Brzoskwinia z pestki - dzięki naszym poradom wyhodujesz najpiękniejszy okaz

brzoskwinia z pestki fot. Adobe Stock, yevgeniy11
Brzoskwinia z pestki to piękna ozdoba balkonu i tarasu, ale może być także okazałym drzewem owocowym. Aby to osiągnąć, musisz znać kilka prostych sztuczek, które pozwolą ci wyhodować piękne drzewko z pestki brzoskwini. Możesz ją wsadzić do doniczki albo bezpośrednio do gruntu.
/ 11.07.2022 05:45
brzoskwinia z pestki fot. Adobe Stock, yevgeniy11

Brzoskwinia z pestki – jak ją wyhodować w domu lub ogrodzie? Kiedy zjesz brzoskwinię, nie wyrzucaj pestki! Zamiast tego włóż ją do doniczki i obserwuj, jak wzrasta twoje własne drzewko. Zobacz, jak wyhodować brzoskwinię z pestki.

Spis treści:

  1. Jak wyhodować brzoskwinię z pestki?
  2. Brzoskwinia z pestki: hodowanie bezpośrednio w gruncie
  3. Brzoskwinia z pestki: jak o nią dbać?
  4. Brzoskwinia z pestki: czy będzie miała owoce?

Jak wyhodować brzoskwinię z pestki?

Brzoskwinię można szczepić na pniu lub karłowatych podkładkach. Wówczas nie osiągnie ona wzrostu normalnego drzewa brzoskwiniowego. Jeśli jednak chcesz, aby wyrośnięte drzewo było w ostateczności naturalnych rozmiarów, wystarczy, że wyhodujesz je z pestki.

Po wyjęciu pestki z brzoskwini jeszcze nie nadaje się ona do uprawy. Jest w fazie spoczynku, więc nie wykiełkuje od razu. Najpierw trzeba ją “wybudzić”.

Pestkę dokładnie opłucz, aby pozostałości miąższu nie zgniły. Warto też zanurzyć pestkę w wodzie i sprawdzić, czy opada na dno. Jeśli nie – taką pestkę lepiej odrzucić. Umytą i osuszoną pestkę włóż do papierowej torebki, lekko zawiń i odstaw w temperaturze pokojowej.

Odpowiednim terminem sadzenia pestki do ziemi jest koniec października. Wówczas pestkę należy wyjąć z torebki i włożyć do naczynia z wodą na całą dobę. Następnie trzeba przełożyć ją do naczynia z mieszanką torfu i piasku (w proporcji 3:1).

Tak zasadzoną pestkę trzymaj w temperaturze 2-4 stopni przez ok. 3-4 miesiące. Możesz włożyć naczynie z ziemią do lodówki, zabezpieczając je wcześniej woreczkiem. Dbaj o to, aby podłoże stale było wilgotne.

Kiedy pojawią się pierwsze kiełki, wysadź pestkę do donicy albo do gruntu. Po roku warto przenieść drzewko do większej donicy lub do gruntu.

jak wyhodować brzoskwinię z pestki
fot. Brzoskwinia z pestki/Adobe Stock, Michel

Brzoskwinia z pestki: hodowanie bezpośrednio w gruncie

Pestkę z brzoskwini możesz także we wrześniu wsadzić bezpośrednio do gruntu. Wcześniej namocz oczyszczoną pestkę w preparacie przeciwgrzybiczym do zaprawiania nasion, a następnie osusz i włóż do ziemi. Przysyp całość warstwą torfu i pozostaw na zimę, regularnie podlewając (nie za dużo). Pamiętaj też o regularnym odchwaszczaniu.

Brzoskwinia z pestki: jak o nią dbać?

Brzoskwinia z pestki lubi jasne stanowiska, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Jeśli uprawiasz ją w domu, trzymaj doniczkę z dala od kaloryferów, piekarnika, etc. Musisz dbać także, aby w donicy nie zbierała się woda – najlepiej umieścić na dnie warstwę keramzytu. Doniczkę możesz wystawić na balkon lub do ogrodu, kiedy miną wiosenne przymrozki, czyli ok. drugiej połowy maja.

Pod koniec jesieni nie wstawiaj donicy z powrotem do domu, ponieważ roślina potrzebuje chłodu. Owiń ją jednak agrowłókniną, aby nie przemarzła. Jeśli hodujesz brzoskwinię z pestki bezpośrednio w gruncie, zadbaj o ochronę młodego drzewka przed intensywnymi opadami deszczu. Warto skonstruować niewielką foliową szklarnię, którą usuniesz na przełomie lata i wiosny.

jak posadzić brzoskwinię z pestki
fot. Jak wyhodować brzoskwinię z pestki/Adobe Stock, bogdan vacarciuc

Brzoskwinia z pestki: czy będzie miała owoce?

Brzoskwinia z pestki, jeśli jest uprawiana i pielęgnowana we właściwy sposób, powinna wydać owoce po kilku latach od zasadzenia. Do tego czasu będzie spełniała rolę niewielkiego, ozdobnego drzewkaJeśli nie przesadzisz brzoskwini z donicy do gruntu, może ona mieć zbyt ciasną przestrzeń, aby móc rozwinąć owoce.

brzoskwinia z pestki w doniczce
fot. Brzoskwinia z pestki/Adobe Stock, bogdan vacarciuc

Czytaj także:
Jak wyhodować mango z pestki
Co zrobić, by rośliny kiełkowały szybciej?
Dlaczego zioła gniją lub usychają?
 

Redakcja poleca

REKLAMA