Pelargonia angielska – uprawa, pielęgnacja, zimowanie, najpiękniejsze odmiany

pelargonia angielska fot. Adobe Stock, preeyaporn
Pelargonia angielska, zwana też wielkokwiatową, słynie z niezwykłej urody. Ale ma też większe wymagania niż najpopularniejsze odmiany balkonowe. Przede wszystkim jest mniej odporna na chłód, deszcz i wiatr.
/ 17.05.2021 15:22
pelargonia angielska fot. Adobe Stock, preeyaporn

Pelargonia angielska ma wiele różnych nazw. Znana jest też – ze względu na rozmiar kwiatów – jako pelargonia wielkokwiatowa, czasem używa się łacińskiej Pelargonium grandiflorum. Ale wyjątkowość tej grupy odmian najlepiej oddaje nazwa Regal Pelargonium – czyli pelargonia królewska.

Spis treści:

  1. Jak wygląda pelargonia angielska?
  2. Pelargonia angielska – pochodzenie
  3. Uprawa pelargonii angielskiej
  4. Pelargonia angielska – pielęgnacja
  5. Najpiękniejsze odmiany pelargonii angielskiej
  6. Pelargonia angielska – zimowanie

Jak wygląda pelargonia angielska?

Szlachetny przydomek „królewska” w pełni uzasadnia uroda kwiatów i ich historia. Kwiatostany pelargonii angielskiej są zebrane w duże baldachy. Mają sześć płatków w kolorze fioletowym, różowym, czerwonym, łososiowym, burgundowym lub białym. W dodatku kwiaty najczęściej są różnobarwne – cieniowane lub ozdobione plamkami.

Roślina kwitnie obficie przez całe lato. Wyróżnia ją też wzniesiona gruba łodyga i duże powycinane liście, aksamitne w dotyku, o oryginalnym zapachu.

Na Wyspach Brytyjskich pelargonii angielskiej przypisuje się wyjątkowe znaczenie – kwiat symbolizuje prawdziwą przyjaźń, jest więc idealnym prezentem dla przyjaciela lub kogoś, z kim chciałabyś nawiązać bliską relację.

Pochodzenie pelargonii angielskiej

Pelargonia angielska początkowo rosła dziko w południowej Afryce. Legenda głosi, że z Przylądka Dobrej Nadziei do Europy przypłynęła w 1600 roku na statku Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej.

Z całą pewnością popularyzacji pelargonii angielskiej przysłużył się Francis Masson, szkocki botanik i ogrodnik, pierwszy łowca roślin w Królewskich Ogrodach Botanicznych Kew Garden. To jemu przypisuje się zasługę wprowadzenia tego gatunku do Anglii w 1794 roku.

Dziś tymi kwiatami możemy się cieszyć w naszych domach. Ale jak na odmianę królewską przystało, pelargonia angielska jest dosyć wymagająca i kapryśna. Dużo bardziej niż najpopularniejsza na naszych balkonach pelargonia bluszczolistna.

Pelargonia angielska – uprawa

Pelargonia angielska do tej pory była zwykle uprawiana jako roślina domowa, zdobiąc słoneczne parapety. Ostatnio jednak coraz częściej dekoruje się nią też balkony i tarasy. Ponieważ pelargonia angielska jest mało odporna na warunki atmosferyczne, zwłaszcza chłód, deszcz i wiatr, powinny to być miejsca osłonięte od wiatru i zadaszone.

Pelargonia angielska preferuje stanowiska słoneczne, dobrze oświetlone. Dobrze poczuje się wśród innych kwiatów na balkon słoneczny. Trzeba jednak uważać podczas upałów, bo jeśli słońce jest zbyt silne, roślina może ulec poparzeniu. Widać to po plamach na liściach.

Optymalne dla pelargonii angielskiej są podłoża przepuszczalne, żyzne, gliniaste lub torfowe. Roślina powinna być regularnie, nawet codziennie podlewana. Źle jednak reaguje na zraszanie – podobnie jak na opady deszczu.

