Zwykle je wyrzucasz, a tymczasem obierki z cebuli to doskonały nawóz do roślin owocujących. Są skuteczne wobec szkodników ogrodowych oraz zapewnia odporność wobec najpopularniejszych chorób. W ogrodzie możesz wykorzystać przede wszystkim do warzyw i owoców, ale nie tylko.
Spis treści:
- Obierki z cebuli jako nawóz: jak działa?
- Mikstura z obierek cebuli do podlewania
- Co podlewać nawozem z obierek z cebuli?
- Czego nie podlewać nawozem z cebuli?
Obierki z cebuli jako nawóz: jak działa?
Obierki z cebuli możesz wykorzystać do przygotowania wywaru lub tzw. gnojówki. Mogą być także stosowane jako oprysk. Skutecznie chronią przed szkodnikami, takimi jak przędziorki, a także przez większością chorób grzybowych, w tym mączniaka rzekomego, który bywa trudnym przeciwnikiem.
Łupiny to darmowe źródło wielu cennych składników odżywczych, zawierają przede wszystkim spore ilości:
- fosforu,
- potasu,
- magnezu,
- boru,
- selenu,
- boru,
- miedzi,
- witamin z grupy B,
- fitonicydów,
- kwasu nikotynowego,
- przeciwutleniacze.
Wszystkie te składniki wspólnie odżywiają roślinę, wzmacniają ją i przyspieszają zdrowy wzrost oraz owocowanie. Fitonicydy dodatkowo skutecznie chronią przed najpopularniejszymi ogrodowymi szkodnikami oraz chorobami. Kwas nikotynowy oraz jego pochodna - witamina B3 - sprzyjają rozwojowi systemu korzeniowego, dzięki czemu skutecznie wzmacniają roślinę. Nawóz z obierek cebuli może być stosowany zarówno do roślin ogrodowych, jak i doniczkowych.
fot. Obierki z cebuli jako nawóz możesz stosować do podlewania i oprysków/Adobe Stock, Sebastian Studio
Mikstura z obierek cebuli do podlewania
Obierki z cebuli wystarczy połączyć z wodą i przygotować miksturę, którą wykorzystasz do regularnego podlewania. Ja zawsze najpierw przygotowuję "wywar", który wydobędzie z łupin wszystkie najważniejsze składniki odżywcze.
Obierki włóż do słoika - musi być on takiej wielkości, aby łupiny były ciasno ułożone. Tak przygotowany słoik zalej bardzo gorącą, ale nie wrzącą wodą, zakręć i odstaw na 24 godziny w ciemne i chłodne miejsce.
Następnie przecedź całość przez sito, aby uzyskać tylko płyn. Tak przygotowany nawóz najlepiej jest rozcieńczyć z czystą wodą w proporcji 1:5 (np. na szklankę płynu cebulowego daj 5 szklanek wody). Gotową miksturą podlej rośliny albo przelej płyn do buteleczki z atomizerem i spryskaj obficie wybrane okazy w swoim ogrodzie.
Co podlewać nawozem z obierek z cebuli?
Właściwości obierek cebuli sprawiają, że będą one skuteczne przede wszystkim wobec najpopularniejszych chorób truskawek oraz pomidorów i ogórków. Nawóz z nich możesz także stosować w przypadku roślin doniczkowych - dzięki łupinom z cebuli możesz np. pobudzić storczyki do kwitnienia. Oprócz podlewania możesz wykorzystać obierki do przygotowania oprysku oraz do umycia całej rośliny - jest to skuteczne w szczególności wobec przędziorków.
Obierki z cebuli sprawdzą się także jako nawóz do krzewów owocowych, w szczególności agrestów i porzeczek. Świetnie sprawdzą się również luźno rozsypane i lekko wciśnięte w ziemię dookoła wybranych roślin.
fot. Obierki z cebuli jako nawóz/Adobe Stock, Heike Rau
Czego nie podlewać nawozem z cebuli?
Nie ma większych zakazów co do stosowania nawozu z obierek. Poza ewentualnym nieprzyjemnym zapachem nie wykazuje on negatywnego działania na rośliny. Możesz więc z powodzeniem pryskać lub podlewać wszystkie okazy, które zaatakowały szkodniki lub choroby.
Po obierki sięgnij od razu, jak tylko zauważysz pierwsze niepokojące objawy - im wcześniej zaczniesz działać, tym większe będą szanse na powodzenie.
Czytaj także:
Jak działa gnojówka ze skrzypu?
Czym zakwasić ziemię pod uprawę?
Skuteczny nawóz z banana