Zima i jej efekty
Wiosną często odnotowujemy spadek odporności, jesteśmy podatni na przeziębienia. Często osłabieni, zmęczeni fizycznie i psychicznie łapiemy infekcje. Przyczyną tego jest brak witamin i słońca. Podczas zimy przybieramy również na wadze ze względu na brak ruchu, zwiększenie apetytu, dłuższy sen. Dieta zimowa jest często uboga w pełnowartościowe warzywa i owoce.
Zobacz też: Vademecum witamin
Jak pokonać wiosenne przesilenie?
Odpowiedź jest prosta – odpowiednia dieta! Niestety bardzo rzadko łączymy nasze samopoczucie ze sposobem odżywiania, a ma ono na nas bardzo duży wpływ.
Zastanówmy się jak wyglądały nasze posiłki przez ostatnie kilka miesięcy?… Efektem takiej zimowej diety mogą być niedobory składników ważnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym witamin i minerałów. I właśnie te niedobory przyczyniają się do nasilenia zmęczenia, senności, spadku koncentracji, zwiększonej podatność na infekcje, suchości skóry czy łamliwości paznokci i włosów.
Warzywa, owoce i inne pyszności
Rozpocznij regenerację organizmu od warzyw i owoców. Powinny one stanowić 60-70% wszystkich posiłków. Dodawaj do nich chude mięso, ryby, nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu i niewielki dodatek dodających energii węglowodanów: ryżu brązowego, pełnoziarnistego makaronu lub kaszy np. gryczanej.
Nie zapominaj o orzechach, ziarnach słonecznika, dyni i kiełkach – niewielki dodatek tych składników do sałatki dostarczy cennych składników mineralnych, takich jak:
- cynk,
- żelazo,
- wapń,
- kwasy omega 3,
- witaminy,
- przeciwutleniacze.
Pij codziennie sok ze świeżo wyciśniętych cytrusów (pomarańczy, grejpfrutów, cytryn) lub wodę. Od czasu do czasu dodaj też do nich zieloną pietruszkę.
Zobacz też: Które owoce pozwalają zachować młodość i urodę?