Szybko rosnące drzewa fot. Adobe Stock, Arunee

Szybko rosnące drzewa iglaste i liściaste ozdobne do ogrodu

Drzewka szybko rosnące to w większości drzewa liściaste (sumak octowy, brzoza pożyteczna). Iglaki do ogrodu, które szybko uzyskają zadowalającą wysokość, to przede wszystkim żywotnik olbrzymi czy modrzew europejski.
Edyta Liebert / 05.07.2021 06:45
Szybko rosnące drzewa fot. Adobe Stock, Arunee

Najczęściej zastanawiamy się, jakie drzewo szybko rośnie, by w niedługim czasie uzyskać cień w słonecznym ogrodzie. Warto skupić się na szybko rosnących drzewach liściastych, które prędzej od iglaków uzyskują bujne rozmiary i utworzą naturalny parasol.

Spis treści:

 1. Szybko rosnące drzewa iglaste
 2. Szybko rosnące drzewa liściaste
 3. Szybko rosnące drzewa owocowe

Szybko rosnące drzewa iglaste

Wśród iglaków do ogrodu szybko rosnących, znajdą się zrzucający igły na zimę - modrzew europejski, który cały rok zachwyca swoją okazałością i kolorami, a także świerk srebrny, którego szybki przyrost obserwuje się przez pierwsze lata od posadzenia w ogrodzie. Fani iglaków muszą uzbroić się w cierpliwość, ale dość prędko urosną takie drzewa, jak:

 • Żywotnik olbrzymi, czyli drzewna odmiana tui, np. Ma gęstą, zwartą koronę. Lubi łagodne lato i zimę, osiąga wysokość do 65 m.

Żywotnik olbrzymifot. Żywotnik olbrzymi rzadko choruje, ale może być atakowany przez szkodniki/Adobe Stock, Marino Denisenko

 • Świerk serbski. Rośnie do 30 m wysokości, jest dość ekspansywnym drzewem z rodziny sosnowatych. Nie jest wymagający co do podłoża, ale warto mieć na uwadze, że to drzewo szybko rosnące dające cień, więc warto usytuować je w ogrodzie jako soliter. 
 • Jedlica Douglasa. Najlepiej rośnie w słonecznych miejscach, w żyznej i wilgotnej glebie, w środowisku o dużej wilgotności powietrza. Bardziej odporna na suszę jest odmiana sina Pseudotsuga taxifolia var. glauca.
 • Metasekwoja chińska. To drzewo światłolubne, dobrze rośnie na żyznych glebach. Ma delikatne, miękkie igły, które przebarwiają się jesienią, a na zimę opadają. Roślina ta lubi przepuszczalne, żyzne i wilgotne gleby.  

Metasekwoja chińskafot. Metasekwoja chińska stała się bardzo popularnym drzewem iglastym szybko rosnącym w Polsce/Adobe Stock, photodigitaal.nl

 • Sosna wejmutka. Nie znosi suszy, dobrze rośnie na przeciętnych glebach w słonecznych miejscach. Ma bardzo dekoracyjne, delikatne igły.

Modrzew europejski fot. Modrzew europejski. Dobrze rośnie w słońcu, na żyznych glebach. Ma piękny pokrój, nadaje się na żywopłoty strzyżone/Adobe Stock, Marc

Pamiętaj, że drzewka ozdobne szybko rosnące to w przeważającej większości drzewa liściaste. Warto pokusić się o o posadzenie zimozielonych krzewów, które szybko rosnąNależą do nich wszystkie odmiany bukszpanu, różaneczniki (inaczej rododendrony), ogniki, trzmielina, niektóre odmiany irgi i wiele innych.

Szybko rosnące drzewa liściaste

Jakie drzewa rosną najszybciej? Oczywiście to liściaste rośliny szybko uzyskują bujny pokrój i w krótkim czasie osiągają kilka, a nawet kilkanaście metrów wysokości. Miłośnicy drzewek ozdobnych do ogrodu mają w czym wybierać, choć np. popularny grab pospolity, który sadzany jest gęsto jako żywopłot, wbrew pozorom rośnie bardzo wolno. Lepiej postawić np. na katalpę lub tuję.

Drzewa liściaste posadzone w ogrodzie latem zapewniają naturalny zielony parasol, a jednocześnie okrywają elewację i obniżają temperaturę w domu. Liściaste okazy, takie jak kasztanowiec, klon czy katalpa, to w praktyce drzewa szybko rosnące dające cień. Drzewa szybko rosnące to m.in. 

