Jak zabrać się za wiosenne przycinanie krzewów owocowych, aby ogród był przygotowany na okres kwitnienia i owocowania? Przede wszystkim sprawdź, które drzewka mogą być przycinane na wiosnę, a które wymagają jesiennego przycięcia.
Spis treści:
- Co daje przycinanie krzewów i drzewek owocowych?
- Jakie drzewka owocowe przycinamy wiosną?
- Wiosenne przycinanie krzewów owocowych krok po kroku
Co daje przycinanie krzewów owocowych?
Odpowiednie, a przede wszystkim umiejętne przycinanie sprawia, że krzewy i drzewka są wzmocnione i dobrze się rozwijają. Możesz także modyfikować kształt korony oraz formować gałęzie. Przycinanie pozwala na obfitsze owocowanie oraz piękniejsze kwitnienie.
Cięcie wbrew pozorom wzmacnia roślinę i sprawia, że jest ona bardziej odporna na infekcje. Oczywiście cały zabieg musi być odpowiednio i umiejętnie przeprowadzony.
fot. Wiosenne przycinanie krzewów owocowych/Adobe Stock, pressmaster
Jakie krzewy i drzewka owocowe przycinamy wiosną?
Nie wszystkie krzewy i drzewka przycina się wiosną. Niektóre można przystrzyc już zimą, a inne dopiero po owocowaniu. Już w styczniu możesz przycinać jabłonie czy grusze, a także śliwy. Dotyczy to jednak dużych drzew, które są odporne na przymrozki i którym nie zaszkodzi przycinanie w środku zimy.
Kiedy najlepiej przycinać krzewy owocowe?
Jeśli zaś chodzi o wiosenne przycinanie krzewów i drzewek owocowych, są to przede wszystkim:
- wiśnia i czereśnia (przycinamy w marcu),
- brzoskwinia i morela (przycinamy w kwietniu i maju).
Wiosną możesz przeprowadzić zarówno cięcie pielęgnacyjne, formujące, sanitarne, jak i odmładzające przy korygujące. Nie musisz zabezpieczać ran po cięciu, jeśli na zewnątrz jest już wystarczająco ciepło, a ostatnie przymrozki już minęły.
Wiosenne przycinanie krzewów owocowych krok po kroku
Pierwsze cięcie możesz, a nawet powinnaś przeprowadzić tuż po przesadzeniu rośliny do docelowego miejsca. W przypadku starszych i mocno rozgałęzionych krzewów przytnij wszystkie pędy, które wystają, formując w ten sposób koronę. Dodatkowo pozwoli to na usunięcie pędów, które niepotrzebnie zacieniają krzew i utrudnią promieniom słonecznym docieranie do wnętrza korony.
Gałęzie i pędy przycinaj pod kątem 45 stopni, dzięki temu nie uszkodzisz rośliny i pozwolisz w pełni jej się zregenerować przed okresem kwitnienia oraz owocowania. Dobrze jest, jeśli młode rośliny poniżej miejsca cięcia mają już kilka pączków. Jeśli nie, możesz przyciąć je niego dalej, ale nie za mocno. Ogólna zasada brzmi, że lepiej jest przyciąć odrobinę za mało, niż za dużo.
Jeśli podczas cięcia pojawią się duże rany, możesz je zabezpieczyć specjalną maścią ogrodniczą. Niektórzy stosują także opryski ochronne.
fot. Jak przycinać krzewy owocowe na wiosnę/Adobe Stock, Olga
Czytaj także:
Kiedy przycinać hibiskusa?
Przycinanie drzew i krzewów przed wiosną
Tych roślin nie przycinaj zimą