kuchnia w stylu skandynawskim fot. Adobe Stock

Kuchnia w stylu skandynawskim - zobacz jak ją urządzić!

Polacy pokochali styl skandynawski i chętnie wprowadzają go do swoich mieszkań. Dlaczego? Bo cechuje go funkcjonalność i naturalność.
Małgorzata Świgoń / 09.01.2019 11:47
kuchnia w stylu skandynawskim fot. Adobe Stock

Design krajów skandynawskich kojarzy się z zimnymi kolorami śniegu, pustymi przestrzeniami i arktycznym błękitem. I rzeczywiście projektanci z Europy Północnej chętnie wzorują się na przyrodzie Skandynawii. Oszczędne formy, jasne kolory, proste, funkcjonalne lecz niebanalnie zaprojektowane sprzęty są wyznacznikiem tego stylu.

Kuchnia w stylu skandynawskim

Jeśli chciałabyś urządzić swoją kuchnię w stylu skandynawskim postaw na naturalne materiały, jak drewno, wiklina, len. Meble powinny być wykonane z jasnego jesionu lub brzozy. Pamiętaj, że nastrój i atmosferę w skandynawskich domach tworzą przede wszystkim proste, ale wyraziste dodatki, np. wiklinowe kosze, lniane obrusy i serwetki.

Przestronnie i jasno

W Skandynawii dni są krótkie, szybko zapada zmrok, więc domownicy niezwykle cenią sobie światło naturalne. Ty też wybierz praktyczne rolety lub krótkie firanki z lekkich materiałów, które nie zatrzymają promieni słonecznych. Aby doświetlić wnętrze możesz zainstalować pod szafkami taśmy ledowe lub inne lampki. Możesz także na wzór skandynawski umieścić świeczniki na parapecie.

Jak urządzić kuchnię w stylu francuskim

W rozbielonych kolorach

Białe ściany w kuchni urządzonej w skandynawskim stylu, to podstawa. Możesz dodać do nich szare, beżowe, grafitowe, błękitne, a nawet brązowe dodatki. Ważne, by wszystkie barwy należały do tej samej palety. Jasne, stonowane barwy dają efekt świeżości i optycznie powiększają wnętrze. Świetny efekt daje bielona cegła. Można ją odsłonić, jeśli dom jest z cegły lub nakleić tapetę albo płytki imitujące naturalną cegłę.

Na podłodze też natura

Najlepiej, gdy podłoga jest z drewna w naturalnym odcieniu. Można ją pokryć białym lub popielatym lakierem lub położyć płytki ceramiczne do złudzenia imitujące drewno. Idealnie imitują wszystkie rodzaje drewna i kolory, także rozbielone. Gdy kuchnia połączona jest z jadalnią, warto w części jadalnej położyć dywan z juty lub naturalnego sznurka.

Styl skandynawski - dowiedz się więcej!
5 pomysłów na inspirujące wnętrze w stylu skandynawskim
Skandynawskie wnętrze krok po kroku

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)