Kwiaty do donic fot. Adobe Stock

Kwiaty do donic ogrodowych - jakie kwiaty sadzić w donicach

Najpiękniejsze kwiaty do donic ogrodowych dobrze sprawdzają się w uprawie pojemnikowej. Kwiaty do donic wysokich to te wytwarzające korzeń palowy lub o zwisających pędach, np. pelargonie bluszczolistne.
Weronika Kwaśniak / 09.03.2021 15:46
Kwiaty do donic fot. Adobe Stock

Rośliny w donicach możesz uprawiać na balkonie, tarasie lub postawić przed wejściem do domu. Ponieważ w pojemnikach mają niewiele ziemi, regularnie je podlewaj i zasilaj nawozami. Najlepiej, jeszcze przed posadzeniem rośliny, dodaj do ziemi nawóz o przedłużonym działaniu. Jakie kwiaty do donic nadają się najlepiej?

Aukuba japońska

Mało wymagający zimozielony krzew, ale w naszych warunkach musi zimować w pomieszczeniu. Lubi miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru i żyzną próchniczą lekko kwaśną glebę. Najlepiej rośnie w półcieniu. Należy ją obficie podlewać. 

Begonia bulwiasta

Roślina doskonała do sadzenia w pojemnikach. Lubi glebę próchniczą, przewiewną, zasobną w składniki pokarmowe, dobrze, gdy jest lekko kwaśna. Roślinę trzeba osłaniać od deszczu i wiatru. Najlepiej rośnie w półcieniu. Należy ją obficie podlewać. Kwitnie późną wiosną i latem.

Begonia zwisająca

Odmiana Summerwings Rose. To dobry kwiat do wysokich donic, bo wypuszcza zwisające pędy. Roślinę tę należy chronić przed deszczem i wiatrem.

Wymaga nawożenia przez cały okres kwitnienia. Najlepiej rośnie w donicy postawionej na pełnym słońcu. Należy ją umiarkowanie podlewać. Kwitnie od czerwca do września.

Budleja

Roślina do donic odmiany Buzz Pink Purple ma zwarty, niski pokrój, dobrze się rozkrzewia, doskonale nadaje się do pojemników. Tworzy duże, długo kwitnące, pachnące kwiatostany. Wymaga żyznej przepuszczalnej ziemi. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Należy ją obficie podlewać. Kwitnie od początku sierpnia do października.

jakie kwiaty sadzić w wysokich donicach
fot. Adobe Stock

Fuksja

Zachwyca dwukolorowymi kwiatami – kielich ma inne zabarwienie niż korona. Lubi żyzną lekko kwaśną ziemię. Jest rośliną wieloletnią. Musi jednak zimować w pomieszczeniu. Warto ją uszczykiwać. Najlepiej rośnie w półcieniu. Należy ją obficie podlewać. Kwitnie do jesieni.

Hibiscia

Nieustannie kwitnąca odmiana hibiskusa o bardzo trwałych kwiatach. Utrzymują się na roślinie od 3 do 5 dni i wyglądają bardzo efektownie. Trzeba ją nawozić przez cały okres wegetacji. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Należy ją obficie podlewać.

Lantana

Szczególnie ciekawe są odmiany wielobarwne, jak Calippo Tutti Frutti. Na jednym pędzie zakwitają kwiaty o różnych barwach, np. żółtej, pomarańczowej i czerwonej. Wymaga żyznej ziemi. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Należy ją umiarkowanie podlewać. Kwitnie od wiosny do późnej jesieni.

Koleus

Bardzo łatwy w uprawie. Wyrasta na wysokość 50–80 cm. Wydaje niepozorne, niebieskie kwiaty zebrane w szczytowe grona. Wymaga próchniczej, wilgotnej, przepuszczalnej ziemi. Najlepiej rośnie w półcieniu. Należy go umiarkowanie podlewać. Mają niepozorne kwiaty, ale ozdobą są liście.

Pelargonia

Chyba najpopularniejsze kwiaty do donic to właśnie pelargonie. Kwitną obficie i długo, odmiany pelargonii rabatowych kwitną nawet po pierwszych przymrozkach.

