Owies na Wielkanoc to prosty sposób na wiosenną dekorację stołu. Kiedy go wysiać i w czym?

owies na Wielkanoc fot. Adobe Stock , fotema
Owies na Wielkanoc najlepiej wysiać na 2 tygodnie przed świętami. Jeśli nieco się spóźnisz, nie załamuj rąk - przy odrobinie szczęścia owies na Wielkanoc wyrośnie nawet w 10 dni. Najlepiej wysiać owies w doniczce albo płaskim naczyniu. Wystarczy zwykły talerzyk, wyłożony watą lub ligniną.
Weronika Kwaśniak / 15.03.2022 17:11
owies na Wielkanoc fot. Adobe Stock , fotema

Owies na Wielkanoc to efektowna ozdoba świątecznego stołu lub koszyczka ze święconką. Jeśli chcesz przygotować dekoracje z owsem, o jego wysiewie musisz pomyśleć odpowiednio wcześniej.

Spis treści:

  1. Kiedy wysiać owies na Wielkanoc?
  2. W czym wysiać owies na Wielkanoc?
  3. Jak zasiać owies na Wielkanoc?

Kiedy wysiać owies na Wielkanoc?

Owies na Wielkanoc najlepiej wysiać na około 14 dni przed świętami. Możesz zrobić to nieco wcześniej, jednak nie przekraczaj znacznie tego terminu - przerośnięta łączka też wcale nie wygląda estetycznie, więc wysiewanie owsa na miesiąc przed Wielkanocą nie ma większego sensu. Jeśli należysz do spóźnialskich, nie załamuj rąk. Niewysoka trawka pojawi się nawet po 10 dniach, więc ten termin to ostatni dzwonek.

W czym wysiać owies na Wielkanoc?

  • Owies na Wielkanoc możesz wysiać w doniczce. Wypełnij ją wtedy ziemią, wymieszaną z piaskiem. Doniczka z owsem pięknie będzie wyglądać umieszczona w dekoracyjnej osłonce lub np. wiklinowym koszyku.
  • Owies na Wielkanoc możesz również wysiać na zwykłym talerzyku lub półmisku. Wtedy podłożem stanie się rozłożona wata lub lignina. Talerzyk możesz obłożyć po bokach np. szarym papierem lub papierem do pakowania prezentów, aby wyglądał bardziej dekoracyjnie.

Co ważne, rodzaj podłoża nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o szybkość wzrostu owsa. Tak samo szybko wyrośnie on na podłożu z ziemi, co na wacie lub ligninie.

Jak zasiać owies na Wielkanoc?

  • Podłoże dobrze nawilż - niezależnie od tego, czy używasz waty lub ligniny, czy ziemi wymieszanej z piaskiem. Na wierzchu wysyp nasionka.
  • Ustaw naczynie z owsem na Wielkanoc na nasłonecznionym parapecie.
  • Codziennie podlewaj nasiona - ale nie przelewaj, aby nie pływały. Podłoże powinno jednak być stale wilgotne.

To właściwie wszystko, co musisz zrobić, aby uprawiać owies. Nie pozostaje ci już nic innego, jak cieszyć oko widokiem zielonej łączki na Wielkanoc.

Czytaj także:
Wierszyki na Wielkanoc dla dzieci
Jak posiać rzeżuchę? Sprawdzone wskazówki
Sałatki warstwowe na Wielkanoc

Redakcja poleca

REKLAMA