zbyt wczesne wysianie nasion fot. Adobe Stock

Dlaczego nie można wysiać nasion wcześniej niż podaje instrukcja na opakowaniu? Ten jeden błąd może sporo cię kosztować

Na każdym opakowaniu nasion do samodzielnego wysiewu znajduje się instrukcja, kiedy je wysiać i gdzie ustawiać. Co się stanie, jeśli nie będziemy jej przestrzegać?
Urszula Wilczkowska / 26.03.2021 14:07
zbyt wczesne wysianie nasion fot. Adobe Stock

Nie ma chyba ogrodnika, który nie chciałby, by jego rośliny nie wyrosły duże, silne i oczywiście dawały urodzajne plony. Szczególnym uczuciem darzymy zwłaszcza te rośliny, które wyhodowaliśmy od nasionka. Doglądamy ich każdego dnia, sprawdzamy, czy mają odpowiednio wilgotne podłoże i czy kiełkują, ciesząc nasze oczy.

Początkujący ogrodnicy często popełniają jednak podstawowy błąd i w ferworze przygotowań do zakładania pierwszego ogródka nie mogą się doczekać pierwszych zbiorów i wysiewają wszystkie rośliny dużo wcześniej, niż jest to napisane z tyłu opakowania nasion. Ten błąd może jednak sprawić, że nie będzie im dane zebrać pysznych pomidorów czy truskawek...

Co się stanie, gdy zbyt wcześnie wysiejemy nasiona?

Instrukcje z tyłu opakowania podają podstawowe informacje na temat wysiewu - kiedy to robić, w jakiej odległości od siebie powinny się znajdować sadzonki i gdzie je ustawić. O ile dla początkujących ogrodników nasłonecznienie, podlewanie i odległość wydają się oczywiste, tak termin wysiewu niestety traktowany jest przez nich nieco po macoszemu. W końcu, jaka to różnica czy przygotujemy rozsadkę truskawek pod koniec lutego, czy w połowie marca?

Otóż różnica jest, i to ogromna. Zbyt wcześnie wysiane rośliny mogą być znacznie bardziej rachityczne - wysokie, ale bardzo rzadkie i dające niewielkie plony. Wszystko dlatego, że na początku roku dla kiełkujących roślin jest jeszcze stanowczo zbyt mało światła.

Rośliny rosną więc długie i wysokie, ale bardzo wątłe, a odległość między liśćmi a liścieniami jest bardzo duża. Dodatkowo pochylają się ku słońcu. Przez to wszystko w przyszłości nie będą w stanie utrzymać owoców.

Jeśli tuż po zimie nie możesz doczekać się prac ogrodowych, na przełomie lutego i marca możesz wysiewać pomidory i paprykę. Aby jednak wysiać inne rośliny, będziesz potrzebować sztucznego oświetlenia, by urosły duże, silne i zdrowe.

To też może cię zainteresować:
Co zrobić, by wysiane rośliny kiełkowały szybciej? Ten jeden trik przyspieszy twoją domową uprawę warzyw
Twoje świeże zioła gniją lub usychają po kilku dniach od kupna? Jest jeden sposób, by temu zapobiec
Jak ukorzenić bukszpan? Zobacz, jak zrobić sadzonki bukszpanu