Żywopłot - jak założyć i dbać

Jak dbać o żywopłot? fot. Fotolia
Działka ma być azylem. Dlatego, jeżeli dookoła mamy sąsiadów albo umieszczona jest przy ulicy, warto pomyśleć o odgrodzeniu się zieloną ścianą.
/ 29.04.2013 02:59
Jak dbać o żywopłot? fot. Fotolia
Najprościej oczywiście postawić jest mur lub płot. Jednak nie jest to rozwiązanie tak ozdobne jak krzewy, szczególnie te wiecznie zielone. Dlatego warto je obsadzić niezależnie od ogrodzenia, zwłaszcza od strony ulicy – dodatkowo stłumią hałas. Żywopłoty chronią także przed kurzem, spalinami i wiatrem, a dodatkowo nawilżają powietrze i dają cień, co jest szczególnie cenne latem. Gdy posadzimy je dość gęsto, będą stanowiły efektowną ścianę, mogą być także tłem dla pnących lub wysokopiennych sezonowych kwiatów (patrz rysunek).

Taka zielona ściana sprawdzi się również jako parawan; wydzielimy w ten sposób np. część jadalną, miejsce na grill lub zasłonimy niezbyt efektowne elementy ogrodu, takie jak kompostownik czy szopka na narzędzia.

Gatunki godne polecenia


Planując żywopłot, powinniśmy przede wszystkim postawić na odmiany mrozodporne i gęste oraz raczej te szybko rosnące.
  • Cis pośredni
Jeden z najpiękniejszych i najbardziej popularnych krzewów. Ma charakterystyczne ciemnozielone igły. Jest odporny na niskie temperatury. Lubi żyzną ziemię, ale przyjmie się również na glebach piaszczystych. Woli suszę niż przelanie! Można go łatwo formować, charakteryzuje się silnym wzrostem. Krzewy przycinamy wczesną wiosną, gdy temperatura jest dodatnia.
  • Berberys Thunberga
Ciernisty, gęsty krzak o efektownych, ciemnobordowych liściach. Kwitnie do czerwca małymi żółtymi kwiatkami, potem na krzewie pojawiają się czerwone ozdobne owoce. Można z nich sporządzać lecznicze nalewki. Niewymagający i łatwy w uprawie, odporny na mrozy. Na jednym metrze sadzimy 4 krzewy. Formować możemy przez cały rok, ale najlepiej ciąć pędy wiosną i latem.
  • Irga
Niewielkie krzewy, którymi można obsadzać zarówno ogrodzenia jak i niewysokie murki. Mają wyjątkowo ozdobne błyszczące listki. Możemy wybrać odmianę o liściach zimozielonych lub przebarwiających się jesienią na czerwono. Najlepszy efekt uzyskamy, sadząc obydwie odmiany razem. Jesienią na krzakach pojawiają się pomarańczowe kulki. Irga nie jest wymagająca, ale nie lubi zbyt dużej wilgoci. W celu formowania przycinamy wiosną i jesienią.
  • Ligustr pospolity
Chyba najprostszy w uprawie krzew, dobrze znosi każde warunki klimatyczne i ma niewielkie wymagania glebowe. Szalenie ekspansywny, trzeba go przycinać nawet kilka razy w roku. Jego towarzystwa nie lubią kwiaty, nie nadaje się więc do sadzenia koło rabatek.
  • Trzmielina
Można z niej formować żywopłot, ale potrafi też piąć się po murach i siatkach. Nie lubi zbyt intensywnego słońca i wymaga częstego podlewania, jest też mało odporna na mróz, więc na zimę trzeba ją osłaniać np. agrowłókniną. Liście na jesieni zmieniają barwę z zielonej na czerwoną, prawie fioletową. Uwaga! Owoce trzmieliny są trujące!
  • Żywotnik zachodni
To popularna tuja. Krzewy są smukłe, aby stworzyć gęsty żywopłot, należy je posadzić dość gęsto. Przycinamy na przełomie marca i kwietnia, potem w czerwcu i w lipcu.
  • Jałowiec chiński
Ma piękne, ciemnoniebieskie igły, które zimą zmieniają kolor na stalowoniebieski. Dorasta do trzech metrów wysokości. Nie jest wymagający, dobrze znosi upały, suszę i szkodniki. Odporny na zanieczyszczenia środowiska.
  • Choina kanadyjska
Nadaje się na wysokie żywopłoty, dobrze komponuje się z jałowcami. Dobrze znosi mrozy, ale źle suszę. Wymaga gleby żyznej i wilgotnej.

Redakcja poleca

REKLAMA