Podlewać pelargonię angielską trzeba codziennie, uważając, by nie zmoczyć liści i kwiatów. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Zalewanie korzeni doprowadzi do ich gnicia i obumarcia rośliny. Doniczki muszą mieć odpływ, a wodę z podstawek trzeba wylewać.

Wiosną i latem pelargonię angielską należy nawozić specjalistycznym nawozem dla pelargonii lub nawozem dla roślin kwitnących.

Może się zdarzyć – zwłaszcza gdy lato jest deszczowe – że twoje rośliny zaatakują choroby pelargonii. Im szybciej je zauważysz i podejmiesz działania, tym łatwiej sobie z nimi poradzisz.

Pielęgnacja pelargonii angielskiej

Wczesną wiosną należy skrócić pędy pelargonii angielskiej o około połowę. To pomoże zachować jej charakterystyczny kształt i zapewni odpowiedni rozwój oraz kwitnienie. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Aby roślina zakwitła, potrzebuje obniżenia temperatury przez okres około dwóch tygodni.

Najpiękniejsze odmiany pelargonii angielskiej

Wszystkie odmiany pelargonii angielskiej są niezwykle dekoracyjne. Różnią się jednak kolorami i formami ubarwienia. Szczególnie ciekawe są odmiany z serii Aristo, które cechują się dużymi kwiatami, często dwubarwnymi, osadzonymi po kilka na szypułce. Charakteryzują się też pofalowanymi lub pomarszczonymi brzegami płatków. Oto kilka zachwycających odmian:

Aristo Salmon – kwiaty w kolorze łososiowym z ciemnymi, burgundowymi przebarwieniami.

pelargonia angielska, mandarin
fot. Pelargonia angielska, odmiana „Mandarin”/Adobe Stock, Natalia

Mandarin – kwiaty pomarańczowoczerwone z białymi brzegami.

Aristo Orchid – różowoliliowe kwiaty z ciemniejszymi żyłkami i środkiem.

pelagonia angielska różowa
fot. Pelargonia angielska, odmiana „Aristo Orchid”/Adobe Stock, Katarzyna

Aristo Burgundy – kwiat burgundowo-karminowy.

Aristo White – białe kwiaty.

Burghi – w kolorze fuksji, z ciemnym środkiem.

Fabiola – kwiaty różowe z ciemniejszymi przebarwieniami.

Mona Lisa Weis – kwiaty białe z delikatnymi przebarwieniami.

Aristo Black Beauty – kwiaty ciemnoburgundowe z jasnym obramowaniem.

pelargonia angielska, black beauty
fot. Pelargonia angielska, odmiana „Aristo Black Beauty”/Adobe Stock, Jana

Aristo Schoko – kwiaty w kolorze ceglastym.

Pelargonia angielska – zimowanie

Pelargonie angielskie to kwiaty wieloletnie. Zimą trzeba jednak szczególnie o nie zadbać. Zimowanie pelargonii wygląda nieco inaczej w zależności od gatunku.

Pelargonii angielskiej zapewnij na zimowe miesiące jasne, w miarę możliwości chłodne miejsce. Idealna byłaby temperatura około 12ºC. Jeśli nie masz takiego pomieszczenia, przynajmniej zakręć kaloryfer w pobliżu miejsca, gdzie roślina zimuje.

Podlewaj ją rzadziej, dopiero wtedy gdy ziemia w doniczce jest już lekko przeschnięta. Na czas spoczynku rośliny przerwij nawożenie.

Czytaj także:
Sadzonki pelargonii - jak je zrobić
To najpiękniejsze i najbardziej nietypowe rośliny na balkon. Twoi sąsiedzi zzielenieją z zazdrości...
Kwiaty do donic ogrodowych - jakie kwiaty sadzić w donicach

Redakcja poleca

REKLAMA