Ogród fot. Adobe Stock

Kwiaty ogrodowe lubiące cień – co posadzić w ogródku, w którym jest mało słońca?

Najpiękniejszą ozdobą ogrodu i balkonu są kwiaty. Nie wszędzie jednak dociera dostateczna ilość światła słonecznego, by rośliny mogły rosnąć. Na szczęście jest kilka gatunków, które wręcz lubią cień! Oto kwiaty ogrodowe, które śmiało możesz posadzić w cieniu.
Wioletta Górecka / 11.09.2018 06:00
Ogród fot. Adobe Stock

Posiadacze ogródków i ogrodów często mają problem z zagospodarowaniem jego zacienionej części. Większość roślin wymaga bowiem stanowiska „pół na pół”. Co więc z miejscami, w które słońce praktycznie nie dociera? Jeśli jest ich niewiele, zagospodarowanie przestrzeni nie będzie stanowiło większego problemu: można tam ustawić na przykład figurki ogrodowe. Jeśli jednak zacienione powierzchnie stanowią sporą część terenu, trzeba poszukać innego rozwiązania. Jednym z nich jest posadzenie kwiatów, które lubią cień!

Kwiaty ogrodowe, które lubią cień!

Jeśli nie chcesz, by większość twojego ogródka składała się z drzew i krzewów, które z przymusu posadzone są w zacienionym miejscu, wybierz kwiaty, które rosną w cieniu. Nie tylko nie zwiędną z braku słońca, ale będą miały się doskonale w miejscu, w którym nie świeci na nie słońce. Oto 5 gatunków kwiatów, które dobrze rosną w tych warunkach, a do tego są piękną ozdobą!

  1. Dracena
  2. Skrzydłokwiat
  3. Bromelia
  4. Maranta
  5. Peperomia.

Rośliny te nie tylko nie są wymagające co do warunków, w jakich kwitną, ale także pięknie wyglądają! Urządzenie zacienionego ogrodu dzięki nim będzie o wiele łatwiejsze, a przy tym bardzo efektowne.

Piękny i prosty do zrobienia skalniak do każdego ogródka!

Kwiaty ogrodowe do cienia – o czym trzeba pamiętać?

Rośliny, które mogą rosnąć w cieniu, mają zwykle ciemnozielone i błyszczące liście. W zacienionych miejscach trzeba raczej unikać sadzenia roślin wielobarwnych – nie będą tak efektowne, jak te z dostępem do słońca. Są one bardziej wymagające w uprawie i pielęgnacji, a posadzone w cieniu, będą wyglądać po prostu marnie.

Najpiękniejsze kwiaty do donic ogrodowych!

Trzeba pamiętać również o tym, że ziemia w miejscu, które nie jest wygrzewane przez słońce, dłużej będzie wilgotna. To doskonałe środowisko do rozwoju grzybów i innych chorób, a także siedlisko komarów i innych insektów. Dlatego rośliny trzeba sadzić w odpowiedniej odległości od siebie, by:

  • Umożliwić lepszą cyrkulację powietrza
  • Mieć stały wgląd w stan gleby – czy nie tworzy się pleśń grzyby i inne choroby.

Zobacz także:
Jakie kwiaty zasadzić w ogrodzie? Podpowiadamy! 
Ranking najlepszych kwiatów do ogrodu!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)