Moja ciotka zawsze dodaje to do borówek, a te rosną jak szalone. Oto szybkie pomysły na domowy nawóz do borówek

domowy nawóz do borówek fot. Adobe Stock, tonyng
Domowy nawóz do borówek możesz przygotować z resztek roślinnych lub np. z czerstwego chleba albo z połączenia soku i kwasku cytrynowego. Borówki przede wszystkim dobrze rosną na kwaśnym podłożu, dlatego taka mieszanka będzie idealna. Możesz zrobić też skuteczny nawóz z iglaków oraz liści dębu. Zobacz, w jaki sposób.
/ 15.03.2024 05:31
domowy nawóz do borówek fot. Adobe Stock, tonyng

Nawóz do borówek powinien mieć właściwości zakwaszające - to gwarantuje obfite kwitnienie i owocowanie krzewu. Możesz go łatwo przygotować z tego, co masz w domu, bez większego nakładu finansowego.

Spis treści:

  1. Nawóz do borówek z kwasku cytrynowego
  2. Domowy nawóz do borówek z resztek
  3. Nawóz do borówek z czerstwego chleba
  4. Gnojówka z liści dębu i igieł sosny

Domowy nawóz do borówek z kwasku cytrynowego

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna, ale musisz pamiętać, że roślina ta zdecydowanie woli kwaśne podłoże. Dlatego też na pewno doceni zakwaszający nawóz z cytrusów, stosowany mniej więcej raz na dwa tygodnie.

Kwasek cytrynowy stymuluje roślinę do bujnego wzrostu, poprawia owocowanie oraz skutecznie zakwasza glebę, ale sam w sobie nie dostarcza roślinie żadnych istotnych składników odżywczych. Aby przygotować ten domowy nawóz, przygotuj ok. 10 g kwasku cytrynowego, a następnie rozpuść do w 10 l letniej wody. Na koniec dodaj łyżkę soku z cytryny i taką mieszanką podlej borówki.

Tak przygotowany nawóz wykorzystaj od razu, dlatego jeśli masz mniejszy krzew borówki, zmniejsz wszystkie składniki o połowę.

domowy nawóz do borówek z resztek

fot. Domowy nawóz do borówek/Adobe Stock, shine.graphics

Domowy nawóz do borówek z resztek roślinnych

Szybki kompost odżywczy pod borówki możesz przygotować też z roślinnych resztek. Sprawdzi się np. skoszona trawa, zebrane z ziemi liście, a także kawałki szyszek czy korzeni. Mogą być one świeże lub zasuszone. Zbierz ich sporo, ponieważ tylko w dużej ilości zadziałają na borówki.

Kiedy zgromadzisz już minimum tyle, aby napełnić 5-litrowe wiadro, zalej całość wodą i ugnieć, aby rośliny puściły soki. Tak przygotowaną mieszankę odstaw na minimum tydzień (najlepiej na ok. 10 dni) w ciepłe miejsce. Po tym czasie nawóz będzie gotowy. Wykorzystaj go do podlewania borówek raz na dwa tygodnie.

Nawóz do borówek z czerstwego chleba

Chleb, zarówno ten czerstwy, jak i świeży, będzie działał zakwaszająco wobec ziemi pod borówkami, dlatego idealnie sprawdzi się jako lekki nawóz. Czerstwy chleb (najbogatszy będzie ten ciemny) pokrusz i wymieszaj z wodą (potrzebny będzie ok. kilogram chleba na każde 5 litrów wody).

Całość wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw na ok. 7 dni w ciepłe miejsce. Raz dziennie warto przemieszać nawóz. Po upływie tygodnia nawóz jest gotowy i możesz wykorzystać go do podlewania borówek.

Jeśli zostały większe kawałki chleba, możesz zakopać je lekko w ziemi. Dzięki temu one także oddadzą odżywcze składniki do korzeni borówki.

domowy nawóz do borówek jak zrobić

fot. Domowy nawóz do borówek możesz zrobić z resztek roślinnych lub chleba/Adobe Stock, natashamam35

Gnojówka z liści dębu i igieł sosny

W podobny sposób, jak w przypadku nawozu z resztek roślin możesz także przygotować gnojówkę z liści dębu oraz igieł sosny. Wypełnij nimi duże wiadro, a następnie zalej wodą, ugnieć i odstaw na ok. 10 dni. Liście i igły mogą być świeże bądź suche, najlepiej przygotować je w równych proporcjach.

Gotową mieszanką podlewaj borówki 3-4 razy na cały sezon. Dzięki temu poprawisz owocowanie i wzrost całego krzewu.

Czytaj także:
Gnojówka z pokrzywy
Fusy z kawy jako nawóz
Nawóz z banana

Redakcja poleca

REKLAMA