Przyprawa do piernika z dobrym składem - 6 polecanych produktów. Nie przepłacaj za cukier i mąkę w ładnym opakowaniu

przyprawa do piernika z dobrym składem fot. Adobe Stock, gpointstudio
Przyprawa do piernika i pierniczków powinna składać się tylko z korzennych przypraw w różnych proporcjach. Producenci dodają czasem do przyprawy piernikowej mąkę i cukier, które zwiększają jej masę i powodują, że zdecydowanie przepłacasz za ten produkt. Przyprawy do piernika z dobrym składem to mieszanki marek.: Kamis, Kotanyi, Belbake z Lidla, Dr. Oetker i Krukam.
/ 29.11.2022 05:12
przyprawa do piernika z dobrym składem fot. Adobe Stock, gpointstudio

Idealna gotowa przyprawa do piernika ma w składzie tylko różne korzenne przyprawy. Dodatek cukru i mąki do przyprawy do piernika nie jest „przestępstwem”, ale to trik na podbicie masy produktu bez zwiększania realnie jego wartości. W niektórych przyprawach do piernika znajdują się też barwniki i aromaty: te lepiej omijaj szerokim łukiem i postaw na naturalny aromat z przypraw. Wyselekcjonowałam 6 doskonałych przypraw piernikowych, które warto kupić i dodać np. do piernika staropolskiego, pierniczków, albo zimowej kawy.

Spis treści:

 1. Przyprawa do piernika - skład
 2. Przyprawa piernikowa z dobrym składem - kryteria
 3. Przyprawy piernikowe z dobrym składem - przykłady produktów
 4. Przykład niepolecanej mieszanki przypraw do piernika
 5. Tabela z podsumowaniem przypraw piernikowych z dobrym składem

Przyprawa do piernika - skład

W skład korzennej mieszanki przyprawowej stosowanej do doprawiania pierników i pierniczków wchodzą:

 • cynamon,
 • imbir,
 • goździki,
 • kardamon,
 • gałka muszkatołowa,
 • ziele angielskie,
 • kardamon,
 • pieprz czarny,
 • anyż.

Mieszając wskazane przyprawy w różnych proporcjach, możesz stworzyć domową przyprawę do piernika. Mieszanki przyprawowe dostępne w sklepach zawierają wymienione przyprawy w różnych proporcjach, a dodatkowo czasem także cukier i mąkę. Dobra przyprawa do piernika nie bazuje jednak ani na mące, ani cukrze.

Przyprawa piernikowa z dobrym składem - kryteria

Przyprawy do piernika nie zawierają zazwyczaj żadnych szkodliwych dla zdrowia składników. Nie ma w nich konserwantów, rzadkością są barwniki i aromaty. Największym „grzechem” producentów w przypadku komponowania składu przypraw do piernika, jest jednak dodawanie do nich mąki i cukru. To przewinienie może wydać ci się niewinne: przecież przyprawę zużyjesz do przygotowania piernika lub pierniczków, w których i tak mąka i cukier się znajdują. Przemyśl jednak, czy na pewno chcesz płacić ok. 3 zł za małą saszetkę złożoną głównie z cukru i mąki o masie ok. 20 g. W przeliczeniu na kilogram, to koszt aż 150 zł!

Nie zwracając uwagi na skład kupowanych przypraw do piernika i pierniczków, nie ryzykujesz raczej żadnych zdrowotnych komplikacji, ale możesz mocno przepłacić. Zastosuj się do tych wskazówek i wybierz dobrą, polecaną przyprawę do piernika z doskonałym składem.

Przeglądając półki popularnych sklepów i supermarketów w poszukiwaniu idealnej przyprawy do pierników z dobrym składem, zwracałam uwagę na te aspekty:

 • brak mąki w składzie (lub jej śladowy dodatek za wszystkimi przyprawami) - gwarantuje, że producent nie podbił mąką objętości i masy;
 • brak cukru w składzie - dopuszczałam jedynie produkty, które nie zwierały cukru wcale lub w składzie został wymieniony dopiero pod koniec, odrzucałam przyprawy piernikowe z cukrem na pierwszych miejscach na liście składników;
 • brak aromatów i barwników na liście składników.

Analizując skład przypraw do piernika, pamiętaj o podstawowej zasadzie czytania etykiet: składniki zostały umieszczone tu w kolejności od największej zawartości do najmniejszej. Cukru na pierwszym miejscu w składzie nie traktuj równolegle z cukrem pojawiającym się na ostatniej pozycji w składzie.

