Byliny zimujące w gruncie - fot. Adobe Stock

Byliny zimujące w gruncie - te kwiaty do ogrodu nie wymagają wykopywania

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie, wprawdzie uschną jesienią, ale na wiosnę znów wypuszczą pędy i będą zdobić ogród. Popularne odmiany roślin zimujących w gruncie to m.in. peonie, żurawka, ostróżka, astry, konwalie czy rozchodnik okazały.
Małgorzata Świgoń / 20.08.2020 11:29
Byliny zimujące w gruncie - fot. Adobe Stock

Bez bylin, czyli wieloletnich roślin, nie obejdzie się żaden ogród. Jesienią ich liście i pędy zamierają, a zimuje część podziemna oraz zgrubiała nasada pędów, tzw. karpa, z której na wiosnę wybijają młode odrosty. Większość bylin o tej porze roku zawiązuje już pędy kwiatowe, które rozwiną się, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.

Byliny zimujące w gruncie

Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania, należy przed zimą przygotować: trzeba przerzedzić te byliny, które za bardzo się rozrosły, usunąć egzemplarze słabe, porażone przez choroby i szkodniki oraz posadzić nowe na pustych miejscach.

Pod koniec października, gdy rośliny zakończą wegetację, dobrze jest wyciąć wszystkie suche pędy i liście. Można je rozrzucić po rabacie, posłużą wówczas jako okrywa na zimę. Wiele kwitnących roślin potrafi znieść zimowe przymrozki i wiosną cieszyć oko ogrodników zielonymi listkami. Rośliny, które możesz bez obaw zostawić na zimę w gruncie, to:

Fiołek wonny

Szybko się rozrasta, tworząc pachnące kępy. Kwitnie od przedwiośnia. Lubi miejsce ocienione i wilgotną próchniczą glebę. Odporny, rzadko choruje. Łatwo go rozmnożyć przez podział kęp po kwitnieniu lub na jesieni.

Fiołek wonnyfot. Adobe Stock

Peonia

Peonia tworzy duże pachnące kwiaty w różnych kolorach. Wymaga miejsca słonecznego  lub lekko ocienionego i gliniano-piaszczystej, żyznej przepuszczalnej ziemi. Roślina długowieczna, niektóre odmiany mogą żyć kilkadziesiąt lat! Zbyt zagęszczone trzeba dzielić na jesieni, bo nadmiernie rozrośnięte słabo kwitną.

Peoniafot. Adobe Stock

Aster nowobelgijski

Wyrasta na wysokość 50-200 cm, tworząc okazałe kępy. Szybko i bujnie się rozrasta. Nie jest wymagający, choć lepiej rośnie i kwitnie na glebach żyznych, głęboko uprawionych. Lubi miejsca słoneczne. Rozmnaża się przez podział i sadzonkowanie w lipcu-sierpniu.

Aster nowobelgijskifot. Adobe Stock

Jeżówka

Odporna i bardzo dekoracyjna, wymaga miejsca słonecznego lub półcienistego, ciepłego oraz żyznej, przepuszczalnej, niezbyt suchej ziemi. Ładnie wygląda nawet po przekwitnięciu. Karpy korzeniowe najlepiej dzielić i sadzić wczesną wiosną. Odporna, rzadko choruje.

Jeżówkafot. Adobe Stock

Żurawka

Są odmiany, np. „Creme Brulee”, które maja ciekawie wybarwione liście. Najlepiej rośnie w miejscu lekko zacienionym i wilgotnej żyznej glebie. Drobne kwiatki wyrastają na długich łodyżkach, tworząc wiechy. Starsze rośliny można rozmnożyć przez podział w kwietniu/maju lub przez sadzonki jesienią.

żurawkafot. Adobe Stock

 Ostróżka

Jest wiele odmian i gatunków, które różnią się wysokością i kolorem kwiatów. Wymaga żyznej gleby, dobrze nawożonej (nawozami organicznymi) gleby i słonecznego miejsca. Roślin nie należy sadzić  zbyt gęsto. Nie lubią tego. Nadmiernie zagęszczone, należy przerzedzać.

ostróżkafot. Adobe Stock

 Żagwin

Jest cenną byliną skalną. Tworzy zwarte kwitnące kobierce.  Lubi miejsce ciepłe i słoneczne (choć w cieniu kwitnie dłużej) oraz lekką, przepuszczalną, wapienną glebę. Można rozmnażać go przez podział (we wrześniu lub marcu) oraz sadzonkowanie (od września do stycznia).

