Sadzonki pelargonii - jak je zrobić

pelargonie fot. Adobe Stock
Rozmnażanie pelargonii nie jest trudne. Jeśli lubisz te kwiaty i chcesz je mieć na swoim balkonie lub tarasie, sama przygotuj sadzonki. Możesz to zrobić pod koniec lata albo na wiosnę. Sprawdź, jak się do tego zabrać.
Małgorzata Świgoń / 29.01.2019 15:54
pelargonie fot. Adobe Stock

Najbardziej popularne są odmiany klasyczne pelargonii czyli rabatowe i bluszczolistne, które malowniczo zwisają.

Pelargonie rabatowe

Nazywane bywają zonalami. Rosną do góry. Mają soczysto zielone, pokryte meszkiem łodygi i liście, a także liczne małe kwiaty, które rosną w dużych, prawie kulistych kwiatostanach. Wymagają regularnego ręcznego obrywania zwiędniętych kwiatów.

Pelargonie bluszczolistne

Rosną kaskadowo, wyglądają szczególnie atrakcyjnie w wiszących donicach, koszach, okiennych skrzynkach. Często mają woskowate, błyszczące liście i wiotkie łodygi. Mają zdolność do "samooczyszczania" – zwiędnięte kwiaty po prostu odpadają.

Nowe odmiany

Co roku powstają nowe odmiany międzygatunkowe. To hybrydy pelargonii bluszczolistnych i rabatowych, z których część rośnie pionowo, a część ma długie, smukłe pędy. Są coraz bardziej popularne, ponieważ mają wiele pozytywnych cech zarówno pelargonii bluszczolistnych, jak i rabatowych: kwitną bujnie, są trwałe i odporne na warunki pogodowe, a także niezwykle różnorodne. Hybrydy międzygatunkowe mogą być uprawiane nie tylko w donicach i skrzyniach balkonowych, ale wiele odmian nadaje się z powodzeniem na kwietniki.

Jak zrobić sadzonki pelargonii

Rośliny ładnie wyglądają tylko przez 2-3 lata, potem trzeba zrobić z nich młode sadzonki. Najlepszą porą jest luty-marzec lub sierpień.

Krok po kroku:

1. Odetnij dorodny, boczny pęd o długości 6-10 cm. Pozostaw na pędzie 2-3 listki, pozostałe usuń. Użyj ostrego noża, by nie miażdżył tkanek rośliny.
2. Po ścięciu odłóż sadzonkę na 2 godziny i dopiero po tym czasie włóż do naczynia z wodą lub od razu do doniczek wypełnionych piaszczystą ziemią albo mieszanką odkwaszonego torfu z piaskiem w proporcji 1:1. Takie podłoże łatwo chłonie wodę i jest przewiewne. Jeśli ukorzeniasz odnóżki w ziemi użyj ukorzeniacza do sadzonek niezdrewniałych, który zawiera syntetyczne hormony roślinne oraz fungicydy zapobiegające gniciu. Dzięki temu przyspiesza tworzenie się korzeni.
3. Zanurz końce roślin w ukorzeniaczu, a następnie umieść je w naczyniu z podłożem. Postaw je w widnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Regularnie podlewaj. Gdy młode rośliny wypuszczą korzenie i zaczną wypuszczać nowe listki przesadź je w ziemię odpowiednią dla danej odmiany.

Warto wiedzieć

  •  Gdy młoda sadzonka nieco podrośnie utnij jej wierzchołek wówczas ładnie się rozkrzewi.
  •  Jeśli zrobisz sadzonki pod koniec lata, przechowaj je podobnie, jak starsze rośliny w widnym i chłodnym pomieszczeniu.
  •  Wynieś je na dwór w następnym roku, gdy na dworze zrobi się ciepło i przestaną grozić przymrozki

Zobacz także:



 

Tagi: balkon, ogród

Redakcja poleca

REKLAMA