POLECAMY

Begonia bulwiasta jest piękna jak róża, ale mniej kapryśna. Zobacz jak ją uprawiać i przechować przez zimę

Wspaniale zdobi balkony, tarasy i rabaty. Kwitnie od czerwca czasem aż do października.
/ 9 miesięcy temu
Begonia bulwiasta jest piękna jak róża, ale mniej kapryśna. Zobacz jak ją uprawiać i przechować przez zimę fot. Fotolia

Niskie, krzaczaste odmiany begonii bulwiastej mają duże, pełne kwiaty, które niemal zakrywają liście. Ale są też odmiany zwisające. Mają one mniejsze kwiaty, ale za to dużo i w wiszących pojemnikach wyglądają bardzo dekoracyjnie. Konkurują urodą z pelargoniami i fuksjami. Najwięcej jest odmian czerwonych i różowych, ale są także białe, bardzo eleganckie, żółte i łososiowe. Lubią półcień.

Jaką begonię wybrać

Ogrodnicy podzielili je na kilka grup. Ma to nam pomóc w wyborze odmiany dla siebie.

  • Begonie bulwiaste pełnokwiatowe. Uważane są za najpiękniejsze i uprawia się je najczęściej. Kwiaty mają średnicę 20–30 cm, są pełne.  
  • Begonie bulwiaste strzępiaste. Także mają pełne kwiaty, a do tego postrzępione brzegi płatków, co dodaje im jeszcze atrakcyjności.
  • Begonie bulwiaste kaskadowe. Ich kwiaty są mniejsze (mają do 10 cm średnicy), nie zawsze pełne, ale to nie znaczy, że te begonie są mniej efektowne. Zebrane w gęste, zwisające kwiatostany prezentują się bardzo atrakcyjnie. Piękną odmianą jest np. Illumination Apricot.

Wymagania begonii bulwiastych

Te rośliny będą zdobić twoje pojemniki na balkonie lub ogrodowe rabaty przez cały sezon, jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki.

  • Światło. Miejsce powinno być widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Ich mięsiste liście w czasie upału łatwo bowiem ulegają poparzeniu. Odpowiedni będzie balkon wschodni lub południowy, ale ocieniony np. parasolem. Także rabata od strony wschodniej będzie lepsza od tej, która jest niczym patelnia podczas upałów.
  • Zaciszne miejsce.  Lepiej, jeśli miejsce będzie osłonięte od wiatru. Zwłaszcza w przypadku odmian kaskadowych. Kruche łodygi nie wytrzymują silnych podmuchów.
  • Gleba. Najlepsza będzie żyzna, próchnicza, przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie pH.
  • Wilgoć. Podłoże powinno być stale wilgotne, jednak w donicach i pojemnikach woda nie powinna zalegać. To powoduje gnicie korzeni.
  • Nawożenie. Aby begonie cały czas kwitły i tworzyły kolejne pąki, trzeba je zasilać. Najlepsze są specjalistyczne mieszanki nawozowe przeznaczone do begonii lub kwiatów kwitnących.

Zanim przyjdzie zima

Begonie bulwiaste są wrażliwe na niską temperaturę. Dlatego nie przetrwają zimy na zewnątrz, nawet gdybyśmy je dobrze okryli.  Zaraz po pierwszym przymrozku należy je wyjąć z pojemników, otrzepać delikatnie z ziemi i przyciąć na wysokości około 2 cm nad bulwą. Po 1 – 2 dniach, gdy ziemia lekko obeschnie, trzeba bulwy jeszcze oczyścić z resztek ziemi, usunąć chore i uszkodzone  i zostawić w przewiewnym miejscu. Układa się je w tekturowych pudełkach lub drewnianych skrzynkach i przesypuje torfem lub piaskiem, aby już bardziej nie wysychały.  Temperatura w pomieszczeniu, które nie musi mieć okna, powinna wynosić 3 – 10 stopni Celsjusza.

Zaczyna się kolejny sezon

Bulwy begonii, które dobrze przetrwały zimę, można znów posadzić w doniczkach lub skrzynkach  w lutym lub marcu. Zalecana głębokość sadzenia to 5–8 cm. Wtedy można też rozmnożyć begonie. Rozmnażanie jest proste – bulwy dzielimy tak, aby każdy fragment posiadał co najmniej jeden żywy pączek. Takie fragmenty sadzimy osobno. Większe rany powstałe na skutek cięcia zasypujemy węglem drzewnym. Pojemniki z begoniami przenosimy do widnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 18 stopni Celsjusza. Regularnie je podlewamy. Na zewnątrz przenosimy rośliny w drugiej połowie maja, gdy nie ma już przymrozków.

Gdy pojawi się choroba

Begonie bulwiaste nie chorują często. Bywa jednak, że atakują je mszyce. Może także pojawić się choroba grzybowa, np. mączniak, szara pleśń, plamistość, zgorzel. Zmniejszymy niebezpieczeństwo wystąpienia choroby, jeśli będziemy rośliny właściwie pielęgnować.
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)