Czego nie lubią pędraki? Domowe sposoby na pędraki

Czego nie lubią pędraki fot. Natara; Adobe Stock
Pędraki nie lubią cebuli i gorczycy, szkodzi im także nawóz z gryki. Pędraki w ogrodzie podgryzają korzenie roślin, wygryzają bulwy ziemniaków, marchwi, buraków.
/ 04.05.2021 13:16
Czego nie lubią pędraki fot. Natara; Adobe Stock

Pędraki w ogrodzie to larwy, które choć działają samodzielnie, potrafią narobić niemałych szkód. Pędraki nie tylko podgryzają młode siewki i bulwy warzyw, mogą także niszczyć trawnik, co łatwo zaobserwować po suchych plamach.

Spis treści:

  1. Jak wyglądają pędraki?
  2. Czego nie lubią pędraki?
  3. Ekologiczne pułapki na pędraki
  4. Gnojówka z wrotyczu na pędraki

Jak wyglądają pędraki?

Pędraki to larwy chrabąszcza majowego, który głównie w maju pożera liście drzew owocowych i krzewów.

Larwy chrabąszcza majowego są dosyć grube, kilkucentymetrowe (o długości ciała około 3-4 cm). Posiadają trzy pary odnóży, mają jasną, wręcz białą barwę. Posiadają brązową głowę i czarne zakończenie odwłoka.

Pędraki nie są zbyt ruchliwe, jednak wyjątkowo sprawnie poruszają się w czasie żerowania.

Pędraki chrabąszcza majowego żerują na różnych głębokościach gleby - najpierw w warstwie próchniczej, gdzie żywią się resztkami, czyli częściami rozkładających się roślin. W kolejnych latach migrują i atakują korzenie roślin oraz bulwy.

Domowe sposoby na pędrakiPędrak chrabąszcza majowego / fot. Vvoe; Adobe Stock

Najbardziej żarłoczne pędraki są w 3. roku życia, kiedy żerują od maja do czerwca. Potem w sierpniu ulegają przepoczwarzeniu w chrabąszcze i pozostają w glebie na głębokości około 1 metra, gdzie zimują aż do kwietnia.

Wówczas wychodzą na powierzchnię już jako chrabąszcze majowe - chrząszcze z brązowymi pokrywami skrzydłowymi, o długości ciała 2,5 - 3,5 cm.

Czego nie lubią pędraki?

Oto rośliny, które możesz posadzić w ogrodzie, by ograniczyć szkody wyrządzone przez pędraki:

  • cebula,
  • gorczyca,
  • gryka.

Zielony nawóz z gryki nie tylko odstrasza pędraki, lecz także bezpośrednio im szkodzi. Gryka zawiera taniny szkodliwe dla pędraków.

Jeśli nie chcesz, by pędraki zniszczyły twoje warzywa, wysiewaj je z nasion zaprawionych preparatami chroniącymi przed szkodnikami. 

Chcąc skutecznie walczyć z pędrakami w ogrodzie upewnij się jednak, że twoje uprawy niszczy pędrak chrabąszcza majowego, a nie np. turkuć podjadek.

Jeśli pędraków na działce jest sporo, samo obsadzenie grządek cebulą czy gorczycą może nie pomóc. Wówczas skuteczniejszym sposobem będzie posianie tych, które je zwabią, a następnie ręczne wyłapanie szkodników.

Ekologiczne pułapki na pędraki

Jednym z domowych sposobów na pędraki jest posianie sałaty, za którą te larwy wprost przepadają. Kiedy już zwabione pędraki zaczną pożerać korzenie rośliny (liście sałaty zaczną więdnąć), można je łatwo wyłapać, wyciągając sałatę z korzeniami.

Pędraki chrabąszcza są przysmakiem wielu ptaków, także drobiu hodowlanego - możesz nakarmić nimi kury.

Pędraki bardzo chętnie podgryzają także bulwy ziemniaka - w roli roślinnej pułapki możesz więc umieścić kilka na niedużej głębokości, a następnie wyciągnąć je na powierzchnię.

pędraki w ogrodziePędraki w ogrodzie / fot. Syndy; Adobe Stock

By ograniczyć populację pędraków (chrabąszcze szybko się rozmnażają), dorosłe osobniki wiosną i latem warto strząsać z drzew owocowych. Wystarczy na trawie rozłożyć płachtę, na którą spadną. Drzewami należy potrząsać wcześnie rano, gdy chrabąszcze śpią.

Jeśli pędraki niszczą trawnik, warto regularnie wzruszać glebę, wydobywając szkodniki na powierzchnię, gdzie staną się przysmakiem ptaków lub zginą na słońcu.

Ten sposób dobrze zadziała także na ślimaki w ogrodzie, a zwłaszcza na jaja tych szkodników.

Inne domowe sposoby na pędraki to... zaproszenie do ogrodu kreta. Choć tworzy kopce na trawniku, skutecznie radzi sobie z tymi szkodnikami. Jednak kiedy zniknie już problem pędraków podgryzających rośliny, może pojawić się kolejny a ty będziesz szukać rady jak pozbyć się kreta.

Domowy sposób na pędraki: gnojówka z wrotyczu

Gnojówka z wrotyczu to dobry sposób na to, by pozbyć się pędraków z ogrodu. 1 kg liści wrotyczu należy pociąć i zalać 10 litrami wody i odstawić na 2 - 3 tygodnie do fermentacji.

Codziennie należy roztwór mieszać, a kiedy na powierzchni przestanie wytwarzać się piana (co świadczy o zakończeniu okresu fermentacji), podlać gnojówką grządki. Roztwór należy rozcieńczyć: na 1 część gnojówki użyć 20 części wody.

Czytaj więcej:
10 ziół, które warto mieć w ogrodzie
Jak pozbyć się ziemiórek z roślin?
Bezwzględnie skuteczne sposoby na nornice

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-25% + dostawa gratis
-25% + dostawa gratis
-25% na asortyment dostępny w... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
+
-25% + dostawa gratis
Online
Stacjonarnie

-25% na asortyment dostępny w butiku w Krakowie i na slowglow.pl/sklep. Dostawa gratis. Promocja nie łączy się z innymi obniżkami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena serum Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 169,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 126,75 zł. Najniższa cena kremu Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 259,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 194,25 zł. Najniższa cena pilingu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 39,99 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 29,99 zł. Najniższa cena zestawu świec ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 157,50 zł. Cena zestawu po zastosowaniu rabatu - 118,13 zł. Najniższa cena świecy ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 241,50 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 181,13 zł. Najniższa cena balsamu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30dni przed obniżką - 119,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 89,25 zł. Produkty marki Polemika widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 499 zł
-20% przy zakupach za min. 499 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 499 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 499 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.falconeri.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
-40% na co 2 sztukę
-40% na co 2 sztukę
Rabat nalicza się automatyczni... więcej»
Zobacz
+
-40% na co 2 sztukę
Online

Rabat nalicza się automatycznie w koszyku. Oferta dostępna na aniakruk.pl. Promocja obowiązuje na prawie całą ofertę, z wyjątkiem produktów przecenionych, kart podarunkowych i zestawów. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod online lub pokaż... więcej»
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod online lub pokaż go w jednym z ponad 230 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
7% rabatu na 700 największych... więcej»
Kod rabatowy:7EZEBRA
Zobacz
+
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
Online

7% rabatu na 700 największych marek kosmetyków i perfum. Oferta dostępna na ezebra.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:7EZEBRA
Zobacz
REKLAMA