fotel

Fotel Blow - koltowe meble

Ten nadmuchiwany fotel zapoczątkował modę na foliowe meble pod koniec lat 60. Do dziś jest symbolem młodości, zabawy i lata!
/ 14.08.2013 15:04
fotel
Fotle Blow został zaprojektowany w 1967 roku dla firmy Zanotta, wyprodukowano go rok później. Fotel Blow był pierwszym nadmuchiwanym meblem w historii wzornictwa. Folia PCW została ukształtowana i połączona metodą elektronicznego spawania.

Inspiracją dla fotelu Blow był podobno ponton! Projektantom, których było aż trzech, zależało na tym, by fotel był lekki, przezroczysty i łatwy do przechowywania. Chyba nie spodziewali się, że ich kolorowy produkt tak idealnie wpisze się w gorącą atmosferę końca lat 60.

Fotel natychmiast stał się ikoną popkultury i zapoczątkował modę na tego typu meble – wykonane z folii, w intensywnych kolorach, niedrogie i bezpretensjonalne. Blow wygląda raczej jak plażowa zabawka niż poważny mebel salonowy. I o to chodziło! O zaprzeczenie mieszczańskiemu stylowi życia. Nic dziwnego, że hipisi byli zachwyceni.

Czy wiesz, że: Projektanci fotela: Gionatan De Pas, Donato D’Urbino, Paolo Lomazzi - architekci urodzeni w latach 30. XX wieku poznali się podczas studiów na mediolańskiej politechnice.