój intensywny zapach, może drażnić błony śluzowe oraz skórę. Dlatego na czas stosowania „oprysków” nie korzystaj z sypialni czy innego pomieszczenia, w którym przebywają pluskwy.

Dodatkowo ocet może zniszczyć polewane czy pryskane powierzchnie, dlatego uważaj, kiedy z niego korzystasz. Jeśli chcesz zmniejszyć możliwe konsekwencje, możesz rozcieńczyć ocet z wodą. Niestety w takim przypadku zmniejszy się też jego skuteczność.

Inne babcine sposoby na pluskwy

Pluskwy nie lubią przede wszystkim bardzo gorącej temperatury. Choć wabi je ciepło ciała, bardzo źle znoszą np. gorącą parę. Możesz więc próbować odstraszyć je w ten sposób. Wykorzystaj myjkę parową, mopa lub żelazko parowe.

Starym, babcinym sposobem na pluskwy jest także ziemia okrzemkowa. Możesz ją kupić w sklepach z naturalną chemią gospodarczą i eko produktami. Wystarczy wysypać ziemię w szczelinach mebli, zagłębieniach, dookoła okien oraz nóżek mebli. Możesz też posypać nią obficie materac, a pościel uprać w 90 stopniach.

Pozostaw na ok. tydzień, a potem wszystko dokładnie wciągnij w odkurzacz. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się pluskiew z domu.

ocet na pluskwy

fot. Ocet na pluskwy/Adobe Stock, Robert Petrovic

Co przyciąga pluskwy?

Pluskwy przede wszystkim wabione są ciepłotą ludzkiego ciała. Dodatkowo są robakami nocnymi, co oznacza, że są najbardziej aktywne między godziną 1 a 5. Odstrasza je więc światło. Dodatkowo przyciągają je substancje wydzielane przez skórę, dlatego tak ważne jest regularne wymienianie pościeli oraz czyszczenie materaca.

Przynajmniej raz na pół roku warto także dokładnie wyprać kołdrę oraz poduszki. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego w domu, oddaj je do pralni chemicznej.

Czytaj także:
Robaki w żywności
Jak pozbyć się moli
Szkodniki w roślinach

Redakcja poleca

REKLAMA