 • Brzoza brodawkowata. Brzoza to jeden z 5 najpopularniejszych drzew w Polsce. Jest łatwa w utrzymaniu, a jej drobne zielone listki migocą w słońcu lekko srebrzystym blaskiem. Uchodzi za drzewko, które szybko rośnie i swoją biało-czarną korą zdobi ścieżki i drogi, dlatego poleca się ją jako drzewo alejowe, zwł. gdy rośnie równomiernie w szpalerze. 
 • Brzoza pożyteczna. Jej kora jest biała i delikatna, jest gatunkiem ruderalnym, czyli urośnie na piaszczystych glebach i w trudnych warunkach. 

Brzoza pożytecznafot. Brzoza pożyteczna jest uprawiana z uwagi na dekoracyjną, śnieżnobiałą korę/Adobe Stock, vodolej

 • Kasztanowiec czerwony. Lubi gleby żyzne, ale podłoże nie powinno być zbyt mokre ani zbyt suche. Stanowisko idealne powinno być słoneczne. To drzewo, które zapewni cień w letni dzień. 
 • Sumak octowy. Dla niektórych to krzew, ale w rzeczywistości to szybko rosnące drzewo liściaste dorastające do 5 metrów. Jest barwny i kolorowy, rośnie w ekspresowym tempie. Raz liście są pierzaste i zielone, raz żółte i czerwone. Jest to drzewo bardzo wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne i gruntowe.
 • Klon Grossera. Odmiany klonów są bardzo popularne właśnie dzięki tworzeniu zielonego parasola w ogrodzie w bardzo szybkim czasie. Bujne listowie daje miły dla oka wygląd. Jest to klon szybko rosnący, ale też ekspansywny: trudno rozwinąć się przy nim innym roślinom.

Klon Grosseriafot. Klon Grossera ma duże, jajowate liście, które pięknie wyglądają w ogrodzie jesienią/Adobe Stock, Derek

 • Paulownia omszona. To wytrzymałe i szybko rosnące drzewo ozdobne do ogrodu, znane też jako drzewo cesarskie. Oczyszcza powietrze, rośnie nawet na jałowej glebie.

Paulownia omszanafot. Paulownia omszona to typowe drzewo soliter/Adobe Stock, Martin

 • Katalpa zwyczajna. To idealne drzewo alejowe. Dorasta nawet do 10 m wysokości, a roczny przyrost to nawet 25 cm. Pięknie zdobi alejki, ogródki i tarasy. Nie potrzebuje nawożenia w ogrodzie. 

Katalpa - drzewa szybko rosnącefot. Katalpę spotkasz w parkach miejskich, bo wyglądają pięknie jako drzewka alejkowe/Adobe Stock, philipbird123

 • Oxytree, czyli drzewo tlenowe. Błyskawicznie rośnie (po 6 latach może osiągnąć 16 metrów wysokości i 35 cm pnia) i produkuje dużo tlenu. Wygląda efektownie i jest bardzo modnym drzewkiem ozdobnym.
 • Tulipanowiec amerykański. Sadząc go w ogrodzie miej na uwadze, że to drzewo dające dużo cienia, bo dorasta do 25 m wysokości i ma bardzo bujną koronę. Ma oryginalne liście i żółte kwiaty.

Tulipanowiec amerykańskifot. Tulipanowiec amerykański często osiąga tak okazałe wymiary, że wystaje ponad korony dębów czy klonów/ fot. Adobe Stock, Peter

Szybko rosnące drzewa owocowe

 • Morwa czarna. To szybko rosnące drzewko liściaste, osiągające ok. 10 m wysokości. Ma regularną, kulistą koronę, a owoce morwy przerabia się na sok.
 • Grusza. To dość pospolite drzewo, które daje wszystkim nam znane pyszne owoce: gruszki. Drzewo gruszy może osiągnąć wysokość od 4 do 20 m w zależności od gatunku. Przepięknie kwitnie na biało wiosną, jest drzewem długowiecznym, niemalże rodowym. 

Czytaj także:
5 roślin ogrodowych, które wyglądają pięknie nawet zimą

Co posadzić w ogródku, w którym jest mało słońca
Dekoracyjne trawy ozdobne do ogrodu i na balkon

Tagi: drzewa, ogród