Picie kakao na noc to może być dobry pomysł, jeśli masz problemy ze snem. Musisz wybrać jednak odpowiedni proszek, by zadziałał

Picie kakao na noc fot. Adobe Stock, ninelutsk
Picie kakao na noc może okazać się całkiem dobrym pomysłem. Choć proszek z kakaowca zawiera stymulanty – kofeinę i teobrominę, to tej pierwszej jest tam mało, a druga działa relaksująco. Ponadto w kakao są inne substancje (m.in. tryptofan, serotonina, magnez), które mogą przyczynić się do tego, że łatwiej będzie zasnąć i spokojniej przespać noc. Wiadomo też, że kakao może regulować zaburzony stresem cykl dobowy.
Ewa Cwil / 19.01.2024 05:30
Picie kakao na noc fot. Adobe Stock, ninelutsk

Picie kakao na noc przy bezsenności to naprawdę dobry pomysł. Sprawdź, dlaczego taki napój ma szansę pomóc ci zasnąć i zapobiec wybudzeniom. I spokojnie – napój można stosować pod pewnymi warunkami nawet na diecie odchudzającej. Podpowiadamy, dlaczego tak jest i jakie kakao wybrać, aby mieć największe szanse na dobrze przespaną noc.

Spis treści:

  1. Czy można pić kakao na noc?
  2. Czy kakao pobudza?
  3. Czy kakao na noc tuczy?
  4. Co pić przed snem, żeby dobrze spać?

Czy można pić kakao na noc?

Kakao można pić na noc, a nawet warto! Kakao pite przed snem może dostarczyć substancji, które działają uspokajająco. Należą do nich:

  • Tryptofan – to aminokwas, który przekształcany jest w neurotransmiter – serotoninę oraz w melatoninę. Serotonina poprawia nastrój i sprzyja nocnemu odpoczynkowi. Melatonina także ułatwia zasypianie i jest częstym składnikiem preparatów, które mają ułatwiać zapadnięcie w sen.
  • Magnez – to mikroelement, który pomaga „wyciszyć” działanie pobudzającej adrenaliny. Poza tym pomaga się odprężyć – zarówno psychicznie jak i fizycznie. Niedobory magnezu mogą utrudniać zasypianie i sprzyjać wybudzeniom w nocy. Dlatego przy bezsenności można sięgać po produkty bogate w magnez.
  • Fenyloetyloamina (PEA) – to neurotransmiter, który organizm wydziela, gdy jesteś zakochana. Poprawia samopoczucie. Być może to ona odpowiada za tzw. euforię biegaczy, gdyż sprzyja uwalnianiu endorfin. Najwięcej PEA zawiera surowe, niepalone kakao.
  • Anandamid (AEA) – to psychoaktywny kannabinoid wydzielający się naturalnie podczas snu i relaksacji. Potrafi zmniejszyć odczuwanie bólu i lęku. Nazywany bywa „cząsteczką błogości”.

W badaniach na zwierzętach zaobserwowano, że naturalne kakao potrafi regulować zaburzony cykl dobowy organizmu, w tym rytm czuwania i snu, u myszy narażonych na stres psychiczny i fizyczny.

Czy kakao pobudza?

Kakao zawiera aż dwie substancje pobudzające – kofeinę i teobrominę. Mimo to nie jest silnie pobudzające. Raczej można je nazwać poprawiającym nastrój.

Silniejsze działanie pobudzające wykazuje w kakao teobromina. Jednak działa na układ nerwowy nieco inaczej niż kofeina. To alkaloid obecny także np. w liściach herbaty czy guaranie. Chroni układ krążenia, podnosi poziom „zdrowego” cholesterolu HDL, ma działanie przeciwzapalne i poprawia ukrwienie mózgu, może więc wspierać procesy myślowe. Teobromina jest stymulantem, ale działającym rozluźniająco i lekko pobudzająco. Na tyle lekko, że osoby, które mają problemy ze snem, mogą spróbować pić kakao na noc.

