hortensja przy płocie fot. Fotolia

HORTENSJA: hortensja bukietowa, hortensja ogrodowa, hortensje

Hortensja ogrodowa i hortensja bukietowa to pięknie kwitnące krzewy, które można spotkać w wielu ogrodach. Czytaj więcej na ich temat!
Weronika Kwaśniak / 26.04.2017 14:08
hortensja przy płocie fot. Fotolia

Hortensja to jeden z najpiękniejszych krzewów. Największą popularnością cieszą się 2 odmiany - hortensja ogrodowa oraz hortensja bukietowa. Podstawową różnicą jest kształt kwiatostanów. Odmiana bukietowa charakteryzuje się grupami kwiatów o bardziej stożkowatym kształcie, a kwiaty hortensji ogrodowej przybierają formę kul. Co ciekawe, kolorem płatków możemy... sterować. W jaki sposób? Zmieniając odczyn gleby, w której rośnie krzew.

Uprawa hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa ma kuliste kwiatostany, lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. Na słońcu jej kwiatostany osiągają większe rozmiary - krzew kwitnie wtedy o wiele bujniej. Niestety, ta roślina jest dość wymagająca. Zmarnieje w gliniastej, ciężkiej glebie. Musi rosnąć na gruncie przepuszczalnym, próchnicznym i dość wilgotnym. Z tego względu hortensję ogrodową należy często podlewać. Już po kilku dniach suszy krzew przestaje prezentować się efektownie, a liście i kwiaty szybko usychają.

Nie należy skracać pędów hortensji, ale zaleca się usuwać przekwitłe kwiatostany. Jak nawozić tę roślinę? Specjalne nawozy do tych krzewów są powszechnie dostępne. Wersję sypką można stosować 2 razy w ciągu sezonu, a płynną co 7-10 dni.

Hortensja ogrodowa jest wrażliwa na przymrozki, dlatego przed zimą trzeba ją zabezpieczyć. Krzew zwiąż tak, aby powstał rodzaj stożka. Podstawę zasyp korą, a całość okryj np. włókniną. Nie usuwaj zimowej osłony zbyt wcześnie - wiosenne, nocne przymrozki nie są zbyt łaskawe dla hortensji.

 

#hortensja #hortensia #hortensjaogrodowa #hortenzia

Post udostępniony przez Marta Neuman-Szabó (@nszmarta)

Jak zmieniać kolor kwiatów hortensji ogrodowej?

Hortensja ogrodowa jest jak prawdziwy kameleon. Z tą tylko różnicą, że nie zmienia koloru sama, a... dzięki nam. Zmiana kwasowości gleby sprawia, że barwa płatków tej rośliny ewoluuje. Zasadowy odczyn skutkuje czerwonawym odcieniem kwiatów, a kwaśny niebieskim lub fioletowym.

Hortensje na ślub

Uprawa hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa charakteryzuje się stożkowatymi kwiatostanami, których barwa oscyluje zazwyczaj pomiędzy bielą a pastelowym różem. Jest bardziej odporna na przymrozki niż hortensja ogrodowa. Odmiana bukietowa wymaga lekko cienistego stanowiska - nie powinna rosnąć w pełnym słońcu. Musi być osłonięta od wiatru. Ten gatunek również lubi wilgoć, trzeba więc regularnie go podlewać.

Hortensji bukietowej nie trzeba okrywać na zimę. Warto jedynie obsypać jej podstawę korą lub torfem. Kolejną różnicą jest fakt, że ta odmiana wymaga cięcia. Przeprowadza się je pod koniec marca, pozostawiając tylko grubsze pędy. Cieńsze obcina się nad 4-5 pąkiem.

 

Moje klimaty! #hortensja #ogrody #wojciechwardecki #hortensjabukietowa #zakladanieogrodow

Post udostępniony przez Wojciech Wardecki (@wojciech_wardecki)

Zobacz więcej na temat ogrodów