Czy wiesz, jak mądrze łączyć alkohol ze sportem?

Nierzadko spotyka się sportowców - amatorów, którzy zaraz po zakończonych zawodach udają się na... piwo! Czy są świadomi konsekwencji jakie wynikają z połączenia alkoholu ze sportem?
/ 06.09.2010 13:21
W chorobach zapalnych trzustki należy unikać alkoholu, a najlepiej wyeliminować go z diety.

Niektórzy sportowcy są bardziej chętni na alkoholowe używki

Alkohol jest najbardziej rozpowszechniony właśnie w sporcie amatorskim. Dyscypliny głównie dotknięte tym problemem to narciarstwo, sporty wodne oraz kolarstwo

Dlaczego nie alkohol?

Tak jak w przypadku powyższej sytuacji – spożywanie alkoholu zaraz po wysiłku fizycznym mija się z ideą uzupełniania strat. Ponieważ to piwko po sprzyja tylko i wyłącznie odwodnieniu, zaburzając jeszcze bardziej i tak wytrącony już ze stanu równowagi metabolizm.

Jednak o wiele większym problemem jest sięganie po alkohol tuż przed podjęciem aktywności fizycznej lub w jej trakcie. Faktem jest, że żadne badanie nie potwierdziło tego, aby alkohol poprawiał wyniki sportowców. Wprost przeciwnie, istnieją sprawdzone doniesienia świadczące o tym, że spożywanie alkoholu tuż przed wysiłkiem wpływa negatywnie na osiągnięcia sportowe!

Picie alkoholu przez sprinterów zwiększało liczbę falstartów czy spalonych pchnięć kulą u miotaczy. Podobnie szkodliwy wpływ alkoholu odnotowano w takich dyscyplinach jak np. biegi długodystansowe, pływanie, łucznictwo i alpinizm.

Polecamy: Woda czy izotonik - co pić w trakcie wysiłku fizycznego?

Dlaczego niektórzy sportowcy sięgają po alkohol?

Podejrzewa się, że robią to dla obniżenia napięcia, stresu i nabrania większej pewności siebie. Jednak osoby takie bardzo często ryzykują kontuzją, ponieważ picie alkoholu w sporcie zwiększa skłonność do wypadków!

Alkohol powoduje obniżoną zdolność koncentracji uwagi, zwolnienie reakcji, a czasem nawet może być przyczyną upośledzenia wzroku.

Małe dawki alkoholu u osób niewytrenowanych mogą powodować przejściowe zwiększenie siły. Jest to wynikiem upośledzenia bodźców hamujących u sportowca. Jednak stan ten jest nie tylko krótkotrwały, ale i sprzyja kontuzji np. naderwaniu mięśnia podczas gry w piłkę.

Podsumowując: Alkohol wpływa negatywnie na wyniki sportowe, a uprawianie sportu po alkoholu można praktycznie przyrównać do jazdy samochodem w takim samym stanie. Zarówno jedno i drugie może okazać się bardzo niebezpieczne! Nie tylko dla osoby spożywającej alkohol, ale i dla jego... partnerów. 

Przeczytaj również: Dlaczego ludzie uzależniają się od alkoholu?