Potas
Pierwiastek potasu (K), dzięki wpływowi na dostarczanie tlenu do mózgu, odpowiada za sprawność procesów myślowych. Odgrywa ważną rolę w redukowaniu ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto pomaga w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii, a także w leczeniu alergii.
Razem z sodem, potas bierze udział w regulowaniu wodnej równowagi ustroju i rytmu serca. Wpływa również na stan naszych mięśni – niedobór potasu i magnezu może osłabiać mięśnie oraz powodować ich skurcze (tak zwany zespół niespokojnych nóg).
Magnez
Magnez to pierwiastek antystresowy, pomocny np. w stanach depresyjnych. Dlatego właśnie czekolada, zawierająca dużo magnezu, poprawia nastrój. Magnez w połączeniu z wapniem działa uspokajająco. Sam pełni rolę zapobiegawczą w kwestii zawałów serca. Może także łagodzić objawy zespołu przedmiesiączkowego.
Polecamy: Czekolada w depresji
Poza tym magnez istotnie wpływa na metabolizm węglowodanów. Spala tłuszcze, wytwarzając energię potrzebną do funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jest niezbędny dla prawidłowego działania mięśni i tkanki nerwowej. Jednocześnie przyczynia się do zapobiegania próchnicy, tworzeniu się złogów wapnia, kamicy nerkowej i dróg żółciowych.
Kiedy nadchodzi niedobór
Dzienne zapotrzebowanie magnezu u osób dorosłych wynosi około 250 – 500 mg. Kobietom w ciąży bądź karmiącym piersią zaleca się nieco większą dawkę, od 300 do 355 mg. Kwestia dziennego zapotrzebowania na potas nie jest ściśle określona, lecz powszechnie uważa się, że 1600 – 2000 mg powinno w zupełności wystarczyć dorosłej, zdrowej osobie.
Niedobór magnezu w organizmie zazwyczaj jest spowodowany brakiem tego minerału w pożywieniu, problemami z wchłanianiem go w jelitach lub nadmiernym wydzielaniem go z moczem. Niedobór potasu jest uzależniony od niedoboru magnezu, ponieważ zwiększa się wtedy ilość potasu we krwi, zamiast w komórkach, gdzie jego miejsce.
Na ilość potasu i magnezu negatywnie wpływa spożywanie w nadmiarze kawy, alkoholu i cukru, oraz przeżywane stresy i przeciążenia fizyczne.
Polecamy: Kolejne etapy uzależnień
Objawami niedoboru potasu i magnezu mogą być: zmęczenie, wyczerpanie, uczucie niepokoju, brak apetytu, mdłości, hipoglikemia, bezsenność, zaburzenia hormonalne, osłabienie mięśni, kurcze mięśni, a nawet arytmia.