W 100 g kakao jest ok. 230 mg kofeiny. Jeśli do mleka przed snem dodasz łyżkę kakao (8 g), napój dostarczy ok. 18 mg kofeiny. To mniej więcej 5 razy mniej niż w kubku kawy. Dlatego jeśli nie masz nadwrażliwości na kofeinę, kubek kakao przed snem nie powinien cię pobudzić i utrudnić zasypiania. Być może zadziała dokładnie odwrotnie.

Czy kakao na noc tuczy?fot. Czy kakao na noc tuczy?/ Adobe Stock, Sea Wave

Czy kakao na noc tuczy?

Na rynku są różne rodzaje gorzkiego kakao, które mogą różnić się zawartością tłuszczu, a tym samym kalorii. Najbardziej kaloryczne jest kakao pełnotłuste, które w łyżce dostarcza ok. 35 kcal. Jeśli taką jego porcję doda się do mleka, to napój będzie w sumie zawierał:

  • 133 kcal przy mleku 0,5% tłuszczu,
  • 163 kcal przy mleku 2% tłuszczu,
  • 188 cal przy mleku 3,2% tłuszczu.

Nie jest to więc jakaś bomba kaloryczna. Inaczej jest z mieszanką kakao, cukru i tłuszczu – a takich produktów jest sporo na sklepowych półkach. Są o wiele bardziej kaloryczne i z pewnością mniej korzystne zarówno dla figury jak i dla zdrowia. Ze względu na zawartość cukru mogą zadziałać także pobudzająco (podniosą jego poziom we krwi), co przed snem nie jest wskazane.

Zatem gorzkie kakao np. z mlekiem pite na noc nie musi przyczyniać się do tycia. Tak będzie, jeśli jego kaloryczność zmieści się w całkowitej kaloryczności jadłospisu dopasowanego do potrzeb organizmu Jeśli jednak dostarczy kalorii ekstra, może przyczynić się do tycia. Jak bardzo? Pijąc kakao z mlekiem 0,5% na noc każdego wieczora, po roku można przybrać 6 kg, a z mlekiem 3,2% tłuszczu – blisko 9 kg.

Natomiast przy dobrze zbilansowanym jadłospisie odchudzającym, wliczającym kaloryczność kakao pitego na noc, można chudnąć.

Co pić przed snem, żeby dobrze spać?

Oto lista napojów, które warto pić przed snem:

  • napar z rumianku – badania naukowe wykazały, że właściwości rumianku obejmują działanie działa uspokajające i ułatwiające zasypianie;
  • woda – nawet niewielkie odwodnienie może pogarszać jakość snu;
  • sok z cierpkich wiśni – obfituje w melatoninę, skraca czas zapadnięcia w sen i zmniejsza ryzyko wybudzeń w nocy;
  • kakao – może to być kakao rozprowadzone w ciepłej wodzie, gdyż nie udowodniono, że mleko pomaga zasnąć. W przeciwieństwie do kakao – są badania, które pokazują, że kakao może pomagać w poprawie jakości snu i ułatwiać zasypianie.

Wydaje się więc, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować picie kakao na noc. Warto to jednak robić z głową – wybierać najzdrowsze kakao naturalne (palone lub nie) bez dodatków w postaci cukru i innych „polepszaczy”.

Źródła:
1. Katsutaka Oishi  1 , Hiroki Okauchi  2 , Saori Yamamoto  3 , Sayaka Higo-Yamamoto  3
„Dietary natural cocoa ameliorates disrupted circadian rhythms in locomotor activity and sleep-wake cycles in mice with chronic sleep disorders caused by psychophysiological stress”, 2020, Nutrition, doi: 10.1016/j.nut.2020.110751
2. Taubert, D., Roesen, R., & Schömig, E. „Effect of cocoa and tea intake on blood pressure: a meta-analysis. 2007, Archives of Internal Medicine”, 167(7), 626-634. https://doi.org/10.1001/archinte.167.7.626

Czytaj także:
Jak zrobić gorącą czekoladę?
Kakao na zmarszczki – zasady stosowania
Jak szybko zasnąć – 16 najlepszych sposobów

Redakcja poleca

REKLAMA