Sushi dla diabetyka - porada dietetyka

Odpowiednio przygotowane sushi może być bardzo zdrowe i dietetyczne.
To czy sushi będzie dietetyczną przekąską, czy niebezpiecznym wysokokalorycznym daniem zależy od składników, których użyjemy do jego przygotowania, oraz od ich ilości.
/ 21.11.2011 21:45
Odpowiednio przygotowane sushi może być bardzo zdrowe i dietetyczne.

Jedna porcja sushi może zawierać od 30 do 100 kcal. Zazwyczaj jedna sztuka (30 g) ma około 50 kcal i zawiera 5 g węglowodanów, 2 g białka oraz 2 g tłuszczu.

Jeśli jemy sushi przyrządzone w restauracji, nie zawsze mamy możliwość poznania dokładnego składu potrawy. Często producenci do przygotowania „maków” używają wysokokalorycznych tłustych sosów, serów, majonezu, awokado oraz żółtka jaja. Te małe ruloniki, choć na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo niewinnie i dietetycznie, niejednokrotnie mogą nas zaskoczyć swoją wartością energetyczną. Każdy człowiek musi jednak w jakiś sposób dostarczyć energię do organizmu, dlatego to nie kalorie są w sushi najniebezpieczniejsze.

Ryby i owoce morza

Popularnym składnikiem tej potrawy są surowe ryby i owoce morza. Bardzo często niosą one ze sobą niebezpieczeństwo zakażenia wieloma pasożytami oraz bakteriami. Dlatego kobiety w ciąży oraz dzieci powinny ich unikać. O wiele bezpieczniejsze są „maki” z rybą wędzoną, gotowaną lub pieczoną. Lecz z ich spożyciem również nie należy przesadzać, gdyż oprócz cennych kwasów tłuszczowych omega-3 zawierają bardzo dużo związków rtęci, które są toksyczne i kumulują się w organizmie. Nie powinno się więc spożywać więcej niż dwóch porcji ryby w ciągu tygodnia.

Uwaga na biały ryż

Składnikiem, na który powinni uważać przede wszystkim diabetycy, jest biały ryż, który ma dość wysoki indeks glikemiczny. Nie należy się go jednak obawiać, jeśli zjemy go razem z dużą ilością warzyw.

Nie powinniśmy również spożywać zbyt dużo sosu sojowego, ponieważ zawiera on ogromną ilość sodu i jest produktem przeciwwskazanym dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę typu 2.

Polecamy: Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat sushi?

Dietetyczne sushi

Nie wpadajmy jednak w panikę. Odpowiednio przygotowane sushi, po wykluczeniu niektórych produktów, może być bardzo zdrowe i dietetyczne. Warzywa, które są używane do przygotowania „maków”, mają bardzo wiele witamin oraz antyoksydantów. Nori, czyli algi morskie, oprócz witamin C, E, B są doskonałym źródłem jodu, selenu, fosforu, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz kwasu foliowego. Natomiast imbir i wasabi mają działanie bakteriobójcze oraz doskonale wpływają na układ krążenia. Aby mieć pewność, że nic nam nie zaszkodzi, warto wybierać wegetariańską wersję sushi i pamiętać, że w jedzeniu najważniejszy jest umiar.

Czy wiesz że:

  • Nigiri sushi formowane są w dłoni – jest to najpopularniejsza obok „maków” postać tej potrawy. Ryż formuje się w owalne paluszki, a następnie kładzie się na nie jednego rodzaju rybę lub owoc morza.
  • Maki sushi powstają po ułożeniu ryżu oraz ryby na płacie wodorostu nori oraz zwinięciu wodorostu razem ze składnikami. Do zawijania używa się często bambusowej maty – w ten sposób powstaje rulon, który kroi się następnie na mniejsze kawałki, przy czym ich długość powinna być mniejsza od średnicy.
  • Kuchnia fusion łączy w sobie smaki i potrawy z całego świata, przykładem kuchni fusion jest polski śledź w occie użyty w tradycyjnym, japońskim daniu, jakim jest sushi.

Polecamy: Na czym polega kuchnia makrobiotyczna?

Autor: dietetyk Paulina Kęszycka

Artykuł pochodzi z magazynu „Cukrzyca” (3/listopad 2011); tytuł oryginalny „Fast food dla koneserów”. Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA