dracena fot. Adobe Stock

Dracena - roślina o niezwyklych właściwościach

Nie masz jeszcze draceny? Najwyższy czas postawić ją na parapecie. Świetnie nadaje się do mieszkania, bo wzbogaca powietrze w wilgoć, pochłania szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne i ogranicza rozwój mikrobów w powietrzu.
Małgorzata Świgoń / 29.03.2019 13:01
dracena fot. Adobe Stock

Niegdyś nazywano draceny smokowcami, od draceny smoczej - drzewa, które wydziela, czerwony, podobny do krwi, sok. Ojczyzną rośliny są Wyspy Kanaryjskie, Madagaskar, obszary Azji, Afryki. Rodzaj obejmuje ok. 20 gatunków. W naturze draceny są dużymi drzewami, które osiągają wysokość kilku metrów. Liście w zależności od gatunku mogą być zielone lub wielobarwne. Dracena często bywa mylona z kordyliną. Rośliny łatwo odróżnić po korzeniach. Korzenie kordyliny są białe, bulwiaste, zaś draceny pomarańczowożółte.

Wybierz dracenie dobre miejsce

Dracena lubi miejsca ciepłe i jasne, ale niezbyt nasłonecznione. Ostre słońce może wywołać poparzenia, zwłaszcza na pasiastych liściach niektórych gatunków. W południowym pokoju najlepiej ustawić ją około 3 m od okna. Choć dobrze toleruje suche powietrze, trzeba ją zraszać, zwłaszcza zimą, koniecznie odwapnioną wodą. Przez cały rok powinna stać w ciepłym pokoju. Latem można wystawić roślinę na niezbyt silny deszcz, ale natychmiast po takim prysznicu trzeba wnieść ją z powrotem do domu.

Jak podlewać dracenę

Draceny potrafią znieść wiele zaniedbań, jednak najbardziej szkodzi im nadmiar wilgoci, który powoduje gnicie korzeni. Podlewamy je niewiele, by ziemia była tylko lekko wilgotna, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia podłoża. Roślina nie toleruje nadmiaru wody na podstawce, dlatego, jeśli woda wypłynie z doniczki należy ja wylać. Gdy dracena ma za mokro, więdną jej liście. Wtedy należy ją przesadzić do świeżej ziemi i podlewać umiarkowanie.

Czy dracena wymaga przesadzania?

Tak. Draceny regularnie przesadzamy, młode egzemplarze nawet co roku, zawsze na wiosnę, w okresie od lutego do kwietnia-maja do nieznacznie większych doniczek. Ziemia powinna być próchnicza, zasobna w składniki pokarmowe. Zbyt wysokim kwiatom można odciąć wierzchołek i zrobić nowe sadzonki.

Dalsza pielęgnacja

Dolne liście draceny z czasem starzeją się i opadają. Nie należy się tym niepokoić.  Niektóre odmiany, jak np. dracena wonna, w sprzyjających warunkach bardzo szybko rośnie i już po kilku latach może osiągnąć kilka metrów. Warto to wziąć pod uwagę przy zakupie nowej rośliny.

Gatunki dracen najlepsze do uprawy w domu:

  • Dracena wonna (Dracaena fragrans). Ma liście w różnobarwne pasy. Kilkuletnie okazy hodowane w dobrych warunkach wypuszczają pachnące kwiaty.
  • Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) tworzy pióropusz wąskich, łukowato zwieszających się liści, które mogą być zielone z czerwono-brązowym obrzeżeniem lub w różowo-kremowo-zielone paski.
  • Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) tworzy liście z białym obrzeżeniem.
  • Dracena zagięta (Dracaena reflexa) ma zielonooliwkowe liście z kremowym obrzeżeniem.

Czytaj też:
5 roślin ogrodowych, które są piękne przez cały rok
rośliny ogrodowe

Kwiaty ogrodowe, które lubią cień
 Dopasuj roślinę do doniczki
Najciekawsze krzewy ozdobne, które warto mieć w ogrodzie