Zastanawiasz się, jak schłodzić telefon latem? Mamy dla ciebie skuteczne, szybkie i bezpieczne sposoby

Jak schłodzić telefon.png fot. Adobe Stock, tete_escape
Sposoby na ochłodzenie telefonu to np. schowanie go w cieniu, skorzystanie z podkładki chłodzącej i wyciągnięcie go z etui. Żaden sprzęt nie lubi wysokich temperatur, a przegrzanie telefonu może zaburzyć jego podstawowe funkcje. By uniknąć przegrzewania się telefonu w przyszłości, unikaj kładzenia go na słońcu, wybierz przewiewne etui i nie ładuj telefonu bez potrzeby.
/ 06.08.2023 05:17
Jak schłodzić telefon.png fot. Adobe Stock, tete_escape

Przegrzany smartfon latem? Może wydawać ci się, że ratunkiem będzie szybkie schłodzenie telefonu. Prawda jest taka, że należy schłodzić swój telefon w sposób bezpieczny. Sprawdź, jak.

Spis treści:

  1. Jaka jest najlepsza temperatura telefonu?
  2. Jak zapobiegać przegrzewaniu się telefonu?
  3. Jak schłodzić gorący telefon?
  4. Jak nie schładzać telefonu?
  5. Konsekwencje przegrzania się telefonu
  6. Jak schłodzić laptopa?

Jaka jest najlepsza temperatura telefonu?

Dostępnych jest wiele aplikacji, które są rodzajem termometrów dla telefonów. Nie tylko wskażą temperaturę smartfona, ale także poinformują o wydajności sprzętu,  o tym, na co telefon zużywa najwięcej energii oraz o działających w tle aplikacjach i procesach. Wiele z nich jest wbudowanych już w smartfon i działają automatycznie w tle, poinformują cię, gdy telefon będzie przegrzany.

Tak czy inaczej, temperatura telefonu nie powinna przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Jak zapobiegać przegrzewaniu się telefonu?

Najlepiej zapobiegać przegrzaniu telefonu, niż później go chłodzić. Jeśli jesteś w sytuacji, że nie musisz myśleć, jak szybko schłodzić telefon, pomyśl, co zrobić, aby telefon się nie przegrzał.

Wybierz najlepszą osłonę telefonu

Silikonowe lub plastikowe osłony utrudniają odprowadzanie ciepła i w konsekwencji doprowadzają do przegrania telefonu. Na rynku dostępne są osłony umożliwiające przepływ powietrza.

W samochodzie połóż telefon blisko nawiewu

Jeśli korzystasz z nawigacji, umieść telefon w uchwycie przymocowanym do kratki nawiewu i włącz klimatyzację, nawiew. Telefon może się nagrzać nawet zimą.

Unikaj słońca

Wszystkie sprzęty pozostawione na słońcu, nagrzeją się. Rozgrzana obudowa utrudni odprowadzanie ciepła z podzespołów, co może mieć fatalne skutki.

Nie ładuj telefonu, gdy nie ma potrzeby

Częste ładowanie baterii nie tylko skraca jej życie, ale też podwyższa temperaturę obudowy telefonu.

Oszczędzanie baterii

Włącz tryb oszczędzania baterii, jeśli zależy ci na tym, by schłodzić swój telefon. Spadnie jego wydajność, ale mniej obciążone podzespoły nie będą wydzielać tyle ciepła.

Wyłącz niepotrzebne aplikacje

Wszystkie aplikacje, które masz zainstalowane na swoim telefonie zużywają energię. Jeśli z nich nie korzystasz, wyłączaj je, bo niepotrzebnie generują ciepło, które prowadzi do przegrzania telefonu.

Otwory w obudowie nie mogą być zasłonięte

Porty, głośniki i mikrofony to pasywne wywietrzniki, które pomagają schłodzić telefon. Nie powinno się ich zasłaniać, bo może przegrzać to telefon.

