Ćma bukszpanowa fot. Adobe Stock

Ćma bukszpanowa - wygląd i zwalczanie. Domowe sposoby na ćmę bukszpanową

Ćma bukszpanowa to groźny szkodnik bukszpanu. Żeruje od kwietnia do września, ale najbardziej niebezpieczne są gąsienice ćmy bukszpanowej. Dorosła ćma bukszpanowa może mieć różne ubarwienie skrzydeł, gąsienice są zielone i mają ciemne paski.
/ 23.07.2020 13:29
Ćma bukszpanowa fot. Adobe Stock

Ćma bukszpanowa to w Europie dosyć nowy szkodnik, jej obecność jest notowana od 2006 roku, w 2012 została zaobserwowana w Polsce. To dlatego tak trudno ją zwalczyć, ponieważ na razie nie ma wielu preparatów, które skutecznie radzą sobie z ćmą bukszpanową.

Co ważne, ćma bukszpanowa żeruje wyłącznie na bukszpanie, ale to marne pocieszenie, bo roślin tych w Polsce jest sporo. Zwłaszcza tych, które mają być ozdobą parków i ogrodów, dlatego zanim szkodnik zniszczy jeden po drugim, warto wiedzieć jak wygląda ćma bukszpanowa i czego nie lubi.

Spis treści:

  1. Wygląd ćmy bukszpanowej
  2. Zwalczanie ćmy bukszpanowej
  3. Kiedy ćma bukszpanowa żeruje i kiedy składa jaja

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Aby zaobserwować obecność ćmy bukszpanowej, zanim rośliny będą nie do odratowania, trzeba wiedzieć jak wygląda dorosła ćma bukszpanowa, jak rozpoznać jaja ćmy bukszpanowej oraz postacie larwalne.

Sprawa nie jest prosta, bo dorosła ćma bukszpanowa może mieć różne ubarwienie skrzydeł. Spotyka się osobniki o skrzydłach białych z brązową obwódką, jasnobrązowych lub z fioletowym połyskiem i białą plamą w kształcie półksiężyca. Rozpiętość skrzydeł dorosłej ćmy bukszpanowej wynosi około 4 cm.

Larwa ćmy bukszpanowej rośnie bardzo szybko i to ona czyni szkody. Gąsienica aktywnie żeruje w środku krzewu, więc początkowo nie jest widoczna. Gąsienica ćmy bukszpanowej dorasta do około 4 cm w ciągu zaledwie 4 tygodni, jest zielona, jej ciało posiada podłużne paski w ciemnym kolorze. Im gąsienica jest starsza, tym staje się bardziej brązowa, z głową w czarnym kolorze.

Młode gąsienice obgryzają brzegi liści, starsze - zjadają je w całości wraz z młodymi pędami.

gąsienica ćmy bukszpanowej
fot. Adobe Stock

Jaja ćmy bukszpanowej składane są na spodniej stronie liści, w głębi krzewów, dlatego trudno je zauważyć. Inwazji szkodnika towarzyszą za to charakterystyczne jedwabne nici. W czasie żerowania gąsienic ćmy bukszpanowej, można zauważyć też zielonkawe grudki przyklejone do przędzy - są to odchody ćmy bukszpanowej.

Jak zwalczać ćmę bukszpanową?

Najważniejsze jest zapobieganie inwazji szkodnika. Krzewy bukszpanu należy oglądać dokładnie, odchylając gałązka po gałązce. Jeśli tylko zauważysz pajęczynki lub larwy, natychmiast zacznij je zwalczać. Im dłużej ćma bukszpanowa będzie żerować, składać jaja i wydawać kolejne pokolenia, tym szybciej doprowadzi do całkowitego obumierania bukszpanu.

Domowe sposoby na ćmę bukszpanową

Jednym ze sposobów walki z ćmą bukszpanową są środki mechaniczne. Chodzi o to, by zebrać jak najwięcej osobników i je zniszczyć. Dorosłe ćmy bukszpanowe nie są niebezpieczne dla samej rośliny (żywią się nektarem kwiatów i sokami roślinnymi), jednak składają jaja, z których rozwijają się żarłoczne gąsienice.

Aby zebrać ćmę bukszpanową, należy:

  • ręcznie zebrać gąsienice,
  • rozścielić pod krzewem folię i silnie potrząsać roślinami,
  • spłukać gąsienice silnym strumieniem wody, wyzbierać.

Zabieg wytrząsania gąsienic należy powtarzać, by pozbyć się jak największej ich ilości. Trzeba pamiętać, by nie poprzestać na pojedynczej czynności - gąsienice ćmy bukszpanowej pozostawione w ogrodzie, z łatwością wrócą do żerowania.

Pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową

Motyle ćmy bukszpanowej najłatwiej dostrzec wieczorem, ponieważ jak wszystkie ćmy, kierują się w stronę światła. Rozwieszenie pułapek feromonowych zwabi samce ćmy. Ten zabieg pomoże zauważyć, że szkodnik jest obecny w ogrodzie, a także ograniczyć jego liczebność.

Samce, które złapią się w pułapkę, nie zapłodnią jaj, a więc z części z nich nie rozwiną się larwy. Wkład pułapki feromonowej należy wymieniać co 4 - 6 tygodni.

Opryski biologiczne i chemiczne

W walce z ćmą bukszpanową dostępne są opryski biologiczne i chemiczne. Ich skuteczność nie jest wprawdzie stuprocentowa, jednak opryski biologiczne zawierają bakterie, które infekują gąsienice i uśmiercają je w ciągu kilku dni.

Opryski chemiczne bazują zwykle na pyretroidach. Do oprysków na ćmę bukszpanową należą m.in. Lepinox Plus, Polysect Bukszpan, Mospilan Bukszpan.

Po zwalczeniu gąsienic ćmy bukszpanowej warto wykonać oprysk fungicydem, ponieważ uszkodzone przez szkodniki pędy, łatwo mogą atakować choroby grzybowe.

Kiedy żeruje ćma bukszpanowa i kiedy składa jaja?

Przegląd krzewów bukszpanu należy zacząć już w kwietniu, bo motyle ćmy bukszpanowej żerują od kwietnia do września, albo nawet do października (w zależności od pogody). Żerują zarówno na młodych roślinach, jak i na wieloletnich żywopłotach. W ten sposób mogą doprowadzić do zniszczenia całego żywopłotu.

Ćma bukszpanowa zniszczenia
fot. Adobe Stock

Samice ćmy bukszpanowej składają około 23 - 30 jaj, zawsze w głębi krzewu, na spodniej stronie liści. W ciągu roku w naszych warunkach pogodowych wykluwają się nawet 3 pokolenia.

Larwy, które wykluwają się z jaj mierzą około 1 - 2 cm, ale szybko rosną. Gąsienice przepoczwarzają się następnie w motyle, które natychmiast przystępują do składania jaj. W ten sposób mogą rozwijać się od wiosny do jesieni.

Larwy drugiego pokolenia zimują w kokonach sklejonych przędzą, złożonych z 2 liści bukszpanu. Każde kolejne pokolenie jest liczniejsze od poprzedniego, dlatego szkodnik tak szybko doprowadza do zniszczenia całych roślin. Znane są przypadki zniszczenia całego żywopłotu w ciągu zaledwie 2 tygodni.

Dowiedz się jak walczyć z innymi szkodnikami roślin:Domowe sposoby na mszyceJak zwalczyć ślimaki w ogrodzie?Sposoby na nornice - bezwzględne i skuteczne

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)