Mieszam z wodą i spryskuję rośliny. Ten tani domowy składnik sprawia, że mszyce omijają mój ogród z daleka

opryski z mleka na mszyce fot. Adobe Stock, Jana Lösch
Jak działa mleko na mszyce? Okazuje się, że skutecznie je zwalcza i chroni rośliny przed ponownym atakiem. Oprysk z mleka zrobisz dosłownie w kilkanaście sekund i pozbędziesz się uporczywych szkodników raz na zawsze. Możesz też przy okazji poprawić kondycję roślin i zapewnić im ochronę przed chorobami.
/ 28.05.2024 05:40
opryski z mleka na mszyce fot. Adobe Stock, Jana Lösch

Jak stosować mleko na mszyce? Najlepiej w formie oprysków, ponieważ mszyce przesiadują głównie na łodygach i liściach (również po wewnętrznej stronie). Z tego powodu nie sprawdzi się np. podlewanie mleczną mieszanką. Zobacz, jak przygotować i stosować skuteczny oprysk na mszyce.

Spis treści:

  1. Co daje mleko na mszyce?
  2. Jak stosować mleko na mszyce?
  3. Czy można podlewać kwiaty wodą z mlekiem?

Co daje mleko na mszyce?

Mleko jest jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na mszyce, choć wielu ogrodników-hobbystów wciąż rzadko po niego sięga. Nie tylko skutecznie odstrasza mszyce i utrudnia ich "przylepianie się" do rośliny, ale także zwabia inne owady, dla których mszyce są smakołykiem i które jednocześnie nie są zagrożeniem dla roślin w ogrodzie.

Oprysk z mleka możesz stosować na wszystkich roślinach - kwitnących, wiecznie zielonych, a także na owocach i warzywach. Warto jednak pamiętać, że taki oprysk może nieprzyjemnie pachnieć (mimo że samo mleko nie ma złego aromatu), dlatego uważaj w przypadku roślin domowych czy balkonowych. Lepiej wynieś je na zewnątrz i tam przeprowadź cały zabieg.

mleko z wodą na mszyce

fot. Mleko na mszyce/Adobe Stock, Mihail

Jak stosować mleko na mszyce?

"Przepis" na oprysk z mleka jest bardzo prosty. Wystarczy wymieszać chude mleko z wodą w proporcji 1:1, czyli np. na jedną szklankę mleka przypada jedna szklanka wody (najlepiej chłodnej). Tak przygotowaną miksturę dobrze jest wykorzystać od razu.

Pryskaj rośliny na całej powierzchni, skupiając się przede wszystkim na miejscach, w których skupisko mszyc jest największe. Nie zapomnij także o spodniej części liści, bo to tam najliczniej żerują. Po wykonaniu oprysku zostaw roślinę na jakiś czas w spokoju, a po 2-3 godzinach możesz delikatnie opłukać ją mocno rozproszonym strumieniem wody.

Oprysk z mleka dobrze jest wykonywać rano, kiedy mszyce są najmniej aktywne oraz powtarzać go codziennie przez 4-5 dni, a następnie mniej więcej raz na 3 tygodnie.

Czy można podlewać kwiaty wodą z mlekiem?

Mleko w tym przypadku to nie tylko naturalny środek przeciw szkodnikom, ale także świetny domowy nawóz do roślin. Przede wszystkim jest bogatym źródłem wapnia oraz cukrów, które wspierają zdrowy wzrost, kwitnienie i ewentualne owocowanie.

Dodatkowo działa odkażająco oraz pomaga chronić rośliny nie tylko przed szkodnikami, ale także najpopularniejszymi chorobami grzybowymi, które możesz spotkać w ogrodzie. Warto więc raz na jakiś czas podlewać rośliny mieszanką wody i mleka, aby maksymalnie wesprzeć ich rozwój.

mleko na mszyce

fot. Oprysk z mleka na mszyce/Adobe Stock, Olga

Czytaj także:
Obierki z cebuli jako nawóz
Najpopularniejsze szkodniki kapustnych
Jak zwalczyć ślimaki bez skorupy?

Redakcja poleca

REKLAMA