POLECAMY

Modne trawy ozdobne w twoim ogrodzie i na balkonie

Trawy, jak mało które rośliny zdobią ogród przez cały rok. Mają oryginalne kolory i piękne kwiatostany. Sprawdź, które warto mieć w ogrodzie.
Modne trawy ozdobne w twoim ogrodzie i na balkonie fot. Fotolia

Trawy ozdobne do ogrodu

Jest wiele gatunków i odmian (ponad 250) ozdobnych traw, więc da się z nich tworzyć niepowtarzalne, oryginalne kompozycje i dobrać do niemal każdego zakątka w ogrodzie. Można wydzielić dla nich osobne rabaty lub połączyć z kwiatami. W tym drugim przypadku lepiej wybierać niskie i średnie gatunki traw ozdobnych (np. kostrzewy, turzyce), by nie zdominowały kwitnących roślin.

Trawy ozdobne rosnące w ogrodzie, oprócz tego, że są niezwykle dekoracyjne i na jesieni zmieniają zabarwienie dostarczają dodatkowych wrażeń. Gdy wieje wiatr, pięknie szumią i poruszają się. Niektóre wypuszczają puchate, miłe w dotyku kwiaty.

Trawy ozdobne wieloletnie

Niskie odmiany traw ozdobnych

 • Turzyca Brunnea

Dość niska trawa wyrasta na wysokość ok. 20 cm, doskonała do sadzenia na skalniakach. Tworzy miękkie kępy. Ładnie wygląda posadzona w większej grupie. Lubi miejsce słoneczne  lub lekko zacienione i dość wilgotną, żyzną, przepuszczalną glebę. Na zimę lepiej ją okryć.

 •  Kostrzewa sina

Elijah Blue to jedna z bardziej wytrzymałych odmian. Ma kształt regularnej kępy, osiąga wysokość ok. 40 cm. Kwitnie w maju i czerwcu. Wypuszcza wówczas niebieskozielone wiechy, które wraz z upływem czasu przebarwiają się na brązowo. Lubi miejsce słoneczne lub lekko cieniste. Jest zimozielona

Marzysz o pięknym trawniku, ale nie masz ogrodu? Sztuczna trawa to rozwiązanie dla ciebie!

Wysokie odmiany traw ozdobnych      
 

 • Rozplenica Purpurowa

Odmiana Vertigo pojawiła się na kwiaciarskich rynkach kilka lat temu, ale nadal robi furorę jako niezwykle dekoracyjna. Należy do najszybciej rosnących traw. Dorasta do 70 - 80 cm wysokości. Lubi miejsca słoneczne, toleruje półcień. Posadzona w miejscu nasłonecznionym mocniej się wybarwia.

 • Kortaderia

Zwana też trawą pampasową jest jedną z najwyższych traw. Osiąga nawet 2,5 metra. Srebrzystoszare, pierzaste wiechy pojawiają się we wrześniu. Pięknie wyglądają także zimą, gdy uschną. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, więc jest nieodporna na mróz. Na zimę wymaga okrywania.

 • Miskant

To majestatyczna, wysoka trawa, niezwykle ozdobna, która przypomina trzcinę. We wrześniu wypuszcza puchate, miłe w dotyku wiechy. Lubi miejsce ciepłe i nasłonecznione i żyzną, średniowilgotną glebę. Odmiana Zebrinus widoczna na zdjęciu jest wyjątkowo atrakcyjna, bo jej liście mają jasne paski.

Posadź trawę na balkonie

Na balkon bardziej nadają się gatunki jednoroczne. Nie musisz ich zabezpieczać na zimę, a gdy uschną będą zdobiły balkon przez zimne miesiące. Możesz wybrać:

 • Palczatka  cytrynowa (trawa cytrynowa). Ta tropikalna roślina pochodzi z tropikalnych obszarów Azji. Wydaje piękny cytrynowy, nieco korzenny, aromat. Można jej używać jako przyprawy do potraw tajskich. Jest dość wysoka, osiąga 80 cm wys., ma ostro zakończone liście. W naszym klimacie nie przetrzyma zimy, więc trzeba ją traktować jako roślinę sezonową. Lubi miejsce słoneczne i obfite podlewanie.
 • Dmuszek jajowaty. To trawa jednoroczna o wysokości 40 cm. Wypuszcza siwe, włochate kłosy o jajowatym kształcie. Świetnie nadają się do suchych bukietów. Lubi miejsca ciepłe, słoneczne i lekka przepuszczalną glebę.
 • Włośnica wielkokłosowa.Trawa jednoroczna o oryginalnych, wałeczkowatych kwiatostanach, które w zależności od odmiany mogą mieć zabarwienie żółte, różowe lub fioletowe. Dorasta  do 1 metra. Kwitnie od lipca do września.

Jak dbać o trawy ozdobne?

 • Pielęgnowanie

Większość traw lubi słońce  (np. pampasowa, rozplenica, miskanty) i poradzi sobie z niedostatkiem wody, jednak młode rośliny trzeba regularnie podlewać. Są i takie, jak np. trzęślica trzcinowata, niektóre odmiany rozplenicy, turzyce), które lubią wilgoć. Warto je posadzić przy oczku wodnym.

Rabaty z trawami trzeba systematycznie odchwaszczać, a miejsca, w których rośliny wymarzły lub wyschły - uzupełniać. Kępy gatunków dywanowych szybko się przerzedzają i starzeją, dlatego należy je co 2-3 lata odnawiać: w zależności od gatunku - dzielić lub przycinać.

 • Przycinanie

To ważny zabieg, który wykonuje się wiosną. Na ogół w marcu dosyć nisko ścinamy suche źdźbła traw wysokich, aby dać szansę rozwoju nowym pędom.

 • Sadzenie

Najlepiej kupić gotowe sadzonki traw ozdobnych w doniczkach i wysadzić je na rabaty. Niskie trawy kępkowe lepiej wyglądają w większych grupach, można też umieścić je na rabacie bylinowej albo zrobić z nich obwódki. Średnie i duże trawy zwykle sadzi się pojedynczo, ale dobrze się też prezentują w grupach na tle strzyżonych trawników oraz posadzone w ceramicznych donicach i ustawione na tarasie. Wysokie trawy ozdobią ogród nawet zimą, gdy je pokryje szron i śnieg.

Trawy można tez wyhodować z nasion, ale bywa to pracochłonne, bo siewki niektórych gatunków trzeba przetrzymać przez okres zimy w cieplejszym miejscu.

Dlaczego warto rozważyć założenie trawnika z rolki? Poznaj zalety tego rozwiązania!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Bardzo ciekawe propozycje. Chyba się skuszę na kilka odmian. Donice już mam, kupiłam w Przydomu.pl polecam