Wszystko o cięciu brzoskwini: jak i kiedy to robić, czy można przycinać brzoskwinię latem i jak dbać o drzewko w ciągu roku

kiedy przycinać brzoskwinie fot. Adobe Stock, yevgeniy11
Kiedy przycinać brzoskwinie i czy można zrobić to kilkukrotnie w ciągu roku? Młode drzewka przez pierwsze lata uprawy wystarczy przyciąć tylko raz, na wiosnę. Nie ma potrzeby wykonywania kosmetycznego czy odmładzającego cięcia. Dopiero starsze, kilkuletnie drzewka, warto przycinać także latem, po zbiorach.
/ 28.07.2023 05:35
kiedy przycinać brzoskwinie fot. Adobe Stock, yevgeniy11

Pielęgnacja drzewka brzoskwiniowego nie jest trudna, a owocowanie nie sprawia problemów. Młode drzewka nie mają zagęszczone korony, więc nie wymagają częstego przycinania. Odmładzające cięcie pozwala na uzyskanie lepszych zbiorów. Zobacz, jak i kiedy przycinać brzoskwinie.

Spis treści:

  1. Jak i kiedy przycina się brzoskwinie?
  2. Jak przycinać stare brzoskwinie latem?
  3. Jak dbać o drzewko brzoskwini?

Jak i kiedy przycina się brzoskwinie?

Młode brzoskwinie nie wymagają częstego przycinania - wystarczy zrobić to raz w roku. Jeśli hodujesz brzoskwinię z pestki, na początku w ogóle nie musisz tego robić. Drzewko powoli będzie tworzyć nowe pędy i oczywiście nie od razu wyda owoce.

Jeśli masz gotową sadzonkę albo małe drzewko z dobrze rozwiniętymi, ładnymi gałązkami, wystarczy, że będziesz ją przycinać raz w roku - na wiosnę. Najlepiej przycinać brzoskwinie na przełomie marca i kwietnia, kiedy nie ma już ryzyka wiosennych przymrozków, a dni stają się coraz cieplejsze. Skróć wówczas pędy lekko powyżej ostatniego pąka kwiatowego widocznego na gałęzi.

Wiosenne przycinanie krzewów owocowych jest bardzo ważne dla późniejszego owocowania, dlatego sam moment przycinania musisz dopasować do warunków pogodowych. Jeśli na początku kwietnia wciąż zdarzają się bardzo zimne noce, przesuń przycinania brzoskwini w czasie o ok. tydzień lub dwa.

Jak przycinać stare brzoskwinie?

fot. Kiedy przycinać brzoskwinie/Adobe Stock, Yuriy Dryha

Jak przycinać stare brzoskwinie latem?

Starsze drzewka brzoskwiniowe możesz przyciąć także latem, kiedy zbierzesz już wszystkie owoce. Dzięki temu przerzedzisz koronę i odmłodzisz całe drzewko. Podczas letniego cięcia rośliny przytnij konary o połowę, skracając tym samym całą górę drzewka. Usuń także wszystkie suche, uszkodzone pędy oraz gałęzie wrastające do środka korony.

Po cięciu drzewko powinno mieć wysokość ok. 120 cm, a pierwsze gałęzie powinny wyrastać dopiero na wysokości 50-60 cm.

Jak dbać o drzewko brzoskwini?

W ciągu roku musisz odpowiednio pielęgnować drzewko brzoskwiniowe, aby zapewnić mu zdrowy wzrost i obfite owocowanie. Przede wszystkim zapewnij mu odpowiedni odczyn gleby - nie może być zbyt kwaśny. Pod koniec wiosny warto zastosować nawóz azotowy, np. saletrę.

Na bieżąco kontroluj także kondycję drzewka i sprawdzaj, czy nie zaatakowały go szkodniki. Usuwaj także ewentualne suche lub chore listki i podlewaj regularnie, aby podłoże stale było wilgotne. Jest to ważne szczególnie w przedłużających się okresach suszy.

Jak ciąć brzoskwinie latem?

fot. Kiedy przycinać brzoskwinie/Adobe Stock, Rostislav Sedlacek

Czytaj także:
Rośliny, które możesz przyciąć jesienią
Letnie cięcie winogron
Kiedy przycinać czereśnię?

Redakcja poleca

REKLAMA