Ta malina ma nietypowy kolor, a jest pyszna i świetnie nadaje się do deserów. Mało kto zna jej właściwości

niebieska malina fot. Adobe Stock, Mniej
Niebieska malina to alternatywna odmiana klasycznego, żyworóżowego lub czerwonego owocu. Ma te same właściwości zdrowotne, a także bardzo ciekawe walory smakowe. Idealnie sprawdzi się do przygotowania zdrowych koktajli, a także dekoracji tortów i deserów. Możesz kupić nasiona albo skorzystać z gotowych rozsad.
/ 13.06.2024 05:00
niebieska malina fot. Adobe Stock, Mniej

Niebieska malina wydaje się być "genetycznie modyfikowana", sztucznie barwiona i niezdrowa. Tymczasem jest to mało znana odmiana popularnej maliny czerwonej, równie smaczna i zdrowa. Zobacz, jak ją uprawiać i do czego wykorzystać.

Spis treści:

  1. Czy niebieska malina jest prawdziwa?
  2. Jaki smak ma niebieska malina?
  3. Gdzie rośnie niebieska malina?
  4. Niebieska malina: cena i sadzonki

Czy niebieska malina jest prawdziwa?

Niektórzy obawiają się, czy niebieska malina nie jest przypadkiem sztucznie barwiona i przez to mniej zdrowa, niż maliny w "oryginalnym" kolorze. To jednak niepotrzebne obawy. Niebieska malina to odmiana, którą można normalnie uprawiać w swoim ogrodzie. Jest w pełni jadalna, zarówno na surowo, jak i po obróbce cieplnej.

To genialna alternatywa dla tradycyjnych malin, która może zaskoczyć każdego, jeśli użyjesz niebieskich malin w deserach czy koktajlach. Jeśli chodzi o walory zdrowotne, w niczym nie odstają od właściwości malin czerwonych. Mają bardzo dużo witaminy C oraz błonnika, a przy tym są bardzo niskokaloryczne. Dodatkowo w ponad 80% składają się z wody.

Zobacz też: Kto nie powinien jeść malin?

niebieska malina gdzie kupić

fot. Niebieska malina jest smaczna i zdrowa/Adobe Stock, Pavel

Jaki smak ma niebieska malina?

Niebieska malina w smaku jest praktycznie taka sama, jak jej czerwona kuzynka. Zdarzają się odmiany bardziej słodkie lub bardziej kwaśne (przypominające nieco jeżynę), ale w tym przypadku kolor owocu nie wpływa na jego smak.

Na finalny smak niebieskiej maliny mogą mieć wpływ warunki, w jakich jest uprawiana, np. stopień nasłonecznienia oraz rodzaj podłoża.

Zastanawiasz się, co zrobić z maliny niebieskiej? To samo, co z czerwonej! Świetnie sprawdzi się zarówno do ciast i deserów na zimno, jak i do odchudzających koktajli owocowo-warzywnych. Niebieskie maliny będą też doskonałą bazą do przetworów - wykorzystasz je nie tylko do słodkich przekąsek, ale także dań mięsnych.

Gdzie rośnie niebieska malina?

Niebieskiej maliny raczej nie można spotkać dziko rosnącej, co czasem zdarza się w przypadku maliny czerwonej. Możesz uprawiać ją w ogrodzie, zarówno w gruncie na wolnym powietrzu, jak i w szklarni czy tunelu foliowym. Możesz kupić nasiona i wyhodować niebieską malinę "od zera" albo skorzystać z gotowych sadzonek i rozsad.

Malina niebieska dobrze rośnie w lekkim i przepuszczalnym podłożu, które wolno oddaje wodę. Roślina nie lubi ani przelewania, ani przesuszeń. Do gruntu możesz ją wysadzić w drugiej połowie maja, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków.

Wyhodowane maliny są gotowe do zbiorów mniej więcej na przełomie czerwca i lipca.

Jaki smak ma niebieską Malina

fot. Niebieska malina: uprawa/Adobe Stock, mdyn

Niebieska malina: cena i sadzonki

Niebieską malinę do uprawy możesz znaleźć w niektórych sklepach i marketach ogrodniczych, a także w internecie. Najczęściej natrafisz na nasiona, nieco rzadziej na sadzonki. Za nasiona średnio zapłacisz ok. 10 złotych. Pojedyncza sadzonka to koszt ok. 20-30 złotych.

Jeśli kupisz maliny w nasionach, pamiętaj, aby najpierw wysadzić je w pojemnikach rozsadowych, a dopiero kiedy wykiełkują, przenieś je do gruntu.

Czytaj także:
Kiedy przycinać maliny?
Kiedy przesadzać maliny?
Jak działają liście malin?

Redakcja poleca

REKLAMA