Przyprawy piernikowe z dobrym składem - przykłady produktów

Przyprawa do piernika, pierniczków, ciasteczek korzennych Dr. Oetker

 • Skład: 35% cynamon, cykoria, imbir, goździki, ziele angielskie, kolendra, pieprz czarny, gałka muszkatołowa, kardamon.
 • Zawartość cukru: brak
 • Cena: 2,8 zł/ 15 g

Przyprawa do piernika, pierniczków, ciasteczek korzennych Dr. Oetker już zewnętrzną etykietą podpowiada, że to faktycznie 100% przypraw. Miej jednak oczy szeroko otwarte i wypatruj tej konkretnej wersji przyprawy do piernika Dr. Oetker. „Przyprawa korzenna do piernika i grzanego wina” tej samej firmy ma już cukier na pierwszym miejscu w składzie.

przyprawa do piernika dr oetker
fot. Przyprawa do piernika, pierniczków i ciasteczek korzennych 100% przypraw dr. Oetker/ Archiwum prywatne

Przyprawa do piernika i pierniczków Kamis

 • Skład (przyprawa do pierniczków): przyprawy (cynamon 32%,imbir 7%, kolendra, kardamon, goździki, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, pieprz czarny, anyż), mąka pszenna, cukier.
 • Skład (przyprawa do piernika): przyprawy (cynamon 25%, imbir 6,2%, goździki, gałka muszkatołowa, kolendra, kardamon, pieprz czarny, ziele angielskie), brązowy cukier trzcinowy.
 • Zawartość cukru: obecny, na ostatniej pozycji w składzie.
 • Cena: 2,8 zł/20 g

Mieszanka przypraw do pierniczków i mieszanka przypraw do piernika marki Kamis mają całkiem dobry skład. Zawierają dodatek cukru i mąki (w przyprawie do pierniczków), ale są to ostatnie pozycje w składzie. Jest ich więc mniej niż samych przypraw, a to już duża zaleta. W wersji „przyprawa do piernika” w składzie oprócz przypraw jest tylko brązowy cukier trzcinowy, nie ma mąki. Przyprawy byłyby ideałem, gdyby w składzie nie było mąki i cukru, ale nie dyskwalifikuje ich to z obecności w zestawieniu przypraw piernikowych godnych polecenia. Pod względem składu lepiej wypada wersja: przyprawa do piernika.

przyprawa do pierniczków z dobrym składem - kamis
fot. Przyprawa do pierniczków z dobrym składem - Kamis/ Archiwum prywatne

przyprawa do piernika kamis
fot. Przyprawa do piernika Kamis/ Archiwum prywatne

Przyprawa korzenna do piernika Kotanyi

 • Skład: cynamon, gałka muszkatołowa, kolendra, imbir, koper, goździki, ziele angielskie, anyż, pieprz, kardamon.
 • Zawartość cukru:
 • Cena: ok. 3 zł/ 27 g

Przyprawa do piernika Kotanyi jest zdecydowanie godna polecenia. W jej składzie są jedynie naturalne aromaty i przyprawy. Ma trochę inne proporcje składników, niż inne podobne przyprawy, jest w niej więcej gałki muszkatołowej i kolendry. Przypasuje osobom, które cenią sobie ten posmak w pierniczkach i piernikach. Przyprawa do piernika Kotanyi jest szeroko dostępna wielu sklepach. Zauważyłam ją na sklepowych półkach aż 3 z 5 odwiedzonych supermarketów przy okazji poszukiwań przypraw piernikowych z idealnym składem. Koniecznie kup wersję „przyprawa do piernika”, a nie wersję „przyprawa korzenna do domowych wypieków” tej samej firmy, bo ta ma już cukier na pierwszym miejscu listy składników!

przeprawa do pierniczków z dobrym składem - kotanyi
fot. Przyprawa korzenna do piernika Kotynai/ Archiwum prywatne

Przyprawa do piernika Belbake z Lidla

 • Skład: cynamon, skórka pomarańczowa, nasiona kolendry, skórka cytrynowa, anyż gwiaździsty, koper włoski, kwiat gałki muszkatołowej, gałka muszkatołowa, goździki, kardamon.
 • Zawartość cukru: brak
 • Cena: ok. 1,7 zł/ 15 g

Przyprawa do piernika z Lidla marki Belbake też zdecydowanie pokonała surowe kryteria i zyskała tytuł przyprawy korzennej z doskonałym składem. Na liście składników są jedynie różnorodne przyprawy nadające aromat. Przyprawa do piernika Belbake z Lidla to jedyna przyprawa, która ma w składzie skórkę pomarańczową i skórkę cytrynową. Jeśli cenisz sobie cytrusowe posmaki w pierniku, możesz się z nią mocno polubić. Zachęcająca jest też niska cena i brak jakichkolwiek zbędnych dodatków. Z przyjemnością umieściłam tę przyprawę piernikową w moim koszyku: sprawdzi się do świątecznych pierniczków, ale też do zimowej aromatyzowanej kawy.

