Wiele osób jest przekonanych, że sok z selera naciowego ma wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Jednak wiara w pewne jego działania nie sprawia, że wszystkie wymieniane efekty picia soku z selera naciowego są prawdą. Bo nie są. Sprawdzamy, co na temat tego napoju mówi nauka.
Spis treści:
- Co daje codzienne picie soku z selera naciowego
- Efekty picia soku z selera naciowego
- Sok z selera naciowego – efekty niepotwierdzone
- Jak długo można pić seler naciowy
- Sok z selera naciowego: skutki uboczne
Co daje codzienne picie soku z selera naciowego?
Sok z selera zawiera mnóstwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Natomiast jest w nim znacznie mniej błonnika niż w korzeniu selera.
225 g soku z selera naciowego dostarcza:
- 7 g węglowodanów,
- 94,4 mg wapnia,
- 25,9 mg magnezu,
- 613,6 mg potasu,
- 84,8 mikrograma folatów,
- 33 kcal,
oraz witaminy: K, A, B2, B6, C, kwas pantotenowy i przeciwutleniacze: apigeninę i luteolinę. I właśnie większość efektów działania soku z selera naciowego jest związana z przeciwutleniaczami.
Efekty picia soku z selera naciowego
Nie badano dokładnie efektów picia soku z selera naciowego. Obszernie badano natomiast wpływ substancji, które seler naciowy zawiera. Na tej podstawie wysnuwa się domysły na temat tego, jak spożywanie takiego soku może działać na organizm.
Oto teoretyczne efekty picia soku z selera naciowego:
-
Apigenina i luteolina mogą zmniejszać reakcję zapalną, zapobiegać i łagodzić objawy niektórych chorób powstających na tle zapalnym, np. astmę, katar alergiczny.
-
Te same przeciwutleniacze być może potrafią zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych chorób neurodegeneracyjnych, np. encefalopatii cukrzycowej czy choroby Alzheimera.
-
Luteolina wykazywała też w badaniach naukowych zdolność spowalniania namnażania się komórek nowotworowych, zmniejszania ryzyka powstawania przerzutów i zwiększania skuteczności chemioterapii.
-
Wyciąg z liści selera wykazywał z kolei działanie obniżające ciśnienie krwi u zwierząt i osób z nadciśnieniem.
- Sok z selera naciowego być może potrafi poprawiać jakość nasienia męskiego, tym samym poprawiając płodność. 13 z 16 badań naukowych wykazywało takie działanie selera naciowego u zwierząt i ludzi, ale 3 badania pokazały, że płodność może spadać, zamiast wzrastać.
Sok z selera naciowego na czczo: efekty
Nie udowodniono też, aby picie soku z selera naciowego na czczo przyniosło inne efekty niż wypijanie go o innej porze dnia i np. po posiłku.
Ponadto używanie soku z selera jako zamiennika śniadania może być szkodliwe, jeśli jest stosowane długoterminowo i z niewłaściwym podejściem. Sok z selera ma bardzo niską zawartość kalorii i składników odżywczych, i zawiera mało węglowodanów bogatych w energię, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.
Regularne piecie soku z zielonych części selera może prowadzić do zniekształconych wzorców myślenia na temat jedzenia, zwiększając ryzyko ortoreksji. Dzieje się tak, gdy ktoś zanadto skupia się na spożywaniu zdrowej żywności.
Sok z selera naciowego – efekty niepotwierdzone
Spośród przypisywanych sokowi z selera naciowego efektów nie potwierdzono dotąd w najmniejszym stopniu działania detoksykującego organizm.
Zresztą żadna dieta sokowa czy tym podobne „terapie” mające na celu usunięcie toksyn z organizmu nie mają podłoża naukowego.
Jak długo można pić seler naciowy?
Po wyciśnięciu sok z selera naciowego najlepiej spożyć w ciągu 24 godzin. Przechowywany w lodówce nadaje się do spożycia jeszcze przez 2-3 dni.
Regularne długoterminowe picie umiarkowanych ilości soku z selera samo w sobie nie jest szkodliwe dla osób zdrowych. Jednak napój ten należy postrzegać jako nawadniający dodatek do zdrowej diety, a nie zamiennik posiłku lub suplement detoksykujący czy odchudzający.
fot. Jak długo można pić seler naciowy/ Adobe Stock, Mikhaylovskiy
Uboczne efekty picia soku z selera
Seler zawiera psoraleny, które reagują ze światłem słonecznym. U niektórych osób duże spożycie soku z selera naciowego (lub innych pokarmów fotouczulających) może zwiększać wrażliwość skóry na słońce, skutkując podwyższonym ryzykiem powstania stanów zapalnych w tej tkance, przyspieszonego fotostarzenia skóry i zmian nowotworowych. To niejedyne przeciwwskazanie do picia soku z selera naciowego.
Niektóre osoby mogą być uczulone na seler. Wypicie soku z tego warzywa może w ich przypadku wywołać reakcje skórne, zaburzenia trawienne i problemy z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach reakcję anafilaktyczną.
Seler zawiera sporo sodu – w jednej przeciętnej łodydze (40 g) jest go aż 32 mg. Dlatego osoby, które powinny kontrolować ilość sodu w diecie, nie powinny spożywać soku z selera w nadmiarze, gdyż nadmiar sodu może wywołać obrzęki i podwyższone ciśnienie krwi.
Źródło: medicalnewstoday.com
Czytaj także:
Łodygi i liście selera naciowego – co z nich zrobić?
Koktajle sirt – 6 przepisów na odchudzające koktajle