Chcesz mieć wyjątkowe szafki do kuchni? Zaprojektuj je sama!

Meble kuchenne na wymiar szczególnie sprawdzają się w niewielkich lub nietypowych kuchniach. Dzięki nim możesz wykorzystać każdy kąt i wygodnie zagospodarować przestrzeń. Ich wadą może być nieco wyższa cena. Czasem trzeba też dłużej na nie poczekać.
Małgorzata Świgoń / 4 miesiące temu
Chcesz mieć wyjątkowe szafki do kuchni? Zaprojektuj je sama! fot. Adobe Stock

Jeśli zamierzasz zamówić meble do kuchni na wymiar wymierz dokładnie miejsce, w którym mają stanąć i narysuj plan. Najlepiej w skali 1:20. Wytnij w tej samej skali meble i spróbuj rozmieścić je na planie. Zmieniaj tak długo, aż osiągniesz zadowalający efekt. Możesz też skorzystać z prostych programów do projektowania kuchni, które znajdziesz w internecie. Oto, co warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu mebli do kuchni.

1. Dzięki temu, że sama jesteś projektantką możesz poprosić wykonawcę  o różne niestandardowe rozwiązania, które sprawią, że kuchnia będzie jeszcze wygodniejsza. I tak np. standardowy blat ma szerokość 60 cm. Radzimy, byś zamówiła blat na wymiar o szerokość 70-75 cm. Te 10-15 cm sprawi, że przygotowywanie posiłków będzie wygodniejsze, a także zmieści się na nim więcej kuchennych sprzętów czy akcesoriów.
2. Wysokość szafek dostosuj do swojego wzrostu. Jeśli jesteś bardzo wysoka - zamów nieco wyższe, gdy niska - nieco niższe.
3. Zaplanuj wykonanie przynajmniej jednego wysuwanego blatu roboczego (były takie niegdyś w starych kredensach). Zyskasz dodatkowe miejsce i niepotrzebna ci będzie stolnica.

4. Jeśli jest taka możliwość, zaprojektuj szafki do samego sufitu. Zyskasz więcej miejsca i schowasz wszystkie sprzęty agd do środka. Praktyczne są dwa rzędy szafek wiszących: niższy na przedmioty i przyprawy, które zawsze chcesz mieć pod ręką i wyższy na rzeczy, po które sięgasz rzadko.
5. Także nad drzwiami i oknem zaprojektuj płytkie szafki lub choćby półki. Przydadzą się na niewielkie przedmioty.
6. Pod szafkami wiszącymi lub półkami zamocuj relingi lub uchwyty. Przydadzą się na rękawice kuchenne, zapalarkę, chochle, itp.
7. Zastanów się w jakiej odległości umieścić półki w szafkach. Najwięcej miejsca marnuje się, gdy są one źle rozplanowane. W tych szafkach, w których będziesz trzymać kubki, szklanki, talerzyki zaplanuj ich więcej. Koniecznie poproś wykonawcę, by były one regulowane. Podobnie zaplanuj szuflady: przydadzą się zarówno głębokie, jak i płytkie.
8. Zawczasu zamów w szafkach otwory, które umożliwią ci dostęp do gniazdek.
9. Ogranicz liczbę materiałów wykończeniowych i kolorów. Wystarczą dwa-trzy kolory i dwa - trzy rodzaje materiałów.

Koszt mebli na wymiar zależy od wielkości kuchni i rodzaju materiału i wynosi na ogół od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych.

Czytaj też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)