Zwróć uwagę na drugie śniadanie

Zwróć uwagę na drugie śniadanie
O tym, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest pierwsze śniadanie, wie coraz więcej z nas. Ale czy wiemy, jak ważne jest drugie śniadanie?
/ 01.02.2010 15:21
Zwróć uwagę na drugie śniadanie

Drugie, ale ważne

Jedną z zasad prawidłowego żywienia jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Takim drugim spożywanym w ciągu dnia posiłkiem powinno być drugie śniadanie.
Większość z nas zaczyna dzień od pierwszego. Później nierzadko zapominamy o dostarczeniu organizmowi energii aż do obiadu, czasami spożywanego dopiero w późnych godzinach popołudniowych. Jednak już po około trzech godzinach od pierwszego posiłku poziom glukozy we krwi obniża się, stajemy się wtedy senni, a nasza zdolność koncentracji zmniejsza się. Dlatego niezmiernie ważne jest wtedy dostarczenie kolejnej porcji energii w postaci właśnie drugiego śniadania. Niestety, wiele osób pomija ten posiłek, tłumacząc to brakiem czasu. Ale drugie śniadanie nie musi być dużym i skomplikowanym posiłkiem. 

Zobacz także: Jak przygotowywać zdrowe posiłki?

Jak powinno wyglądać drugie śniadanie?

Jeśli jest możliwość, drugie śniadanie powinniśmy jeść w miejscu do tego wydzielonym. Jedzenie przed komputerem czy podczas czytania odciąga uwagę od jedzenia i nie pozwala kontrolować ilości spożywanych pokarmów. Często wtedy spożywamy zbyt wiele, co przyczynia się do rozwoju nadwagi. Dlatego pamiętaj, aby w chwili spożywania każdego posiłku poświęcić swoją uwagę właśnie jedzeniu . Zamiast batona czy słodkiej bułki wybierz wartościowy, lekki posiłek. Może nim być kanapka lub lekka sałatka.

Gdy nie masz czasu

Przykładem szybkiego i wartościowego drugiego śniadania jest kanapka z chleba razowego z szynką i warzywem.

Zaoszczędzisz czas, kupując pokrojone pieczywo oraz wybierając warzywo, które może być spożyte bezpośrednio po umyciu, bez krojenia i obierania (np. rzodkiewki). Jeśli masz ochotę na coś lżejszego, wybierz sałatkę. W chwili obecnej w sklepach jest szeroki wybór pakowanych sałat, do których wystarczy dodać, np., pokrojonego w kostkę pomidora i ser. Przygotowanie takiej sałatki zajmie chwilę, a dzięki niej dostarczysz organizmowi energii na kolejne 3 godziny pracy. Bardzo szybko można przygotować pożywny lekki posiłek z jogurtu i musli - wystarczy wymieszać je ze sobą i drugie śniadanie gotowe! 

Zobacz także: Jakie są najgorsze nawyki żywieniowe?