Ślimaki bez skorupy to popularny ogrodowy szkodnik. Niektóre ich odmiany mogą być bardzo groźne, a nawet trujące

ślimaki bez skorupy fot. Adobe Stock, Thijs de Graaf
Ślimaki bez skorupy występują w wielu odmianach i najczęściej zamieszkują ogrody, sady i tereny podmokłe. Niektóre z nich mogą być naprawdę niebezpieczne. Są także niejadalne, w przeciwieństwie do swoich kuzynów w skorupach. W ogrodzie mogą siać prawdziwe spustoszenie, dlatego warto wiedzieć, jak je zwalczyć.
/ 18.05.2024 05:02
ślimaki bez skorupy fot. Adobe Stock, Thijs de Graaf

Ślimaki bez skorupy, czyli tzw. ślimaki nagie, nie wywołują pozytywnych emocji. W przeciwieństwie do tych z domkiem na plecach nie są urocze i nie mają swoich personalizowanych rymowanek. Jednocześnie potrafią całkowicie zniszczyć uprawy w ogrodzie. Podgryzają liście, kwiaty oraz rozwijające się owoce. Często ich wytępienie bywa czaso- i pracochłonne.

Spis treści:

  1. Czy ślimaki bez skorupy są trujące?
  2. Rodzaje ślimaków bez skorupy
  3. Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy?
  4. Naturalny wróg ślimaków bez skorupy
  5. Jaja ślimaków bez skorupy

Czy ślimaki bez skorupy są trujące?

Obecność ślimaków nagich można postrzegać w kategorii prawdziwej plagi. Wychodzą najczęściej po deszczu, często obejmując niemal całe ścieżki. Wypełzają często także nad ranem, kiedy mają idealną temperaturę i wilgotność powietrza do wędrówek. Oczywiście możesz je spotkać także w ciągu dnia, najczęściej tuż pod roślinami lub na ich liściach.

Ślimaki bez skorupy nie są trujące, ale mogą być bardzo groźne dla roślin i niektórych zwierząt (po zjedzeniu). Istnieją także gatunki, które przenoszą patogeny i mogą wywołać np. zapalenie opon mózgowych. Śluz ślimaków nie jest trujący, jednak zaleca się dobrze umyć ręce po każdym kontakcie ze ślimakami, zarówno nagimi, jak i tymi ze skorupą.

jak pozbyć się ślimaków bez skorupy

fot. Ślimaki bez skorupy/Adobe Stock, Lisa Basile Ellwood

Rodzaje ślimaków bez skorupy

Ślimaki bez skorupy to jeden gatunek, ale można wśród jego przedstawicieli wyróżnić kilka odmian / rodzajów. Różnią się one od siebie przede wszystkim kolorem oraz stopniem "niebezpieczeństwa". Niektóre z nich dużo bardziej upodobały sobie nasze ogrody, inne zaś częściej żyją na polach, łąkach i przestrzeniach "niczyich".

  • pomrów wielki (limax maximus) to najpopularniejsza odmiana i jednocześnie najbardziej szkodliwa. To szary ślimak bez skorupy, który może mieć nawet 20 cm długości. Charakterystyczne dla tej odmiany są ciemne cętki. Lubi ciepłe miejsca, dlatego często możesz go spotkać przy szklarniach i tunelach foliowych.
  • pomrów czerniawy (limax cinereoniger) jest mniejszy od swojego kuzyna. To z kolei czarny ślimak bez skorupy, który może pojawić się zarówno w ogrodzie, jak i przestrzeniach miejskich oraz nad rzekami.
  • ślinik wielki (arion rufus) to również popularna odmiana. Najczęściej jest to brązowy ślimak bez skorupy, ale może być także rdzawy lub pomarańczoworudy. Żywi się głównie resztkami roślin, dlatego w ogrodzie rzadko stanowi większe zagrożenie
  • ślinik luzytański (arion lusitanicus) może być mały (ok. 7 cm) lub duży (ok. 15 cm). Najczęściej jest brązowy lub czerwony, czasem pomarańczowy. Lubi głównie tereny wilgotne, ale możesz go spotkać także w ogrodzie.
  • ślinik zmienny (arion distinctus) to bardzo ciekawa odmiana o charakterystycznym wyglądzie. Ten ślimak posiada ciemną, niemal czarną głowę oraz jasne pasy-pręgi, biegnące wzdłuż jego ciała, najczęściej po bokach.

