Siemię lniane na zapalenie trzustki fot. Adobe Stock, Карина Клачук

Eliksir na sprawne narządy, czy niebezpieczeństwo? Czy można stosować siemię lniane na zapalenie trzustki?

Siemię lniane na zapalenie trzustki nie jest powszechnie zalecane przez lekarzy. Nie udowodniono, aby siemię lniane wywierało znaczący wpływ na trzustkę w stanie zapalnym. Badań jest zbyt mało, a te, które opublikowano, nie dotyczą stanu zapalnego trzustki lub przeprowadzono na zwierzętach. Jednak w teorii zawartość omega-3 w siemieniu lnianym mogłaby korzystnie wpłynąć na zapalenie trzustki.
Ewa Cwil / 15.03.2023 05:09
Siemię lniane na zapalenie trzustki fot. Adobe Stock, Карина Клачук

Siemię lniane w zapaleniu trzustki nie zawsze zadziała korzystnie i nie pod każdą postacią jest polecane. Zresztą zdania na temat skuteczności jego stosowania w takim przypadku nawet nie są podzielone – wiemy ciągle zbyt mało, aby opowiedzieć się po stronie przeciwników czy zwolenników takiego „leczenia”.

Spis treści:

 1. Siemię lniane na zapalenie trzustki?
 2. Dlaczego nie można polecać siemienia lnianego na zapalenie trzustki
 3. Co poprawia pracę trzustki?

Siemię lniane na zapalenie trzustki?

Wykazano, że wyciąg z siemienia lnianego może częściowo wspomagać regenerację trzustki, wątroby i nerek. W jednym z badań zauważono, że olej z nasion lnu lub dodatek mielonego siemienia lnianego dodawane do diety matki karmiącej mogą wspomagać pracę trzustki u karmionych przez nią dzieci. Niestety nie udowodniono wpływu siemienia lnianego na ludzi z zapaleniem trzustki.

Pomysł, aby sięgnąć przy tym schorzeniu po siemię lniane, wynika z faktu, że siemię zawiera prozdrowotnie działające kwasy omega-3, które działają przeciwzapalnie. Wykazano też, że podczas zapalenia trzustki rośnie w organizmie poziom wolnych rodników, a spada poziom przeciwutleniaczy. Tymczasem kwasy omega-3 są silnym przeciwutleniaczem. Jednak nie potwierdzono, aby suplementacja przeciwutleniaczami w czasie zapalenia trzustki znacząco wpływała na to niekorzystne zjawisko.

Dlaczego nie można polecać siemienia lnianego na zapalenie trzustki?

Czym innym jest profilaktyka, a czym innym leczenie tak groźnej choroby, jaką jest zapalenie trzustki. Dlatego zawsze należy poradzić się lekarza przed sięgnięciem po jakiekolwiek suplementy czy produkty spożywcze, które miałyby być stosowane jako wspomaganie leczenia.

Trzeba też pamiętać, że siemię lniane jest dość tłuste (42 g tłuszczu w 100 g siemienia), tymczasem w zapaleniu trzustki stosuje się dietę lekkostrawną z ograniczoną ilością tłuszczu, cukrów prostych i błonnika.

W dodatku niektórzy lekarze uważają, że w czasie zapalenia trzustki nie wolno stosować siemienia lnianego w ziarnach, ale dopuszczają niewielkie ilości oleju lnianego lub zmielonego siemienia, niektórzy w dodatku polecają, by było to odtłuszczone siemię lniane.

Siemię lniane na zapalenie trzustki: badania

fot. Siemię lniane na zapalenie trzustki: badania/ Adobe Stock, bit24

Co poprawia pracę trzustki?

Za przyprawy poprawiające pracę trzustki uważa się zioła:

 • pokrzywę,
 • glistnik jaskółcze ziele,
 • bylicę piołun,
 • czarnuszkę siewną,
 • mniszka lekarskiego,
 • tymianek,
 • chmiel zwyczajny,
 • owoce kopru ogrodowego.

Niektóre z nich mają działanie przeciwzapalne, inne bakteriobójcze i żółciopędne, ale wszystkie łączy to, że najlepiej sprawdzają się w profilaktyce, a nie leczeniu. Przy występującym zapaleniu trzustki bądź bardzo ostrożna z wprowadzaniem naturalnych substancji.

Źródła:
1. Flaxseed Lignans and Polyphenols Enhanced Activity in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats
2. Oil or falxseed flour reduces pancreatic islet area but does not affect serum insulin, at weaning, in male wistar rats
3. Long-term outcome of patients with chronic pancreatitis treated with micronutrient antioxidant therapy

Czytaj także:
Siemię lniane na jelita i zaparcia
Jak pić siemię lniane, żeby wykorzystać jego potencjał
Siemię lniane a odchudzanie