Czy piwo tuczy? fot. Adobe Stock

Czy piwo tuczy i czy jest zdrowe?

Codzienne picie piwa powoduje negatywne konsekwencje dla sylwetki i zdrowia. Nawet jedno piwo dziennie może doprowadzić do stłuszczenia wątroby, obciążenia trzustki i odwodnienia. Pół litra piwa to 245 kcal. Nie ma się co oszukiwać - piwo tuczy, ponieważ ma również wysoki indeks glikemiczny, więc nie sprzyja odchudzaniu.
Barbara Dąbrowska / 08.07.2020 15:25
Czy piwo tuczy? fot. Adobe Stock

Piwo w powszechnej opinii funkcjonuje jako niskoprocentowy, nieszkodliwy alkohol. Tymczasem konsekwencje codziennego picia piwa są znacznie poważniejsze niż sądzisz.

Spis treści:

  1. Czy piwo tuczy?
  2. Czy piwo jest zdrowe?

Czy piwo tuczy?

Tak, codzienne picie piwa powoduje tycie.

Kaloryczność piwa

Wysoka kaloryczność piwa wynika z dwóch czynników: zawartości alkoholu i obecności cukru (piwo powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej skrobi ziaren zbóż). Czysty alkohol (etanol) sam w sobie jest kaloryczny, 1 g czystego alkoholu dostarcza 7 kcal, podczas, gdy gram tłuszczu to 9 kcal, zaś białek i węglowodanów 4 kcal.

Zatem etanol ma kaloryczność zbliżoną do tłuszczu. Wyobrażasz sobie wypić szklankę oleju rzepakowego? Wiem, to szokujące porównanie i rzadko zdarza się pić czysty alkohol , ale uzmysławia problem.

Do tego dochodzi jeszcze obecność węglowodanu prostego maltozy, powstałego w efekcie fermentacji. Tak, choć piwo w smaku nie jest słodkie, to ma dużo cukru. Pół litra jasnego, pełnego piwa to 245 kcal, a przecież nie raz zdarzyło ci się wypić więcej. Dwa piwa to 490 kcal, trzy piwa 735 kcal.

Indeks glikemiczny piwa

Maltoza ma jeszcze jedną paskudą cechę – bardzo wysoki indeks glikemiczny (110) przekraczający indeks czystej glukozy (99).

Cecha ta sprawia, że trzustka wyrzuca dużą ilość insuliny, hormonu, który upakowuje cukier do komórek ciała. Jeśli w danym czasie nie potrzebujesz kalorii z cukru, uruchomiony zostaje proces magazynowania tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo alkohol osłabia kontrolę, pobudza apetyt i sprawia, że jesz więcej.

Czy piwo jest zdrowe?

Codzienne picie piwa niekorzystnie wpływa na zdrowie.

Piwo obciąża trzustkę

Przy regularnym piciu piwa trzustka jest mocno obciążona, boli i może nie wydzielać odpowiednich ilości innych enzymów trawiennych.

Piwo osłabia funkcje wątroby

Organem odpowiedzialnym za detoksyfikację alkoholu jest wątroba. Regularne picie nawet niewielkich dawek etanolu może wywołać otłuszczenie i niewydolność wątroby. Serca Francuzów (wielbicieli wina) biją jak dzwon, za to wątroby są w opłakanym stanie. Piwo wywołuje podobny efekt, który nasila dodatkowo obecność cukru prostego. Efekt: otłuszczona wątroba nawet u młodych osób.

Piwo powoduje odwodnienie

Piwo pobudza wydalanie wody z organizmu. Po jego spożyciu jesteś odwodniona, twoja krew zagęszcza się, spada koncentracja i pojawiają się bóle głowy.  Co jeszcze?

Cera staje się ziemista, wyglądasz na zmęczoną. Piwo jest niewskazane dla osób ze skłonnościami do kamicy nerkowej. Nadmierne wydalanie płynów sprzyja krystalizacji kamieni nerkowych.

Piwo działa drażniąco na żołądek

Piwo wpływa na nadmierne wydzielanie kwasu solnego przez żołądek, a to działa drażniąco na śluzówkę. Nadtrawiasz sama siebie, w efekcie często dopada cię zgaga i niestrawność. Żołądek nie lubi także bąbelków (dwutlenku węgla), których w złotym trunku nie brakuje.

Niekorzystnie wpływa na jelita

Innym negatywnym działaniem tego alkoholu jest pobudzanie skurczów jelit u osób z tzw. zespołem jelita drażliwego (IBS). Efekt ten związany jest z fruktanami, zaliczanymi do produktów bogatych w FODMAP, które eliminuje się u osób z tą dolegliwością. IBSowców nie ucieszy także fakt, że drożdże z piwa mogą zaburzać mikrobiotę jelita grubego (zwaną potocznie florą bakteryjną) nasilając objawy.

Zrzedła ci mina? Niepotrzebnie! Jeśli zachowasz umiar i wypijesz jedno piwo tygodniowo, nic się nie stanie. Problemem jest, gdy sięgasz po kufel codziennie. Po kilku miesiącach regularnego popijania piwa zauważysz pierwsze negatywne objawy - tycie oraz osłabienie stanu zdrowia.

Treść artykułu pierwotnie opublikowana 06.06.2017.

Przeczytaj więcej o skutkach picia alkoholu:
Masz kaca po jednym kieliszku wina? To może być nietolerancja alkoholu
Piją alkohol zamiast jeść. Drunkoreksja – nowa choroba wśród kobiet?
7 symptomów świadczących o tym, że masz problem z alkoholem. Poznaj je!