przyprawa do piernika z dobrym składem - belbake z lidla
fot. Przyprawa do piernika Belbake z Lidla/ Archiwum prywatne

Przyprawa do piernika z dobrym składem Krukam

 • Skład: cynamon, goździki, imbir, gałka muszkatołowa, kardamon, kolendra, ziele angielskie.
 • Zawartość cukru: brak
 • Cena: ok. 4,5 zł/ 100 g

Przyprawa do piernika polskiej firmy Krukam także nie zawodzi i dostarcza dokładnie tego, czego powinnaś oczekiwać od gotowej mieszanki przyprawowej. W składzie są jedynie sproszkowane przyprawy. Dominuje cynamon, goździki i imbir. To łagodna wersja przyprawy piernikowej: nie ma w niej np. anyżu i pieprzu. Plusem może być też masa opakowania tej przyprawy. Cena ok. 4,5 zł za 100 g jest bardzo atrakcyjna. Możesz obdarować przyprawą do piernika z Krukam bliskich lub robić pierniczki w hurtowych ilościach, bo 100 g przyprawy nie będzie łatwo zużyć w jednym gospodarstwie domowym.

przyprawa do piernika z dobrym składem - krukam
fot. Przyprawa do piernika z dobrym składem - Krukam/ Archiwum prywatne

Przykład niepolecanej mieszanki przypraw do piernika

Choć na półkach polskich supermarketów udało mi się wypatrzyć aż 6 polecanych mieszanek przypraw do piernika, wiele z nich musiałam odrzucić z uwagi na cukier lub mąkę w składzie. Oto przykładowy skład przyprawy do piernika, która nie znalazła się w tym zestawieniu ze względu na wysoką zawartość cukru. Jeśli wykorzystasz ją do pierniczków, dalej wyjdą udane, ale zapłacisz w większości za cukier, nie za realny aromat korzenny. Szkoda twoich pieniędzy. Zauważ, że jest tu jedynie 29% przypraw. Reszta to cukier!

niepolecana przyprawa do piernika
fot. Niepolecana przyprawa do piernika z cukrem/ Archiwum prywatne

Tabela z podsumowaniem przypraw piernikowych z dobrym składem

Produkt Skład Zawartość cukru Cena
Przyprawa do piernika, pierniczków, ciasteczek korzennych Dr. Oetker 35% cynamon, cykoria, imbir, goździki, ziele angielskie, kolendra, pieprz czarny, gałka muszkatołowa, kardamon brak 2,8 zł/ 15 g
Przyprawa do piernika Kamis przyprawy (cynamon 25%, imbir 6,2%, goździki, gałka muszkatołowa, kolendra, kardamon, pieprz czarny, ziele angielskie), brązowy cukier trzcinowy obecny, na ostatniej pozycji w składzie 2,8 zł/20 g
Przyprawa do pierniczków Kamis przyprawy (cynamon 32%,imbir 7%, kolendra, kardamon, goździki, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, pieprz czarny, anyż), mąka pszenna, cukier obecny, na ostatniej pozycji w składzie 2,8 zł/20 g
Przyprawa korzenna do piernika Kotanyi cynamon, gałka muszkatołowa, kolendra, imbir, koper, goździki, ziele angielskie, anyż, pieprz, kardamon brak ok. 3 zł/ 27 g
Przyprawa do piernika Belbake z Lidla cynamon, skórka pomarańczowa, nasiona kolendry, skórka cytrynowa, anyż gwiaździsty, koper włoski, kwiat gałki muszkatołowej, gałka muszkatołowa, goździki, kardamon brak ok. 1,7 zł/ 15 g
Przyprawa do piernika z dobrym składem Krukam cynamon, goździki, imbir, gałka muszkatołowa, kardamon, kolendra, ziele angielskie brak ok. 4,5 zł/ 100 g

Czytaj także:
Na tropie dobrego składu: wybieramy kabanosy o dobrym składzie
Na tropie dobrego składu: wybieramy twaróg sernikowy w wiaderku bez dodatków – 10 propozycji
Na tropie dobrego składu: wybieramy 7 jogurtów pitnych bez cukru
Na tropie dobrego składu: wybieramy 8 zdrowych batonów owocowo-orzechowych

Redakcja poleca

REKLAMA