Jak zimują ślimaki bez skorupy?

Ślimaki nagie często giną po złożeniu jaj, a większość z nich żyje około roku. Jednak niekiedy są one w stanie przezimować, najczęściej gdzieś pod liśćmi, w zacisznych miejscach. Zaczynają zbierać się do zimowania już w październiku, a budzą się dopiero wiosną. Zimują zarówno dorosłe, jak i młode osobniki, a także jaja. Nie wychodzą z kryjówek przez całą jesień i zimę.

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy?

Skuteczne zwalczenie ślimaków bez skorupy nie należy do łatwych zadań, ponieważ szybko się rozmnażają i są dość odporne na wiele popularnych odstraszaczy. Możesz jednak spróbować na początek wykorzystać kilka ekologicznych sposobów na ślimaki, które nie zaszkodzą roślinom i nie będą zagrożeniem np. dla zwierząt domowych czy dzieci.

Ponieważ ślimaki pełzają po powierzchni praktycznie całym swoim ciałem, na początek możesz spróbować rozsypać w ogrodzie produkty, które mogą mieć dla nich nieprzyjemną strukturę. Sprawdzą się np. pokruszone skorupki jajka, piasek albo ziemia okrzemkowa. Świetnie sprawdzą się także fusy z kawy na ślimaki w skorupie i te nagie.

Możesz także sięgnąć po sól, ale jest to rozwiązanie najmniej humanitarne, ponieważ sprawia, że ślimaki dosłownie zasuszają się.

Chemiczne preparaty na ślimaki bez skorupy

Jeśli populacja ślimaków jest bardzo liczna, a domowe metody czy zabiegi ogrodnicze (takie jak np. bronowanie czy wałowanie) się nie sprawdziły, warto sięgnąć po chemiczne środki, najlepiej w formie oprysków. Najskuteczniejszy wobec ślimaków jest metaldehyd, jednak ma on bardzo negatywny wpływ na rośliny. Inne środki stosowane często to przede wszystkim fosforan żelaza III oraz pirofosforan żelaza.

czy ślimaki bez skorupy są trujące

fot. Sposoby na ślimaki bez skorupy/Adobe Stock, Balser

Naturalny wróg ślimaków bez skorupy

Okazuje się, że ślimaki nagie mają całkiem sporo naturalnych wrogów. To przede wszystkim ropuchy, żaby oraz jaszczurki, dla których ślimaki bez skorupy są jedną z głównych przekąsek. Również ptaki często polują na te szkodniki. Są pożywieniem dla sójek, bażantów, drozdów i szpaków, a także dla dzikich kaczek.

Co ciekawe, zagrożeniem dla ślimaków są także niektóre gatunki drapieżnych chrząszczy. Wcale nie muszą być one większe od swojej ofiary, aby skutecznie zapolować na ślimaki bez skorupy.

Jaja ślimaków bez skorupy

Jaja ślimaków najczęściej znajdują się płytko pod ziemią, w wilgotnych i ciepłych miejscach. Wykluwają się zwykle wczesną wiosną i od razu zaczynają swój żer. Możesz się ich pozbyć w sposób mechaniczny już na etapie pielenia grządek i spulchniania gleby. Jaja, które zostaną wyciągnięte na powierzchni, dość szybko wysychają od niesprzyjających warunków.

Dodatkowo możesz po prostu zebrać je i wyrzucić, a także zastosować oprysk. Dzięki temu skutecznie pozbędziesz się ślimaków bez skorupy jeszcze zanim zdążą się wykluć.

Czytaj także:
Ślimak afrykański to prawdziwy olbrzym
Jak stosować sól na ślimaki?
Jak działa cynamon na ślimaki?
 

Redakcja poleca

REKLAMA