Zielone i żółte, czyli dieta dla oczu

Prowadzenie samochodu wymaga ciągłego skupienia. Oczy kierowców często są przekrwione, nadmiernie łzawią i pieką. Aby zapobiec tym objawom, chętnie sięgają po preparaty do oczu. Nie zdają sobie jednak z sprawy z tego, że wiele z tych środków zawiera substancje, które powodują krótkotrwałe zaburzenia ostrości widzenia. Jakie to substancje?
Zła dieta, niewłaściwa higiena pracy i nauki, zanieczyszczenia powietrza czy nadużywanie alkoholu to zagrożenia życia codziennego, przyczyniające się do rozwoju wielu chorób. Także oczu. Jednym ze sposobów dbania o wzrok jest właściwa dieta.
/ 04.10.2010 10:54
Prowadzenie samochodu wymaga ciągłego skupienia. Oczy kierowców często są przekrwione, nadmiernie łzawią i pieką. Aby zapobiec tym objawom, chętnie sięgają po preparaty do oczu. Nie zdają sobie jednak z sprawy z tego, że wiele z tych środków zawiera substancje, które powodują krótkotrwałe zaburzenia ostrości widzenia. Jakie to substancje?

Dieta, korzystnie wpływająca na wzrok, powinna być bogata w antyoksydanty. Codziennie powinno się dostarczać organizmowi odpowiednie ilości witaminy C, związków z grupy witaminy A (najaktywniejszy to beta-karoten), witaminy E, luteiny i zeaksantyny.

Układając dzienny jadłospis, należy pamiętać, że każda obróbka termiczna, chociażby gotowanie warzyw, powoduje znaczne straty w zawartości witamin w posiłku. W przypadku beta-karotenu, witaminy E oraz witamin z grupy B straty te sięgają od 10 do 30%, zaś witaminy C nawet 50-70%. W związku z tym, zaleca się spożywanie przede wszystkim świeżych warzyw i owoców.

Najważniejsze dla oczu

Witamina C

Jej głównym źródłem są surowe warzywa i owoce. Najbogatsze w witaminę C są owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, truskawki, owoce cytrusowe, a także warzywa – szczególnie papryka, brukselka, kalarepa, brokuły, kalafior, kapusta oraz szpinak.

Witamina A

Podstawowe źródła, tej rozpuszczalnej w tłuszczach, witaminy to: produkty mleczne, podroby, jaja, ryby (szczególnie śledź, tuńczyk i sardynki). Źródłem karotenoidów (w tym beta-karotenu) są warzywa o zielonych liściach oraz żółte, pomarańczowe i czerwone owoce.

Niedobory witamin powodują, że nasze oczy są mniej ukrwione i odżywione co zaś objawiać się może np.: przez swędzenie i szczypanie oczu.

Polecamy: Jak sobie radzić ze złością?

Witamina E

Mimo, iż jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, występuje bardzo powszechnie w świecie zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Głównymi źródłami tej witaminy są oleje roślinne – słonecznikowy, rzepakowy oraz sojowy. Ponadto tokoferolami wzbogacane są margaryny. Ze względu na wielkość spożycia, duże ilości witaminy E można dostarczyć spożywając produkty zbożowe. Nie brakuje jej także w warzywach zielonoliściastych oraz kiełkach.

Luteina

Luteina występuje przede wszystkim w warzywach o barwie żółtej i pomarańczowej, np.: dyni, cukinii, papryki, a także w zielonych liściach warzyw, takich jak jarmuż, szpinak, roszponka oraz natka pietruszki. Mniejsze ilości luteiny zawierają owoce. Jednak wśród nich możemy znaleźć pyszne źródła wartościowej substancji, np.: nektarynki, jeżyny, agrest, awokado, jagody, kiwi, maliny oraz czarne porzeczki. Luteina występuje także w niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego, np.: w żółtku jaja kurzego.

Czytaj też: Jak skutecznie leczyć trądzik?

Pamiętając sentencję „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto jest wzbogacić codzienną dietę w produkty, które pozwolą nam cieszyć się dobrym wzrokiem przez wiele lat.

Redakcja poleca

REKLAMA