POLECAMY

Lubisz piwo? Zobacz, jakie mogą być konsekwencje codziennego picia piwa!

Piwo w powszechnej opinii funkcjonuje, jako niskoprocentowy, nieszkodliwy alkohol. Tymczasem konsekwencje codziennego picia piwa są znacznie poważniejsze niż sądzisz!
Lubisz piwo? Zobacz, jakie mogą być konsekwencje codziennego picia piwa! fot. Fotolia

Tyjesz!

Kaloryczność piwa wynika z dwóch czynników: zawartości alkoholu i obecności cukru (piwo powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej skrobi ziaren zbóż). Czysty alkohol (etanol) sam w sobie jest kaloryczny, 1 g czystego alkoholu dostarcza 7 kcal, podczas, gdy gram tłuszczu to 9 kcal, zaś białek i węglowodanów 4 kcal. Zatem etanol ma kaloryczność zbliżoną do tłuszczu! Wyobrażasz sobie wypić pół litra oleju rzepakowego? Wiem, to szokujące porównanie, ale uzmysławia problem. To tego dochodzi jeszcze obecność węglowodanu prostego maltozy, powstałego w efekcie fermentacji. Tak, choć piwo w smaku nie jest słodkie to ma dużo cukru. Pół litra jasnego, pełnego piwa to 245 kcal, a przecież nie raz zdarzyło ci się wypić więcej. Dwa piwa to 490 kcal, trzy piwa 735 kcal…Dodatkowo alkohol obniża granice, pobudza apetyt i sprawia, że jesz więcej.

Trzustka wysiada!

Maltoza ma jeszcze jedną paskudą cechę – bardzo wysoki indeks glikemiczny (110) przekraczający indeks czystej glukozy (99). Cecha ta sprawia, że trzustka wyrzuca dużą ilość insuliny, hormonu, który upakowuje cukier do komórek ciała. Jeśli w danym czasie nie potrzebujesz kalorii z cukru, uruchomiony zostaje proces magazynowania tkanki tłuszczowej. Przy regularnych piciu piwa trzustka jest mocno obciążona, boli i może nie wydzielać odpowiednich ilości innych enzymów trawiennych.

Czy glukoza pomaga na kaca?

Wątroba również!

Organem odpowiedzialnym za detoksyfikację alkoholu jest wątroba. Regularne picie nawet niewielkich dawek etanolu może wywołać otłuszczenie i niewydolność tego narządu. Serca Francuzów (wielbicieli wina) biją jak dzwon, za to wątroby są w opłakanym stanie. Piwo wywołuje podobny efekt, który nasila dodatkowo obecność cukru prostego. Efekt: wątroba pokryta warstwą białej tkanki tłuszczowej nawet u młodych osób.

Dieta wątrobowa - poznaj jej zasady! Nigdy nie wiesz, kiedy będzie potrzebna.

Jesteś odwodniona!

Piwo pobudza wydalanie wody z organizmu. Po jego spożyciu jesteś odwodniona, twoja krew zagęszcza się, spada koncentracja i pojawiają się bóle głowy.  Co jeszcze? Cera staje się ziemista, wyglądasz na zmęczoną. Piwo jest niewskazane dla osób ze skłonnościami do kamicy nerkowej. Nadmierne wydalanie płynów sprzyja bowiem krystalizacji kamieni nerkowych.

Czy wiesz jak pić wodę?

Żołądek i jelita są w opałach!

Piwo wpływa na nadmierne wydzielanie kwasu solnego przez żołądek, a to działa drażniąco na śluzówkę. Nadtrawiasz sama siebie, w efekcie często dopada cię zgaga i niestrawność. Żołądek nie lubi także bąbelków (dwutlenku węgla), których w złotym trunku nie brakuje.

Innym negatywnym działaniem tego alkoholu jest pobudzanie skurczów jelit u osób z tzw. zespołem jelita drażliwego (IBS). Efekt ten związany jest z fruktanami, zaliczanymi do produktów bogatych w FODMAP, które eliminuje się u osób z tą dolegliwością. IBSowców nie ucieszy także fakt, że drożdże z piwa mogą zaburzać mikrobiotę jelita grubego (zwaną potocznie florą bakteryjną) nasilając objawy.

Zrzedła ci mina? Niepotrzebnie! Jeśli zachowasz umiar i wypijesz jedno piwo tygodniowo nic złego się nie stanie. Problemem jest, gdy sięgasz po kufel codziennie. Po kilku miesiącach regularnego popijania piwa zauważysz pierwsze negatywne objawy.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/2 tygodnie temu
A to ciekawe, bo w większości artykułów piszą, że od piwa się nie tyje, tylko od tego, że jemy przy piwie... i choć nie jestem żadnym naukowcem, to z obserwacji mogę się z tym zgodzić... bo mam znajomych którzy chleją piwo i jedni są chudzi jak nitka a drudzy mają bebech jak cysterna... i z obserwacji też wynika to, że ci pierwsi chleją samo piwo nie jedząc nic, a ci drudzy jak popiją piwska to im się żreć chce i żrą co popadnie.
/miesiąc temu
"Zatem etanol ma kaloryczność zbliżoną do tłuszczu! Wyobrażasz sobie wypić pół litra oleju rzepakowego?" - po tym zdaniu przestałem czytać ten artykuł. 500ml piwa ma 18g alkoholu, razy 7kcal = 126kcal. 1 łyżka oleju waży 8g i zawiera 72 kcal, więc 2 łyżki oleju zawierają więcej kcal niż pół litra piwa. Chyba trzeba by beczkę piwa wypić aby zrównoważyć kaloryczność pół butelki oleju.
/2 miesiące temu
A ja slyszalem ze kufel dziennie zdrowo, a to porównanie do oleju, ha ha, autor ma mierna wiedzę na ten temat a próbuje brylować wypocinami jakimiś.
POKAŻ KOMENTARZE (5)