żagwinfot. Adobe Stock

 Go​ździk pierzasty

Szybko się rozrasta i pięknie pachnie. Tworzy szarozielone kobierce. Wymaga miejsca słonecznego, suchego oraz przepuszczalnej, lekkiej, piaszczystej, wapiennej gleby. Dobrze znosi upał i suszę. Nadaje się do ogródków skalnych, na obrzeża rabat i murków. Co 2-3 lata należy odmładzać kępy poprzez podział.

Goździk pierzastyfot. Adobe Stock

Dzwonek karpacki

Świetny na obrzeża rabat - jest to wytrzymała bylina do ogrodu. Kwitnie bardzo obficie. Lubi słoneczne lub lekko ocienione miejsca oraz żyzną, przepuszczalną , suchą i średnio wilgotną glebę. Co kilka lat warto podzielić (wiosną) kępy i odmłodzić.

Dzwonek karpackifot. Adobe Stock

Nachyłek okółkowy

Łatwa do uprawy bylina zimująca w gruncie. Nie ma szczególnych wymagań. Dobrze rośnie w miejscu słonecznym,  na każdej glebie, choć woli ziemię lekką, piaszczystą, umiarkowanie piaszczystą. Odporny, rzadko choruje. Można go rozmnażać przez podział kęp wiosną i jesienią.

Nachyłek okółkowyfot. Adobe Stock

Konwalia

​Ta bylina zimująca w gruncie, roztacza wspaniały i intensywny zapach. Najlepiej rośnie na glebach próchniczych, niezbyt suchych w miejscach półcienistych i lekko zacienionych. W głębokim cieniu, nie zakwita. Rozmnaża się przez podział kłączy późną jesienią (X-XI).

Konwaliafot. Adobe Stock

Sas​anka

Idealna do ogródków skalnych. Zakwita wczesną wiosną. Najpierw pojawiają się kwiaty, potem dopiero liście. Cała roślina pokryta jest miękkimi delikatnymi włoskami. Lubi miejsca suche i słoneczne. Można rozmnażać przez podział karp, wiosną, po przekwitnięciu.

Sasankafot. Adobe Stock

 Rozchodnik okazały

To kwiat wieloletni do ogrodu, który nie wymaga wykopywania na zimę, ​ale miejsca słonecznego, suchego i średnio żyznej, przepuszczalnej, piaszczystej gleby. Odporny, rzadko choruje. Nadaje się do ogrodów skalnych, skarp, murków kwiatowych. Szybko się rozrasta. Bardzo łatwo go rozmnożyć przez podział kęp od wiosny do lata.

Rozchodnikfot. Adobe Stock

Rośliny niezimujące w gruncie

Jak postępować z roślinami, które nie przetrwają zimy bez wykopywania? Wiele osób uważa, że np. dalie zimują w gruncie - nic bardziej błędnego - nie są odporne na mróz. Dalie i pacioreczniki na jesieni zaczynają wykształcać bulwiaste korzenie (tzw. karpy).

Gdy pierwsze silniejsze przymrozki zniszczą części nadziemne roślin, zetnij łodygi blisko powierzchni gruntu, wyciągnij korzenie i otrząśnij z nich nieco ziemi. Zrób to ostrożnie, by ich nie uszkodzić. Najlepiej delikatnie wzrusz ziemię widłami i podnieś całe karpy.

Część ziemi powinna na nich pozostać, bo zapobiega to wysychaniu korzeni. Przenieś je do chłodnego, suchego pomieszczenia. Ułóż pędami w dół, by odpłynęła z nich reszta wody. Karpy można też przechować w ziemi. W suchym miejscu w ogrodzie, wykop dół o głębokości ok. 60 cm. Na dnie ułóż warstwę słomy grubości 25 cm, a na niej umieść karpy, okryj drugą warstwą słomy i przysyp ziemią. Na wierzchu uformuj kopczyk.

Artykuł pierwotnie opublikowany 19.10.2017.

Czytaj także: Zimowanie fuksji - zobacz, jak o nią dbać
Krzewy ozdobne zimozielone - piękne przez cały rok

Tagi: bylina, ogród