Dracena to roślina o niezwyklych właściwościach, idealna dla zapominalskich. Poznaj jej wymagania i odmiany

dracena właściwości fot. Adobe Stock, LarisaL
Dracena to dekoracyjna roślina o niewielkich wymaganiach. Świetnie nadaje się do mieszkania, bo wzbogaca powietrze w wilgoć, a do tego pochłania szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne i ogranicza rozwój mikrobów w powietrzu. Jednocześnie jest bardzo odporna na działanie szkodników i rzadko choruje.
Małgorzata Świgoń / 18.01.2024 16:32
dracena właściwości fot. Adobe Stock, LarisaL

Niegdyś nazywano draceny smokowcami, co wzięło się od draceny smoczej - drzewa, które wydziela, czerwony, podobny do krwi, sok. Ojczyzną rośliny są Wyspy Kanaryjskie, Madagaskar, obszary Azji, Afryki. W naturze draceny są dużymi drzewami, które osiągają wysokość kilku metrów. Dracena często bywa mylona z kordyliną. Rośliny łatwo odróżnić po korzeniach. Korzenie kordyliny są białe, bulwiaste, zaś draceny pomarańczowożółte.

Spis treści:

  1. Odmiany draceny
  2. Dracena: pielęgnacja
  3. Przesadzanie draceny
  4. Dracena: właściwości zdrowotne

Dracena: odmiany

Dracena może występować aż w 20 odmianach, choć nie wszystkie są obecne w naszym klimacie i możliwe do uprawy w domu. Liście w zależności od gatunku mogą być zielone lub wielobarwne. Zwykle są też dość cienkie i strzeliste.

Odmiany draceny najlepsze​ do uprawy w domu to:

  • Dracena wonna (Dracaena fragrans). Ma liście w różnobarwne pasy. Kilkuletnie okazy hodowane w dobrych warunkach wypuszczają pachnące kwiaty.
  • Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) tworzy pióropusz wąskich, łukowato zwieszających się liści, które mogą być zielone z czerwono-brązowym obrzeżeniem lub w różowo-kremowo-zielone paski. To najpopularniejsza z odmian domowej draceny.
  • Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) tworzy liście z białym obrzeżeniem.
  • Dracena zagięta (Dracaena reflexa) ma zielonooliwkowe liście z kremowym obrzeżeniem.

dracena właściwości

fot. Dracena odmiany (tu: dracaena marginata)/Adobe Stock, LarisaL

Dracena smocza

Dracena smocza (dracaena draco) to długowieczne drzewo, które jednocześnie jest dość rzadko spotykane w naturze. Należy do rośliny szparagowatych i swoim wyglądem przypomina nieco charakterystyczne sosny pinia, występujące licznie w środkowych i południowych Włoszech.

Smocze drzewo jest niezwykle okazałe i może osiągnąć nawet 30 metrów wysokości. Rośnie jednak bardzo powoli. Jej sadzonki mogą być uprawiane w domu i na zewnątrz, ale lepiej w donicy: roślina ta lubi ciepło, więc jesienią i zimą będzie potrzebowała przeniesienia do domu.

Dracena: pielęgnacja

Dracena jest dość łatwa w pielęgnacji i należy do roślin mało wymagających. Potrzebuje jedynie właściwej ilości wody oraz jasnego stanowiska. Dolne liście draceny z czasem starzeją się i opadają, ale nie należy się tym niepokoić.

Niektóre odmiany, jak np. dracena wonna, w sprzyjających warunkach bardzo szybko rośnie i już po kilku latach może osiągnąć kilka metrów. Warto to wziąć pod uwagę przy zakupie nowej rośliny.

Dracena: stanowisko

Dracena lubi miejsca ciepłe i jasne, ale niezbyt nasłonecznione. Ostre słońce może wywołać poparzenia, zwłaszcza na pasiastych liściach niektórych gatunków. W południowym pokoju najlepiej ustawić ją około 3 m od okna.

Choć dobrze toleruje suche powietrze, trzeba ją zraszać, zwłaszcza zimą, koniecznie odwapnioną wodą. Rób jej więc regularne prysznice lub zraszaj z atomizera. Przez cały rok dracena powinna stać w ciepłym pokoju. Latem można wystawić roślinę na niezbyt silny deszcz, ale natychmiast po takim prysznicu trzeba wnieść ją z powrotem do domu.

Dracena: podlewanie

Draceny potrafią znieść wiele zaniedbań, jednak najbardziej szkodzi im nadmiar wilgoci, który powoduje gnicie korzeni. Podlewamy je niewiele, by ziemia była tylko lekko wilgotna, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia podłoża.

Roślina nie toleruje nadmiaru wody na podstawce, dlatego, jeśli woda wypłynie z doniczki należy ja wylać. Gdy dracena ma za mokro, więdną jej liście - zaczynają smętnie opadać, choć powinny być strzeliste. Wtedy należy ją przesadzić do świeżej ziemi i podlewać umiarkowanie.

dracena odmiany

fot. Dracena właściwości/Adobe Stock, Sunshine

Czy dracena wymaga przesadzania?

Tak, dracena wymaga przesadzania. Draceny warto regularnie przesadzać, młode egzemplarze nawet co roku, zawsze na wiosnę, w okresie od lutego do kwietnia-maja do nieznacznie większych doniczek. Ziemia powinna być próchnicza, zasobna w składniki pokarmowe. Zbyt wysokim kwiatom można odciąć wierzchołek i zrobić nowe sadzonki.

Dracena: właściwości zdrowotne

Dracena jest nie tylko piękna, ale i pożyteczna. Należy do roślin oczyszczających powietrze, dlatego będzie idealnym kwiatem do sypialni czy pokoju, w którym często przebywasz. Nie tylko oczyszcza powietrze, ale pomaga je także nawilżać. Sama także wymaga nawilżania, więc nie zapominaj o regularnych prysznicach. Odwdzięczy ci się!

Warto jednak pamiętać, że dracena jest rośliną silnie trującą dla zwierząt. Może być też bardzo niebezpieczna dla dzieci. Jej zjedzenie może skończyć się bardzo źle. Jeśli chcesz mieć ją w domu, ustaw dracenę w miejscu niedostępnym dla maluchów oraz domowych pupili.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 29.03.2019.

Czytaj także:5 roślin ogrodowych, które są piękne przez cały rok
Kwiaty ogrodowe, które lubią cień


Najciekawsze krzewy ozdobne, które warto mieć w ogrodzie

 

Redakcja poleca

REKLAMA