POLECAMY

Koci antydepresant o pięknych kwiatach. Jak uprawiać kocimiętkę?

Nawet jeśli nie posiadasz kota, warto zasadzić kocimiętkę w swoim ogrodzie - jest nie tylko efektowna, ale również wytrzymała!
Koci antydepresant o pięknych kwiatach. Jak uprawiać kocimiętkę? fot. Fotolia

Kocimiętka bywa mylona z lawendą - jej kwiaty są wizualnie bardzo podobne. Płatki nie zawsze są jednak fioletowe: mogą być również białe lub różowe. W odróżnieniu od lawendy, kocimiętka ma też o wiele mniejsze wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Jest wytrzymała na niskie temperatury, odporna na choroby, a kwitnie od czerwca do września. Wabi koty, ale skutecznie odstrasza komary. Jak uprawiać kocimiętkę?

Kocimiętka: gatunki

Najpopularniejsze odmiany kocimiętki, które są uprawiane w polskich ogrodach, to:

  • kocimiętka Fassena,
  • kocimiętka właściwa,
  • kocimiętka cytrynowa,
  • kocimiętka żyłkowana.

Jak uprawiać lawendę?

Kocimiętka: uprawa

Roślina lubi nasłonecznione stanowiska. W cieniu będzie mało bujnie kwitła i właściwie się nie rozkrzewi. Nie może rosnąć na zbyt suchym ani zbyt wilgotnym podłożu, ale w każdym innym miejscu poczuje się dobrze.

Kocimiętka jest odporna na choroby i szkodniki, nie wymaga szczególnej pielęgnacji, będzie również wytrzymała na przymrozki. Można ją rozmnażać poprzez wysiew zebranych nasion - bardzo często roślina będzie rozprzestrzeniać się poprzez tzw. samosiew. Bywa to zaletą, ale i wadą kocimiętki - niekontrolowana, lubi rozprzestrzeniać się na dużych obszarach ogrodu.

Kocimiętka: dla kota

Zapach kocimiętki (z wyjątkiem odmiany cytrynowej), zawiera w sobie feromony, które przyciągają kociaki. Dla kociarzy jest to plusem, ale dla osób które nie przepadają za tymi zwierzakami, niekoniecznie. Kwitnąca kocimiętka potrafi zwabiać koty z sąsiedztwa, które mogą wyrządzać szkody w ogrodzie.

Kocimiętka działa na te zwierzaki jak naturalny... antydepresant, a nawet narkotyk. Sprawia, że stają się zrelaksowane, czasem po prostu przesiadują w miejscu, w którym rośnie ta roślina, a niekiedy mają też w zwyczaju się w niej tarzać. Niektóre kociaki zjadają niewielkie ilości kocimiętki, inne tylko ją wąchają.

Około 1/3 kotów nie reaguje jednak na woń tej rośliny. Jest to uwarunkowane genetycznie. Zazwyczaj wrażliwość na kocimiętkę nie dotyczy także małych kociaków oraz tych w starszym wieku. Najbardziej podatne na jej działanie są zwierzęta w wieku rozrodczym.

Jak wykorzystać wpływ kocimiętki na kota? Możesz za jej pomocą zachęcić pupila do zabawy, przywrócić do łask zapomniane lub nielubiane zabawki, przekonać kota np. do posłania lub niechcianego miejsca, a także zneutralizować zapach obcego zwierzaka.

Zobacz więcej na temat ogrodu

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 miesięcy temu
Bardzo fajna jest kocimiętka, zwłaszcza w ogrodzie ja ją mam. Przy ogrodzie dobrze jest skorzystać z firmy projektującej ogrody, by dobrała odpowiednie kwiaty!Ja bym się nie podejmowała sama projektowania ogrodów. Wydaje mi się, ze nie warto samemu bez odpowiedniej wiedzy