Możesz uprać odzież ze skóry i nic złego jej się nie stanie. Trzeba tylko wiedzieć jak

Trzeba to robić ostrożnie, używać specjalnego preparatu, ale naprawdę warto. Skóra po upraniu może być jak nowa.
Barbara Lasota / 7 miesięcy temu
Możesz uprać odzież ze skóry i nic złego jej się nie stanie. Trzeba tylko wiedzieć jak fot. Adobe Stock

Na początek ważna uwaga: nie ma jednego sposobu prania skóry. Wszystko zależy od jej rodzaju, a także od jakości. Inaczej też trzeba prać i czyścić zamsz. Do skór gładkich, o których tu piszemy, najlepiej stosować tylko specjalistyczny płyn do prania skór i kożuchów. Niektóre skóry można prać w pralce, inne tylko ręcznie. Czasem trzeba zastosować najpierw środek utrwalający kolory, szczególnie, gdy mamy kombinację skór różnokolorowych. Zawsze bardzo ważny jest także sposób suszenia po praniu. Gdy temperatura jest za wysoka, wtedy skora może zrobić się twarda i podatna na zadrapania.

Zasady prania skóry

  • Do prania stosuje się tylko płyn do skór i kożuchów. Nie pierzemy skórzanej odzieży, obuwia czy torebek w zwykłym proszku lub żelu do tkanin, ponieważ może odbarwić skórę lub spowodować, że będzie twarda.
  • Gładkie skóry mocno zatłuszczone lub mocno zabrudzone należy namoczyć na kilka minut, po czym ostrożnie czyścić miękką szczoteczką maczaną w wodzie z dodatkiem środka piorącego do skór.
  • Odzież skórzaną z jasną podszewką lub uszytą z kolorowej skory albo z kilku różnych skór najpierw poddajemy utrwalaniu przy użyciu środka zapobiegającego farbowaniu skór. Utrwalanie polega na dodaniu do 5–10 l wody ½ butelki preparatu i zanurzeniu w roztworze całej skóry. Pozostawiamy na ok. godzinę, w tym czasie kilkakrotnie poruszamy odzieżą skórzaną. Następnie zostawiamy do obcieknięcia. Najlepiej do tej czynności zakładać rękawiczki.
  • Pranie ręczne najlepiej przeprowadzać w wannie. Do prania cienkiego płaszcza lub kurtki wystarczy dodać do ok. 10 l wody i 1/3 butelki preparatu do prania. W przypadku kombinezonu motocyklowego zwykle zużywamy całą butelkę. Temperatura kąpieli piorącej powinna wynosić nie więcej niż 30 st. C. Nie należy wyżymać skóry. Można ją lekko wygnieść, osuszyć w ręczniku lub zostawić do obcieknięcia. Po wyjęciu z wody i obcieknięciu dzież skórzaną płuczemy w wodzie o takiej samej temperaturze i również delikatnie ją osuszamy.
  • Piorąc odzież skórzaną w pralce, nastawiamy program wełna. Temperatura wody w tym przypadku też wynosi ok. 30 st. C. Można lekko odwirować upraną rzecz, ale na najniższych obrotach wirowania.

  • Po wyjęciu odzieży z pralki lub, przy praniu ręcznym, z wanny należy rozprostować wszystkie zagięcia i suszyć skórę w temperaturze pokojowej na wieszaku, lub rozłożoną, z dala od grzejnika. Nie wolno suszyć w suszarce.
  • Wyschniętą odzież lub galanterię rozciągamy wzdłuż i wszerz. Skórę welurową lub nubukową trzeba dokładnie wyczesać. Niektórzy radzą, aby suchą skórę gładką przewrócić na lewą stronę, włożyć do wirówki i wirować na niskich obrotach, aby ją wymiędlić (zmiękczyć, uelastycznić). Dla spotęgowania efektu można włożyć dwie, trzy piłki tenisowe do wirówki.
  • Jeśli nie chcemy prać a tylko wyczyścić skórę na powierzchni (bo jest kilka plam) należy zrobić to gąbką lub miękką ściereczką. Środek piorący rozcieńcza się wtedy wodą  w proporcji 1:5 – 1:10. Można przy twardszych skórach używać szczoteczki do czyszczenia.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)