Czy można ciąć winogron latem? Przycinanie winorośli bez tajemnic

kiedy przycinać winogrona latem fot. Adobe Stock, sutlafk
Przycinanie winogron latem powinno mieć jedynie charakter kosmetyczny. Warto wtedy usunąć górne pędy i wszelkie przesuszone, niepotrzebne elementy winorośli, w tym nadmiar liści. Dzięki temu przerzedzisz cały krzew i sprawisz, że owoconośne pędy dostaną więcej światła. Pozytywnie wpłynie to na wielkość i obfitość plonów.
/ 26.07.2023 05:12
kiedy przycinać winogrona latem fot. Adobe Stock, sutlafk

Przycinanie winogron latem nie jest skomplikowane, ale musisz pamiętać, aby nie strzyc latorośli zbyt mocno. Wystarczy, że lekko przerzedzisz roślinę i usuniesz wszystkie przesuszone pędy oraz liście. Jak to zrobić bezpiecznie i kiedy jest najlepsza pora na letnie cięcie?

Spis treści:

  1. Czy można przycinać winogrona latem?
  2. Przycinanie winogron latem: jak to zrobić
  3. Czy w czerwcu można przycinać winogron?

Czy można przycinać winogrona latem?

Przycinanie winogron latem jest możliwe, a nawet wskazane. Musi to być jednak cięcie jedynie kosmetyczne, odświeżające. Nie należy zbyt mocno skracać pędów, aby nie spowolnić kwitnienia czy owocowania.

Podstawowe przycinanie winorośli powinno się przeprowadzać na wiosnę oraz jesienią, przed wystąpieniem pierwszych przymrozków i po całym owocowaniu. Latem robi się tzw. cięcie przypominające, którego głównym celem jest przerzedzenie latorośli, dzięki czemu składniki odżywcze z nawozów, wody i gleby będą transportowane do najbardziej potrzebujących tego pędów.

kiedy przycinać winogron latem

fot. Przycinanie winogron latem/Adobe Stock, Rostislav Sedlacek

Przycinanie winogron latem: jak to zrobić?

Letnie cięcie winogron zacznij od dokładnego obejrzenia rośliny i usunięcia wszystkich suchych liści, które przeszkadzają i utrudniają dostęp do światła słonecznego. Jeśli zdrowe liście także przysłaniają owoce, usuń je, przycinając sekatorem w miejscu, z którego wyrastają. Następnie to samo zrób z niepotrzebnymi, suchymi pędami. Przytnij je przy pomocy sekatora, kierują ostrze pod kątem.

Wierzchołki latorośli przytnij o ok. 40-50 cm powyżej linii górnej podpory krzewu. Odmładzające cięcie możesz przeprowadzać nawet 2-3 razy w ciągu okresu letniego, czyli od czerwca do września.

Czy w czerwcu można przycinać winogron?

Najważniejsze cięcie winogron to przycinanie jesienne oraz wiosenne, jednak już w czerwcu możesz wykonać letnie przycinanie przypominające-odmładzające. Wszystko zależy od tego, jak mocno przytniesz latorośl na wiosnę i w jakim tempie zacznie zawiązywać pąki i tworzyć nowe pędy.

W czerwcu możesz delikatnie przyciąć pędy ponad dwoma lub trzema listkami. Następnie pozostaw roślinę w spokoju, a kiedy zacznie mocno kwitnąć, skontroluj jej stan i podetnij pędy, na których nie ma zawiązanych gron.

przycinanie winogron latem

fot. Przycinanie winogron latem/Adobe Stock, Jurga Jot

Czytaj także:
Jak przycinać pelargonię?
Kiedy ciąć czereśnię?
Czy można przycinać róże latem?

Redakcja poleca

REKLAMA