6 najczęstszych chorób pelargonii. Rozpoznaj objawy i szybko działaj

choroby pelargonii fot. Adobe Stock, gavran333
Chorobom pelargonii łatwiej zapobiegać niż je leczyć. Sprzyja im nadmierne podlewanie, moczenie liści i przenawożenie. Jeśli lato jest mokre, dla chorób grzybowych to idealne warunki rozwoju.
/ 20.05.2021 15:40
choroby pelargonii fot. Adobe Stock, gavran333

Gdy lato jest suche, pelargonie są raczej odporne na choroby. W końcu pochodzą z Afryki, więc upały to dla nich idealne warunki do rozwoju. Kiedy w powietrzu jest nadmierna wilgoć, zdarza się jednak, że królowe balkonów są atakowane przez wirusy, bakterie lub grzyby.

Niektóre choroby mogą też być skutkiem błędów w uprawie – np. zbyt obfitego podlewania, moczenia liści i kwiatów, zalewania korzeni. Często popełniamy błędy przy podlewaniu roślin.

Powodem chorób roślin bywa też nieumiejętne stosowanie nawozów do pelargonii. Zwłaszcza przenawożenie. Na jakie objawy powinnaś zwrócić uwagę i co należy zrobić, gdy wystąpią?

Spis treści:

  1. Mączniak prawdziwy
  2. Szara pleśń
  3. Plamistość liści
  4. Rdza pelargonii
  5. Bakteryjna zaraza pelargonii
  6. Fuzarioza pelargonii
  7. Szkodniki na pelargoniach

Mączniak prawdziwy

Ta choroba pelargonii objawia się białym nalotem na liściach. Nalot grzybni z czasem rozprzestrzenia się na łodygi i kwiaty. Po pewnym czasie można zauważyć ciemne drobne punkciki – to otocznie z zarodnikami. Chore rośliny słabiej rosną, coraz gorzej wyglądają, w końcu całkiem zamierają.

Mączniaka zwalczysz grzybobójczymi środkami ochrony roślin. Jeśli chcesz zastosować oprysk ekologiczny, na mączniaka prawdziwego działa gnojówka z pokrzywy. Warto ją też stosować profilaktycznie, zwłaszcza przy dużej wilgotności powietrza.

Szara pleśń

To choroba grzybowa wywoływana przez grzyb Botrytis cinerea. Atakuje nie tylko rośliny ozdobne, również warzywa i rośliny owocowe. Objawia się ciemnymi plamami na liściach z szarym, mączystym nalotem. Pojawieniu się choroby sprzyjają upały połączone z dużą wilgotnością powietrza. Zarodniki grzyba mogą przenosić się przez narzędzia i sprzęty ogrodnicze, nawet przez konewkę podczas podlewania.

Jeżeli szara pleśń zaatakuje pelargonię, porażone części rośliny należy usunąć i spalić. Na niezakażone części i sąsiadujące rośliny, zastosuj preparat przeciwko szarej pleśni. Na balkonie, tarasie czy niewielkiej rabacie najwygodniej użyć go w formie aerozolu lub sprayu. Jeśli długo padało, a temperatury są wysokie, można go też zaaplikować profilaktycznie.

 Plamistość liści

To także choroba grzybowa, powodowana przez Ascochyta petuniae i Cercospora petuniae. Jej objawem są plamy na liściach o okrągłym lub owalnym kształcie, początkowo niewielkie, z czasem coraz bardziej rozległe. Mogą być szarobrunatne z ciemniejsza obwódką lub szarawe z szeroką czerwonobrunatną obwódką. Wokół plam tkanki żółkną, brunatnieją, a w końcu zamierają całe liście.

By zapobiegać plamistości liści, pelargonie podlewaj po podłożu tak, aby nie moczyć liści. Zraszanie roślin również sprzyja infekcji. Jeśli zauważysz objawy plamistości, usuń porażone fragmenty, a roślinę opryskaj preparatem na choroby grzybowe.

Rdza pelargonii

Objawia się okrągłymi, żółtymi lub pomarańczowymi plamkami na spodzie liści. Choroba najczęściej atakuje pelargonie rabatowe, rzadziej pelargonie bluszczolistne (kaskadowe). By ją zwalczyć, trzeba usunąć i spalić porażone liście, a następnie opryskać rośliny preparatem przeciwko rdzy pelargonii.

Bakteryjna zaraza pelargonii

Na liściach pojawiają się ciemnobrunatne, okrągłe plamy z jasną obwódką. Z czasem liście więdną, a czarne plamy pojawiają się na pędach. Chorobę trudno zwalczyć. Usuń zakażone rośliny i ziemię, w której rosły, doniczki zdezynfekuj. Zdrowe pelargonie profilaktycznie spryskaj preparatem miedziowym.

Fuzarioza pelargonii

Jeśli twoja pelargonia zaczyna żółknąć, prawdopodobnie zaatakowała ją fuzarioza. Kolejnym objawem będą wodniste plamy na liściach pelargonii. W końcu roślina zacznie więdnąć. W tym przypadku również najlepszym sposobem walki będzie zastosowanie preparatów grzybobójczych.

Szkodniki na pelargoniach

Twoje kwiaty mogą też zaatakować szkodniki. Zwykle nie są trudne do zwalczenia, trzeba jednak szybko się do tego zabrać, zanim poważnie zaszkodzą roślinie.

  • Mączliki to maleńkie muszki żerujące na spodzie młodych liści. One niestety są trudne do zwalczenia. Możesz zastosować tablice lepowe albo opryskaj rośliny preparatami na mączlika.
  • Przędziorek – skutkiem jego ataku jest powolne więdnięcie pędów pelargonii. Na liściach początkowo widać małe, jasnobrązowe plamki, w końcu całe liście wiotczeją. Na ostatnim etapie całe rośliny więdną. Przędziorka jednak dość łatwo wytępić. Zwiotczałe pędy usuń, potem spryskaj roślinę preparatami przeciw przędziorkom.
  • Mszyce – ich atak sprawia, że roślina wolniej rośnie i przestaje kwitnąć. Mszyc pozbędziesz się, stosując oprysk albo domowe sposoby na mszyce.

Czytaj także:Sadzonki pelargonii - jak je zrobićTo najpiękniejsze i najbardziej nietypowe rośliny na balkon. Twoi sąsiedzi zzielenieją z zazdrości...Kwiaty do donic ogrodowych - jakie kwiaty sadzić w donicach

Redakcja poleca

REKLAMA