Pelargonie bluszczolistne wytwarzają długie pędy obsypane obficie kwieciem. Te drugie warto sadzić w wysokich pojemnikach.

Pieris japoński

Liście w miarę rozwoju zmieniają barwę. Wczesną wiosną są szkarłatne, potem zielenieją. Wymaga kwaśnej próchniczej gleby i miejsca osłoniętego od wiatru. Nie należy dopuszczać do przesuszenia ziemi. Najlepiej rośnie w półcieniu. Należy go obficie podlewać. 

kwiaty w donicach przed domem
fot. Adobe Stock

Portulaka

Ma płożące pędy, na których wypuszcza małe kwiatki w intensywnych kolorach. Zamykają się one w pochmurne dni. Roślina lubi pulchną, żyzną ziemię. Nadaje się do płaskich szerokich naczyń. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Należy ją umiarkowanie podlewać. Kwitnie w maju. To jeden z najpiękniejszych kwiatów do donic ogrodowych.

Strączyniec

Wypuszcza bujne kwiaty, które zdobią roślinę przez cały sezon. Najlepiej rośnie w donicy ustawionej w zacisznym, słonecznym miejscu. Trzeba go regularnie podlewać.

Lubi lekko kwaśną ziemię. Musi zimować w pomieszczeniu. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu.

Sundawilla

Jest niezwykle efektownym pnączem. Kwitnie nieprzerwanie przez całe lato. Dobrze znosi przesuszenie bryły korzeniowej. Sprzyja to nawet zawiązywaniu pąków kwiatowych. Wymaga podpory.

Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Należy ją umiarkowanie podlewać. Kwitnie wyjątkowo długo: od maja do października.

Sunsatia Cherry

Ma niezwykłe dwukolorowe kwiaty: wiśniowoczerwone z białą plamką. Zakwita wczesną wiosną i obficie kwitnie przez cały sezon. Trzeba ją sadzić w wysokich pojemnikach, wymaga nawożenia.

Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Należy ją umiarkowanie podlewać. 

kwiaty do donic ogrodowych
fot. Adobe Stock

Surfinia

Surfinie wytwarzają piękne kwiaty w kształcie rozchylonych dzwonków. Występują w wielu kolorach i są naprawdę łatwe w uprawie. Nie należy ich przesuszać ani przelewać.

Dobrze rosną w półcieniu, z tego powodu chętnie są wybierane do donic ogrodowych, także tych ustawionych przed domem. Mogę rosnąć też w donicach wiszących.

Szałwia

Odmiana GoGo Scarlet wydaje piękne duże czerwone kłosy. Kwitnie przez całe lato. W dużej donicy utworzy zwartą kępę. Lubi przepuszczalną żyzną ziemię i regularne podlewanie. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu.

Werbena

Łatwa w uprawie, wspaniale się rozkrzewia, kwitnie przez całe lato. Nie trzeba jej uszczykiwać, bo i bez tego świetnie się rozkrzewia. Warto ją nawozić przez cały okres kwitnienia. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Należy ją umiarkowanie podlewać. Kwitnie w maju.

Żurawka

Uprawiana jest głównie dla pięknych kolorowych liści. Kwitnie przez całe lato. Odwdzięczy się za regularne polewanie. Jeśli dostarczymy jej sporo wody, będzie dobrze rosła także na rabacie nasłonecznionej. Najlepiej rośnie w półcieniu. Należy ją obficie podlewać.

Kwitnie od czerwca do lipca, ale zdecydowanie większą ozdobą rośliny jest kolor jej liści.

Artykuł powstał na podstawie tekstu opublikowanego w magazynie „Przyjaciółka” na zlecenie Edipresse. Pierwotnie został opublikowany 27.02.2013.

Czytaj więcej na temat kwiatów:
Kwiaty na słoneczny balkon - najpiękniejsze gatunki
Jakie kwiaty na balkon wschodni?
Kwiaty na balkon północny - sprawdź, jakie wybrać