Prawidłowa dieta dla dziecka w wieku szkolnym

Dziecko z pełną miską owoców i warzyw/ Fot. Fotolia
Dzieci w wieku szkolnym nadal się rozwijają. Czy mogą spożywać wszystkie produkty? Czym grozi niezjedzenie pierwszego śniadania? Co włożyć do plecaka na drugie śniadanie? Co przygotować na obiad, podwieczorek i kolację? Na co zwracać szczególną uwagę, aby nie dopuścić do rozwoju chorób?
/ 09.03.2012 09:47
Dziecko z pełną miską owoców i warzyw/ Fot. Fotolia

Dawajmy dobry przykład

Niezwykle istotna jest wiedza na temat zasad racjonalnego żywienia, komponowania i regularności posiłków jaką do tej pory zdobyło dziecko, ponieważ idąc do szkoły to ono decyduje o tym, co spożyje przebywając w niej. Dieta dzieci w wieku szkolnym powinna odpowiadać zasadom piramidy zdrowego żywienia. Niezwykle istotna jest aktywność fizyczna. Najlepszym sposobem jest wspólne aktywne spędzanie wolnego czasu oraz uprawienie sportu.

W tym okresie kształtują się nawyki żywieniowe, zatem jeśli pojawią się błędy, mogą się  one utrwalić. Błędy żywieniowe już w dzieciństwie mogą powodować rozwój chorób dietozależnych w wieku dorosłym.  Głównie wśród dziewcząt w wieku szkolnym rośnie zainteresowanie  dietami odchudzającymi i niekonwencjonalnymi, dlatego rodzice powinni zwracać uwagę czy ich dziecko zjada wspólnie z nimi posiłki, czy wybiera określone produkty.

Śniadanie – czy  konieczne?

Rola rodziców polega na zapewnieniu dziecku spożycia śniadania w domu. Śniadanie musi być zjedzone przed wyjściem z domu, ponieważ umożliwia prawidłowe funkcjonowanie mózgu i skupienie uwagi podczas zajęć szkolnych. Niezjedzenie śniadania może spowodować obniżenie poziomu cukru we krwi, co z kolei powoduje ospałość, problemy z koncentracją i złe samopoczucie. Śniadanie powinno zawierać węglowodany złożone (płatki zbożowe, pieczywo), pełnowartościowe białko (mleko, mleczne napoje fermentowane, mięso, jaja), składniki mineralne i witaminy.

Drugie  śniadanie – co przygotować?

Rodzice także muszą zadbać o drugie śniadanie, które będzie spożyte w szkole. Warto przygotować dla dziecka:

  • kanapkę z pieczywa pełnoziarnistego z dodatkiem wędliny, sera i z warzywami,
  • owoc,
  • mleczny napój fermentowany,
  • wodę/ herbatę.

Wpływ reklam może powodować nadmierne spożycie słodkich napojów i słonych przekąsek. Z tego powodu rodzice powinni edukować dziecko w zakresie szkodliwości tych produktów, można także sprawdzić jakie produkty są dostępne w sklepiku szkolnym, czy dziecko będzie miało możliwość zakupu czegoś zdrowego. Należy także zwrócić uwagę na ilość wypijanych płynów. W szkole dzieci często zapominają o pragnieniu, jednak nie powinny zaspokajać go słodkimi sokami i napojami.

Zobacz też: Śniadanie ze szkolnej stołówki zdrowsze niż domowe?

A co na rodzinny obiad?

Prawidłowo przygotowany obiad składa się z:

  • pełnowartościowego białka (chude mięso, ryby),
  • węglowodanów (kasze gruboziarniste, makarony, ryż, ziemniaki),
  • dużej ilości warzyw (mogą być gotowane, choć bardziej zalecane surowe).

Zaleca się, aby potrawy były gotowane, duszone, pieczone w folii lub, jeśli ktoś posiada, przyrządzone na grillu elektrycznym. Ziemniaki nie powinny występować w postaci frytek, mogą być gotowane lub pieczone. Do surówek zalecany jest dodatek olejów roślinnych lub jogurtu naturalnego. Oprócz tego obiad powinien być spożywany w spokojnej atmosferze.

Podwieczorek – słodkie co nieco?

Na podwieczorek dla dziecka w wieku szkolnym może być  podana galaretka, kisiel w owocami, budyń, owoc, koktajl owocowy, niewielki kawałek ciasta z otrębami/płatkami owsianymi/ziarnami z mlekiem lub jego przetworami, porcja orzechów, pestek.

Lekkostrawna kolacja

Kolacja powinna być lekkostrawna. Dla dzieci w wieku szkolnym kolację może stanowić np. porcja gotowanych warzyw.

Zobacz także: Jak prawidłowo żywić przedszkolaka?

Redakcja poleca

REKLAMA