Niektórzy sportowcy są bardziej chętni na alkoholowe używki
Alkohol jest najbardziej rozpowszechniony właśnie w sporcie amatorskim. Dyscypliny głównie dotknięte tym problemem to narciarstwo, sporty wodne oraz kolarstwo.
Dlaczego nie alkohol?
Tak jak w przypadku powyższej sytuacji – spożywanie alkoholu zaraz po wysiłku fizycznym mija się z ideą uzupełniania strat. Ponieważ to piwko po sprzyja tylko i wyłącznie odwodnieniu, zaburzając jeszcze bardziej i tak wytrącony już ze stanu równowagi metabolizm.
Jednak o wiele większym problemem jest sięganie po alkohol tuż przed podjęciem aktywności fizycznej lub w jej trakcie. Faktem jest, że żadne badanie nie potwierdziło tego, aby alkohol poprawiał wyniki sportowców. Wprost przeciwnie, istnieją sprawdzone doniesienia świadczące o tym, że spożywanie alkoholu tuż przed wysiłkiem wpływa negatywnie na osiągnięcia sportowe!
Picie alkoholu przez sprinterów zwiększało liczbę falstartów czy spalonych pchnięć kulą u miotaczy. Podobnie szkodliwy wpływ alkoholu odnotowano w takich dyscyplinach jak np. biegi długodystansowe, pływanie, łucznictwo i alpinizm.
Polecamy: Woda czy izotonik - co pić w trakcie wysiłku fizycznego?
Dlaczego niektórzy sportowcy sięgają po alkohol?
Podejrzewa się, że robią to dla obniżenia napięcia, stresu i nabrania większej pewności siebie. Jednak osoby takie bardzo często ryzykują kontuzją, ponieważ picie alkoholu w sporcie zwiększa skłonność do wypadków!
Alkohol powoduje obniżoną zdolność koncentracji uwagi, zwolnienie reakcji, a czasem nawet może być przyczyną upośledzenia wzroku.
Małe dawki alkoholu u osób niewytrenowanych mogą powodować przejściowe zwiększenie siły. Jest to wynikiem upośledzenia bodźców hamujących u sportowca. Jednak stan ten jest nie tylko krótkotrwały, ale i sprzyja kontuzji np. naderwaniu mięśnia podczas gry w piłkę.
Podsumowując: Alkohol wpływa negatywnie na wyniki sportowe, a uprawianie sportu po alkoholu można praktycznie przyrównać do jazdy samochodem w takim samym stanie. Zarówno jedno i drugie może okazać się bardzo niebezpieczne! Nie tylko dla osoby spożywającej alkohol, ale i dla jego... partnerów.
Przeczytaj również: Dlaczego ludzie uzależniają się od alkoholu?