Przycinanie czereśni to ważny zabieg kosmetyczny, który nie tylko wspiera wzrost drzewa, ale także poprawia owocowanie. Kiedy przycinać czereśnie i jak się za to zabrać, aby zabieg przyniósł najlepsze efekty? Oto najważniejsze wskazówki.
Spis treści:
Przycinanie czereśni - jak wpływa na rozwój drzewa?
Odpowiednie przycinanie czereśni pozwala na formowanie korony drzewa i kontrolowanie jej kształtu, ale przede wszystkim poprawia kondycję zdrowych gałęzi, dzięki czemu o wiele obficiej owocują. Dzięki przycinaniu możesz także usunąć suche, chore pędy, które niepotrzebnie pobierają wodę i wartości odżywcze.
Jeśli nie będziesz skracać lub usuwać bocznych pędów, korona czereśni będzie się zbyt mocno rozrastać, przez co owocowanie będzie znacznie mniej obfite. Dobrze wykonane cięcie trzyma drzewo na stałej wysokości, maksymalnie około 3-4 m.
Kiedy ciąć czereśnie?
Najważniejszym zabiegiem jest wiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych oraz powtórne cięcie letnie. Kiedy pąki na gałęziach są jeszcze słabo rozwinięte i jest ich niewiele, a więc usunięcie pędów nie zmniejszy kwitnienia ani owocowania. Wiosną przycinaj czereśnie posadzone jesienią - to idealny moment, w którym drzewko jest już na tyle "duże", aby przeprowadzić ten zabieg.
Czereśnie i wiśnie dobrze jest też przycinać po owocowaniu. Tzw. cięcie wakacyjne lub letnie przypada na przełom lipca i sierpnia. W tym czasie usuń suche pędy oraz zbędne konary, formując przy tym koronę. Możesz pozwolić sobie na bardziej konkretne cięcie - drzewko na wiosnę ponownie odbije.
Przycinanie przeprowadzaj w dni suche i słoneczne. Wilgotne gałęzie będą trudniej ciąć, a dodatkowo możesz je po prostu porwać i uszkodzić.
fot. Przycinanie czereśni/Adobe Stock, astrosystem
Jak przycinać czereśnie?
Najlepiej zacząć przycinanie czereśni od usunięcia wszystkich suchych pędów, jakie znajdziesz. Przytnij je sekatorem tuż przy gałęzi, z której wyrasta. Koniecznie zerknij także do wnętrza korony, aby niczego nie pominąć. Usuń także gałęzie, które się krzyżują. Takie przerzedzenie drzewa zwiększy kwitnienie i pozwoli na lepsze owocowanie - nawet jeśli usuniesz pędy z pąkami. Gałęzie tniemy zawsze lekko ukośnie.
Po przycięciu pędów koniecznie zabezpiecz rany maścią ogrodniczą albo farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu grzybobójczego. Zabezpiecza to przed wnikaniem patogenów.
Jak ciąć młode czereśnie po posadzeniu?
Młode sadzonki zazwyczaj mają jeden lub kilka małych pęd. Jeśli jest tylko jeden, przytnij go ok. 80 cm nad ziemią. Jeśli pędów jest więcej, każdy z nich skróć o jedną trzecią długości i pozostaw na pniu tylko pędy, które nie sięgają wyżej, niż 50 cm nad ziemią.
Tak przycięty krzew pozostaw do spokojnego rozrostu. Po ok. 2-3 latach możesz spodziewać się pierwszego obfitego owocowania.
fot. Kiedy przycinać czereśnię/Adobe Stock, zoomingfoto1712
Jak i kiedy ciąć stare czereśnie?
Stare drzewa lepiej jest ciąć tylko raz, po owocowaniu. W tym przypadku najważniejsze jest prawidłowe przerzedzenie korony, a także uformowanie jej tak, aby drzewo nie było mocno rozgałęzione. Pamiętaj też, aby dobrze zabezpieczyć rany po cięciach, aby drzewo mogło spokojnie odpocząć przez okres jesienno-zimowy.
Regularne cięcie starych drzew znacznie poprawia kwitnienie i owocowanie podczas wiosny i lata. Najlepszy czas na cięcie to pierwsza połowa sierpnia, aby w okresie spoczynku czereśnia mogła zdrowo rosnąć.
Czytaj także:
Dlaczego nie można popijać czereśni?
Białe robaki w czereśniach
Czy można jeść czereśnie w ciąży?