Aktualizuj aplikacje

 Dzięki instalowaniu aktualizacji, aplikacje działają sprawniej, a zatem mniej obciążają nasz telefon. Nie musimy martwić się o wzrost temperatury telefonu.

Jak schłodzić gorący telefon?

Zapoznaj się ze sprawdzonymi sposobami na to, jak schłodzić przegrzany telefon.

Przenieś telefon w zacienione miejsce

Aby bezpiecznie schłodzić telefon, zabierz go ze słońca i przenieś w cień. Jeśli jest w twojej kieszeni, pod kocem, kołdrą, wyjmij go i połóż w przewiewnym miejscu.

Unikaj innych sprzętów

Jeśli chcesz szybko schłodzić telefon przy przegrzaniu, połóż go daleko od innych sprzętów wydzielających ciepło.

Użyj podkładki chłodzącej

Jeśli twój telefon często się przegrzewa, warto zainwestować w chłodzącą podkładkę. Jeśli posiadasz taką podkładkę, połóż na niej swój przegrzany telefon. To jeden z najlepszych gadżetów, które pomogą ci skutecznie i bezpiecznie schłodzić telefon.

Zdejmij osłonę

Zdejmij ze swojego telefonu osłonę. To na pewno pomoże schłodzić telefon, ponieważ popularne silikonowe i plastikowe osłony sprawiają, że bardzo dużo ciepła zostaje wewnątrz sprzętu.

Aplikacje i tryb oszczędzania

Jeśli telefon się przegrzał, ale działa, powinnaś wyłączyć niepotrzebne aplikacje. Jeśli chcesz szybko schłodzić telefon w przypadku przegrzania, wyłącz wszystkie aplikacje. Ich praca doprowadza do zwiększenia telefonu. Dobrym sposobem na błyskawiczne schłodzenie telefonu jest włączenie trybu oszczędzania baterii.

Przyjemny chłodek

Jak skutecznie i bezpiecznie schłodzić telefon? W domu wykorzystaj wentylator a w samochodzie nawiew. Wachlowanie też nie będzie złym pomysłem. Ochładzaj telefon tak, jak sama chciałabyś się ochłodzić.

Jak nie schładzać telefonu?

Jeśli chcesz schłodzić gorący telefon i na myśl przyjdzie ci lodówka, natychmiast o tym zapomnij. Możesz w ten sposób tylko zwiększyć ryzyko uszkodzenia. Żaden sprzęt nie lubi gwałtownych zmian temperatur. Przegrzany telefon umieszczony w lodówce lub zamrażalce może być nie do uratowania. Podobnie zapomnij o tym, by schłodzić telefon poprzez przykładanie do niego bardzo zimnych przedmiotów, mrożonek czy lodu.

Konsekwencje przegrzania się telefonu

Nawet bezpieczne i szybkie schłodzenie telefonu może nie ustrzec nas przed konsekwencjami przegrzania. Szwankować mogą nawet najbardziej podstawowe funkcje, takie jak połączenia, pisanie wiadomości tekstowych. Aplikacje będą się zawieszać, a bateria w telefonie będzie się szybciej rozładowywać. Doprowadzenie telefonu do normalnej temperatury może odwrócić konsekwencje przegrzania.

Jak schłodzić laptopa?

Większość metod na to, jak błyskawicznie schłodzić telefon, poskutkuje także w przypadku przegrzanego laptopa. Przenieś przegrzany sprzęt w chłodne, zacienione i przewiewne miejsce.

W schłodzeniu laptopa pomoże podkładka chłodząca lub stolik po laptopa. Aby zapobiec przegrzaniu, regularnie czyść układ chłodzenia.

Czytaj także:
Co zrobić z pękniętym ekranem telefonu - prosty trik
Wyniki badań: na smartfonach żyje więcej bakterii niż na desce toaletowej
Aplikacja do picia wody motywuje do regularnego nawadniania: oto 4 sprawdzone darmowe aplikacje

Redakcja poleca

REKLAMA