Kiedy wykopać tulipany fot. Adobe Stock

Kiedy wykopać tulipany po przekwitnięciu?

Kiedy wykopać cebulki tulipanów po przekwitnięciu: od razu po opadnięciu płatków czy później? To kiedy wykopać tulipany ma duże znaczenie: ogławianie pozwoli wzmocnić cebule, które wydadzą silniejsze pędy kwiatowe.
/ 25.03.2021 09:54
Kiedy wykopać tulipany fot. Adobe Stock

Tulipany to piękne rośliny kwitnące wiosną, nic dziwnego, że sadzenie tulipanów jesienią to zabieg, na który decyduje się wiele osób.

Jeśli chcesz, by te same cebulki za rok znów wypuściły pędy kwiatowe, wykop tulipany po przekwitnięciu. Jak i kiedy to zrobić?

Tulipany po przekwitnięciu - co należy z nimi zrobić?

Tulipany kwitną od kwietnia do czerwca (w zależności od odmiany), a gdy przekwitają, szybko przestają być ozdobą ogrodu. Zwijające się, opadające płatki to nie tylko marna dekoracja. Lepiej je ściąć - jest to tzw. ogławianie.

Zetnij kwiaty, ale liście pozostaw. Dzięki temu nasiona nie wytworzą się, za to cebule będą się dalej rozwijać. Tylko jeśli nie zależy ci na pozyskaniu nowych cebulek, możesz ściąć łodygę tulipana z liśćmi tuż przy ziemi.

Gdy zetniesz kwiaty tulipanów po przekwitnięciu, w dalszym ciągu warto je podlewać. To czas, w którym cebule silnie rozwijają się, natomiast liście w ciągu najbliższych kilku tygodni zdążą zżółknąć i uschnąć. To znak, że tulipan przechodzi w okres letniego spoczynku

Teraz możesz wykopać cebulki tulipanów lub pozostawić je w ziemi. Zdecydowanie lepiej jest je wykopać - dzięki temu w dobrej kondycji będą dawać kwiaty jeszcze przez wiele lat.

kiedy wykopać tulipany po przekwitnięciu
fot. Adobe Stock

Kiedy wykopać cebulki tulipanów?

Z tulipanami po przekwitnięciu, postępuje się podobnie jak z innymi roślinami cebulowymi. Tak jak hiacynt po przekwitnięciu, wykopuje się je z ziemi i przechowuje do jesieni. Cebulki tulipanów można wykopać w czerwcu lub na początku lipca.

Zobacz co zrobić, gdy liście tulipanów całkowicie pożółkną i uschną:

  • Wykop cebule wraz z pozostałą częścią nadziemną. Uważaj, by podczas wykopywania nie uszkodzić cebulek.
  • Cebulki pozostaw na kilka dni, by obeschły.
  • Oczyść cebule z ziemi i oddziel drobne cebulki przybyszowe.
  • Przenieś cebule do ciemnego, przewiewnego i umiarkowanie chłodnego pomieszczenia (np. do suchej piwnicy).
  • Cebulki tulipanów przechowuj luzem lub w skrzyniach wysypanych piaskiem.

Zanim jesienią posadzisz je znów w ziemi, pamiętaj o tym by zrobić przegląd. Sadź tylko zdrowe cebule pozbawione uszkodzeń. Dodatkowo cebule tulipanów przed sadzeniem można zaprawić.

Także podczas przechowywania cebul w piwnicy, warto zajrzeć do nich czasem i sprawdzić, czy nie gniją.

kiedy wykopać cebulki tulipanówWykopywanie cebulek tulipanów latem / fot. Adobe Stock

Czytaj więcej na temat wiosennych kwiatów:
Tulipany w bukiecie - co robić, by długo stały?
Hiacynty w ogrodzie - kiedy sadzić, jak podlewać?
Jak dbać o hiacynty w doniczce?